Pravila srećnog i zdravog života svakako jesu izbalansirana ishrana i fizička aktivnost, ali to ipak nije sve! Svetski priznati neurohirurgAleksander Vlad Ćirje kaže da bez sledećih 10 stavki teško da ćete ostvariti ovaj cilj.
1. Ko ustaje rano, sigurno će biti zdraviji
Budite se što ranije, ako možete i sa prvim petlovima. Devet sati je krajnja granica za buđenje, jer ćete u suprotnom celog dana zevati i biti umorni.
2. Svež vazduh garantuje zdrav mozak
Što više vremena provodite na svežem vazduhu i što češće luftirajte prostorije u kojima boravite. Mozak mora da dobija dovoljno kiseonika!
3. Kretanje znači život
Na poslu pauzu iskoristite za šetnju, čak i za lagane vežbice. Čitavo telo, a naročito leđa biće vam zahvalni, a vi ćete se mnogo bolje osećati!
4. Dobar dan počinje jutarnjim tuširanjem
Razbudićete se, osvežiti, podići duh i suzbiti depresiju!
5. Doručak je vreme za potpuni odmor
Prvi obrok treba jesti u tišini, bez novina, televizije i mobilnog telefona. Fokusirajte se samo na hranu - i brzo ćete popraviti varenje.
6. Zdravlje u šoljici
Čaj ili kafu pijte polako, nikako na brzinu. Isto kao i s doručkom, popijte šoljicu omiljenog toplog napitka bez ikakvih ometanja sa strane.
7. Smejte se
Što češće, to bolje! Mozak možete lako da prevarite - nasmešite se, to će mu biti signal da je sve u redu čak i ako nije, i sniziće nivo hormona stresa u telu!
8. Ručak mora da bude lagan
Podelite porciju ručka s prijateljem, kao što stara izreka kaže. Bolje i da ostanete malčice gladni nego da se prejedete. Ne terajte telo da radi nepotreban posao!
9. Večera neka bude mnogo laganija od ručka
Opet ćemo citirati staru izreku: večeru dajte neprijatelju. Večernji obroci treba da budu najlaganiji mogući, ne bi trebalo unositi hranu koja je teška za varenje, poput mesa i masne hrane. Pustite telo da se odmori, noć je predviđena za to. Takođe, uveče ne bi trebalo piti alkohol, jer će vam uništiti san.
10. Spavanje je svetinja
U modernom društvu većina ljudi spava malo kako bi imali što više vremena za obavljanje različitih aktivnosti. Ali ovo je potpuno pogrešan pristup jer je spavanje jednako važno kao i hrana i vazduh. U krevet morate najkasnije u ponoć, upozorava dr Ćirje.