Badnji dan i Božić su dani ispunjeni tradicijama i običajima koje naši preci nisu zaboravljali. Među njima se izdvaja jedan poseban običaj koji se tiče vremenske prognoze za celu godinu, a koristi se pomoću crnog luka.
Naime, naši stari su ove praznike koristili kao priliku da saznaju kakvo ih vreme očekuje u narednim mesecima. S obzirom na to da je poljoprivreda bila osnovni način života, bilo je od ključne važnosti znati kakve će vremenske prilike biti tokom godine.
Kako se tačno određivao vremenski obrazac pomoću luka?
Tradicija nalaže da se na Badnje veče uzme glavica crnog luka i iseče na 12 delova, odnosno na 12 belih ljuski. Svaka od tih ljuski se stavlja u red, jednu do druge, a zatim se u svaku sipa malo soli. Ove ljuske treba ostaviti da prenoće na prozoru.
Sutradan, na Božić, najstariji član porodice razgleda svaku od ljuski. Ako se u nekoj od njih nalazi voda, to znači da će u tom mesecu biti kiše. S druge strane, ako je neka ljuska suva, mesec koji joj pripada biće sušan i bez padavina.
Ovaj običaj je bio veoma važan, jer je omogućavao porodicama da se pripreme za poljoprivredne radove, znajući unapred kakve vremenske uslove mogu očekivati.