Znamo da sedenje tokom dužeg vremenskog perioda nije dobro za naše zdravlje, ali da li znate šta više sati pred televizorom zapravo radi našem mozgu?
Šta zapravo radimo: Jedno istraživanje je pokazalo da 61 odsto od oko 1.500 ispitanika redovno gleda televiziju više nego što bi trebalo (a to je okarakterisano kao gledanje između 2 i 6 epizoda jedne serije u nizu).
Kako da vežbate dok gledate televiziju saznajte OVDE.
Zašto to radimo: Iz nekoliko razloga, objašnjava Robert F. Poter, direktor Instituta za istraživanje komunikacija na Univerzitetu Indijana: zato što velike kompanije to žele od nas; zato što pisci to žele od nas (ostavljajući nedovršenom svaku epizodu); zato što mi to sami želimo, prenosi Huffington Post.
Televizija
Zašto 5 sati pred televizorom može da nas istroši: Ležanje usporava cirkulaciju i metabolizam, zbog čega se osećamo usporeno. Istovremeno, velike tv serije, sa komplikovanim pričama i emocionalno složenim likovima, koštaju nas i misli i emocija.
Zašto posle toga možemo da se osećamo dobro: Nezavršene epizode serije ostavljaju nas u stanju povećanog uzbuđenja, kaže Poter. Takođe, ako se nešto pozitivno desi (na primer, da vas partner pogleda značajno i time vam da znak da je spreman za akciju u spavaćoj sobi), to uzbuđenje će se preneti u vaš stvarni život i učiniće iskustvo još intenzivnijim.
Zašto posle toga možemo da se osećamo loše:
Najbolja strategija za borbu protiv zavisnosti od televizije: Istraživanje je pokazalo da što duže ostanete u svetu serija, to više utiče na način kako vidite realan svet, tako da svoju aktivnost nakon gledanja televizije treba pažljivo da izaberete.
Najbolji način da se otarasite zavisnosti: Ukoliko ne možete da se odvojite od serije čija epizoda traje sat vremena, pogledajte prvih 20 minuta sledeće epizode. Ovo će donekle da vam da odgovore na neka otvorena pitanja s kraja pretho dne epizode, ali vas neće previše ubaciti u sledeću priču, pa da ne možete da ugasite TV, i da ne možete da se suzdržite od toga da saznate šta će se sledeće desiti.
A kako zavisnost od tehnologija utiče na naše pamćenje saznajte OVDE.