Izolovan, zagađen i najgore od svega hladan, Noriljsk je grad jada, bede, nasilja i krvi. Smešten oko 400 kilometara severno od artičkog kruga, poseduje najveću rudu nikla, bakra i paladijuma na svetu. Od 1948. do 1954. godine u Noriljsku je postojao "Specijalni logor br. 2", u kojem je bilo zatvoreno oko 20.000 zatvorenika, pretežno političkih.
Uslovi života u logoru su bili neobično teški. U leto 1953, par meseci posle Staljinove smrti, zatvorenici su podigli nenasilnu pobunu (Noriljski ustanak) koja je trajala nekoliko meseci.
Sneg do kolena, noći ledene, -65 stepeni: Život u 4 najhladnija grada na planeti! (FOTO)
Danas je do ovog najsevernijeg grada Rusije teško doći kopnenim putem, a vazdušni saobraćaj se odvija samo kada je vreme lepo, što je prava retkost kada je reč o Noriljsku.
Ovako se čeliče deca u Rusiji: Kupaći kostimi i polivanje vodom na -35! (VIDEO)
Prosečna temperatura je -10 stepeni, dok zimi zna da padne i na -55. Sudeći prema ovim podacima, zime su duge i teške za stanovnike ovog ruskog grada, a dodatni napor im stvaraju dva cela meseca kada grad utone u skoro potpuni mrak zbog polarnih noći.
4 moskovske tajne: Evo šta se krije ispod ulica ruske prestonice!
U prkos dugim zimskim danima kada sneg prekrije grad skoro punih devet meseci godišnje, stanovnici se trude da život drže u normali.
Zbog očiglednih razloga stanovništvo je primorano da se sportom bavi u zatvorenom prostoru. Zbog toga deca provode nekoliko meseci u velikim zgradama koje su jedna vrsta zatvorenih sportskih terena gde mogu da se bave uobičajenim sportovima kao što je vožnja bicikla čak i tokom dugih zimskih meseci.
Kako se Rusi oslobađaju stresa i besa: Odlična ideja i za našu zemlju! (VIDEO)
Tokom izuzetno hladnih i maglovitih dana, konvoj od 15 do 20 autobusa prevozi radnike do njihovih fabrika, a ukoliko se pokvari jedan od autobusa putnici se hitno evakuišu u drugi i prevoze do radnih mesta.
Ovakav konvoj se gradom kreće tri puta na dan.
Noriljsk je deseti najzagađeniji grad na Zemlji. Svake godine, oko 2 miliona tona gasa ode u atmosferu. Životni vek građana ovog grada je smanjen na 10 godina u odnosu na druge gradove Rusije. Rizik od karcinoma je dva puta viši nego u drugim zemljama, a pojedine studije pokazuju da je zagađenost vazduha krivac za 37 odsto smrtnih slučajeva kod dece i 21 odsto kod odraslih.
Polarne dani i noći mogu takođe biti teške za ljudsko telo, koje se bori da se privikne na ekstremne uslove. Tama može izazvati depresiju, umor, nelagodnost a pogodna je i za ubrzan razvoj raka, prenosi Daily Mail.