Blizanci Redži i Roni Krej bili su surovi britanski gangsteri, koji su više od 10 godina vladali Londonom, počevši od šezdesetih godina prošlog veka.
Njihova životna priča toliko je neverovatna i interesantna, da već decenijama inspiriše umetnike za stvaranje filmova, pozorišnih predstava, čak i mjuzikala o braći Krej.
Najpoznatiji među njima je film "Legenda", u kojem glavnu ulogu tumači Tom Hardi.
Ovako je izgledao život, jednih od najpoznatijih predstavnika kriminalnog sveta u istoriji, kojima su klečali i političari i drugi gangsteri.
Rane godine
Blizanci Redžinald i Ronald Krej rođeni su 24. oktobra 1933. godine u jednom od siromašnijih delova Londona. Njihov otac je pobegao od kuće kako bi izbegao vojnu regrutaciju, zbog čega su braća odrastala sa majkom i starijim bratom Čarlsom.
Pod uticajem dede po majci, Džimija Lija zvanog Topovsko Đule, braća su se bavila boksom. Obojica su bila veoma uspešna u sportu, a do svoje 19. godine ozbiljno su razmišljali o profesionalnoj karijeri. Međutim, sudbina je imala drugačije planove.
Braća su pozvana na vojnu službu, što je postalo njihov prvi sukob sa zakonom. Više puta su dezertirali, napadali vojne pretpostavljene i policajce koji su ih vraćali u kasarnu. Na kraju su završili u zatvoru, gde se njihovo ponašanje nije poboljšalo – polivali su čuvare vrelom vodom i prljavštinom, tukli se i bežali iz pritvora.
Početak kriminalne karijere
Nakon otpuštanja iz vojske i boravka u zatvoru, njihove ambicije za profesionalni sport su pale u vodu. Ne pronašavši svoje mesto u društvu, braća su se potpuno posvetila kriminalu.
Počevši od reketiranja, blizanci su zajedno sa starijim bratom osnovali kriminalnu organizaciju pod nazivom Firma, koja se bavila pljačkama, podmetanjem požara, pranjem novca, čak i otmicama aviona. Krajem pedesetih godina Roni Krej je uhapšen zbog nanošenja teških telesnih povreda.
Do početka šezdesetih njihova moć proširila se i na elitni deo Londona, Vest End, gde su otvorili noćni klub Esmeraldina štala. Otvaranje popularnog kluba donelo im je veliku popularnost i kontakte sa političarima i zvezdama šou-biznisa.
Na primer, Frenk Sinatra je nastupao u njihovom klubu i koristio usluge njihove firme za obezbeđenje.
Poznato je da je Roni Krej, kako je i sam potvrdio, bio biseksualno orijentisan, više preferirajući muškarce od žena. Ženio se nekoliko puta i brzo se razvodio. No, poznatiji su njegovi odnosi sa muškarcima, kao i onaj najpoznatiji sa uglednim političarem lordom Butbijem.
U istraživanju koje je 1964. godine objavio list "Sandej miror", na indirektan način je ukazano na homoseksualnu vezu Ronija Kreja sa konzervativnim političarem lordom Butbijem. U to vreme biti gej je bilo zakonom kažnjivo, iako u tekstu nisu bila navedena konkretna imena, redakcija lista je dobila pretnje sudskim postupkom.
Autor teksta je otpušten, a lord Butbi je dobio odštetu od 40 hiljade funti. Nakon ovog incidenta, novinari su izbegavali da pišu bilo šta što bi moglo biti povezano sa braćom Krej. Tada je lord Butbi uspeo da se izvuče, ali su njegove kasnije gej afere otkrivene bez da je mogao da se izvuče.
Hapšenje
Godine 1966. Roni Krej je u pabu Slepi prosjak ubio člana rivalske bande, što je pokrenulo lanac događaja koji su doveli do hapšenja blizanaca. Iako niko nije odmah pristao da svedoči protiv Kreja, ovo ubistvo je iniciralo seriju istraga protiv braće.
Međutim, to ih nije sprečilo da počine još jedno brutalno ubistvo. Pozvali su jednog od nižih članova svoje bande na zabavu, gde ga je Redži pred svedocima nasmrt izbo nožem zbog neizmirenih obaveza. Zbog svoje brutalnosti, umeo je da bude pravo čudovište koje ne bi ni trepnulo dok izvršava svoje zločine poput ovog.
Do kraja 1968. godine, detektivi iz Skotland Jarda uspeli su da prikupe dovoljno dokaza za hapšenje braće. Godine 1969. uhapšeni su oni i još 15 članova Firme. Istražitelji su računali na to da će se nakon hapšenja pojaviti svedoci spremni da govore protiv njih. To se i dogodilo – konobarica iz paba Slepi prosjak prepoznala je Ronija Kreja kao ubicu.
Dodatni dokazi pribavljeni su kroz svedočenja uhapšenih članova bande, koji su počeli da izdaju jedni druge. Na kraju su braća Krej osuđena na doživotni zatvor, s tim da nisu mogli da podnesu zahtev za uslovnu slobodu narednih 30 godina. Njihov stariji brat Čarli Krej dobio je sedam godina zatvora. Međutim, čim je odslužio kaznu, ponovo je uhapšen zbog krijumčarenja kokaina.
Zatvor i smrt
Čak i dok su bili u zatvoru, braća su nastavila da vode kriminalne poslove preko starijeg brata – sve do njegovog ponovnog hapšenja.
Tokom celog perioda zatvorske kazne, pušteni su samo jednom – kako bi prisustvovali majčinoj sahrani. Godine 1990. snimljen je film "Krejovi", zasnovan na njihovoj biografiji. Čarli Krej je bio stariji savetnik na snimanju, a braća su za film dobila honorar od 255 hiljade funti.
Gotovo celokupnu zatvorsku kaznu Ronald Krej je proveo u psihijatrijskoj ustanovi Brodmur u Berkširu, gde je bio hospitalizovan zbog paranoidne šizofrenije. Umro je 17. marta 1995. godine, u 61. godini, od posledica srčanog udara.
Stariji brat Čarls preminuo je 2000. godine, u 73. godini, takođe od srčanog udara, nakon decenija provedenih u kriminalnom podzemlju.
Redžinald Krej je služio kaznu u zatvoru Mejdstoun u Kentu, a zatim je 1997. godine premešten u zatvor Vejland u Norfolku. Nakon što mu je dijagnostikovan rak bešike, pušten je iz zatvora iz saosećanja u avgustu 2000. godine. Preminuo je šest nedelja kasnije, u 66. godini.
Tajne starih kriminalaca: Postoji razlika između mafije nekada i sada