Važna tema

GINEKOLOG VESNA TEŠIĆ: Prekid trudnoće uvek ostavlja posledice na psihu devojke! Evo koja kontracepcija je najbolja!

Gostujući na RTS televiziji, ginekolog dr Vesna Tešić je za RTS Ordinaciju objasnila ko treba da koristi koju kontracepciju

Saveti stručnjaka
Autor:
GINEKOLOG VESNA TEŠIĆ: Prekid trudnoće uvek ostavlja posledice na psihu devojke! Evo koja kontracepcija je najbolja!
Foto: Printscreen/youtube/rts ordinacija

Kada devojke da uđu u seksualne odnose? Koju kontracepciju da izaberu i kako da je koriste?

"Nijedna devojka u 21. veku ne treba dođe u situaciju da prekida trudnoću. Sa decom treba razgovarati, treba razgovarati na vreme. Treba im skrenuti pažnju da ulazak u seksualne odnose treba da počne pet godina nakon što dobije prvu menstruaciju, da devojka potpuno sazri, da se njen menstrualni ciklus ustali, da ona psihološki bude svesna šta znači seksualnost, koje su posledice i da preduzme sve mere kako ne bi došlo do neželjene trudnoće".

Dr Tešić je podvukla i da prekid trudnoće uvek ostavlja posledice na psihu devojke, ali da takođe može da dođe i do komplikacija, zbog kojih pacijentkinje mogu da postanu i infertilne.

Kontraceptivne pilule

Kada je reč o kontraceptivnim sredstvima, pilule za oralnu kontracepciju jedno su od najpopularnijih, a evo ko treba da ih koristi i kakve preglede treba da obavi.

"Dve stvari treba imati u vidu pre nego što se prepišu kontraceptivne pilule. Prva stvar je dobro uzeta anamneza, jako veliki broj pitanja na koja mi pokušavamo da dobijemo odgovor i na osnovu toga izvodimo zaključke šta bi za nju bilo idealno kontraceptivno sredstvo. Devojke koje imaju jako bolne menstruacije, neredovne menstruacije, insulinske rezistencije ili mnoge druge stvari koje u razgovoru saznajemo i na osnovu toga pravimo plan ispitivanja pre nego što joj preporučimo sredstvo. Što se tiče hormonske kontracepcije, tu u svakom slučaju mora da se uradi pregled dojki, najčešće ultrazvučni, kompletan ginekološki pregled, kolposkopija, Papanikolau test i na osnovu procene kako izgedaju njeni jajnici onda ćemo možda odrediti da uzimamo nešto od hormona ili ne".

Postoje i situacije u kojima devojke ne bi smele da koriste ove pilule, a kao jedan od najčećih razloga navodi se tromboza.

"Osim toga, nalaz na dojki je izuzetno važan, na osnovu toga procenjujemo da li dati pilule ili ne. Drugo, uzimamo u obzir na to šta je sa njenom porodicom, šta joj je sa roditeljima, šta je sa najbližim bakama, da li su imale karcinom dojke, tu ćemo biti jako oprezni. Mora se napomenuti da pilule nisu svemoguće, drugo, ne podnose sve devojke isto i treće, ukoliko ima česte glavobolje, mi ih ne preporučujemo, ako su migrenozne, to može da ih pojača. Treba biti oprezan kod devojaka koje puno puše, pušenje može da bude relativna kontraindikacija", objašnjava ginekolog.

S druge strane, kod nekih stanja pilule za kontracepciju mogu i da pomognu.

"Najčešće su to bolne menstruacije, devojke zbog toga najviše dolaze, jako duge, produžene menstruacije i sa dosta gubitka krvi. One su vrlo često kandidati jer zaista kontraceptivnim pilulama taj problem rešavaju. U nekim slučajevima i kod policističnih jajnika, ali tu treba biti jako oprezan jer veliki broj devojaka je već na nekoj terapiji prepisanoj od endokrinologa".

Kada je reč o tome koliko dugo smeju da se koriste pilule, doktorka kaže da to zavisi ko ih i zašto uzima.

"Uz redovne kontrole mogu bezbedno da se uzimaju, ali mora se voditi računa i o tome koliko imate godina. U principu ih prepisujemo do 40. godine".

Svakoj devojci može da se desi da, koliko god bila odgovorna, zaboravi da popije pilulu, šta onda treba da uradi i da li to znači da bi mogla da zatrudni?

"U principu da. Mi najčešće kažemo devojkama, a to piše i u uputstvu, onog trenutka kad se setite da ste zaboravile, popijte tabletu i nastavite da pijete redovno i neće se ništa dogoditi", kaže dr Tešić, dodajući da savremena kontracepcija smanjuje maljavost i poboljšava izgled kože.

Pilula za dan posle

"Izuzetno je važno kada se uzima, mora da se uzima neposredno posle odnosa, što je najbolje, ne duže od 72 sata posle odnosa i mora se posle toga i ponoviti. To je zaista visoka doza i ona kod nekih devojaka izaziva probleme i vrlo često se dešava da onda dođe do poremećaja menstrualnog ciklusa, da li to bude teško krvarenje koje teško možemo da saniramo ili čak izostanak menstruacije i dodatni stres. Ona jeste sredstvo koje je nužno, samo u krajnjoj nuždi i zato je bolje uzimati druga sredstva, a to samo kada je krajnja nužda", poručila je doktorka.

Spirala

Ginekolog kaže da je spirala jako dobro kontraceptivno sredstvo i da se ranije češće koristilo, ali da ga i danas koriste žene između dva porođaja ili kada su završile sa rađanjem.

U zavisnosti od proizvođača, spirala može da stoji unutra tri do pet godina.

Međutim, postoje slučajevi u kojima se ne preporučuje korišćenje ove metode kontracepcije.

"Mora da se uradi pregled, žena ne sme da ima problem sa čestim infekcijama, promene na grliću materice jer taj končić od spirale prolazi kroz grlić i može da ga iritira, ali to sve treba proceniti".

Dijafragma

"Dijafragma je mehaničko sredstvo koje sprečava prolaz spermatozoida do materice, stavlja se na cervikalni kanal, na grlić materice i mehanički štiti", pojasnila je dr Tešić, dodajući da ih, za razliku od spirale koju stavljaju lekari, žene same aplikuju.

"Vadi se nekoliko sati posle odnosa, opere i sačuva za sledeću priliku".

Prezervativ

Jedan je od najrasprostranjenijih sredstava kontracepcije, a njegova prednost je u tome što štiti i od polno prenosivih bolesti.

Da li ga treba koristiti i ukoliko se koriste neka druga sredstva kontracepcije?

"Ja lično preporučujem da se koristi i prezervativ, bez obzira da li se koristi i neko drugo kontraceptivno sredstvo", poručuje dr Tešić.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs