Svaki lekar će vam reći da je lakše sprečiti neke bolesti nego ih lečiti.
Procesom starenja i naše se telo se menja, pa je neophodno uvesti neke navike kako bi se rizik od oboljenja sveo na minimum. Ovih navik se gotovo svi lekari strogo drže:
1. Pravite redovno pauze na poslu
I to nekoliko njih u toku dana. Na svakih sat vremena, našem telu je potrebno barem 5 minuta relaksacije kako bi se stres sveo na minimum.
2. Krećite se
"Vežbanje doprinosi dugovečnosti, a i dobrom zdravlju. Vežbanjem umanjujete šanse za razvoj mnogih bolesti, a posebno kardiovaskularnih, dijabetesa i kognitivnog propadanja. Pokušajte da vežbate barem 15-30 minuta svakog dana, 2-3 puta nedeljno" , napominje Sara Taker, instruktorka joge.
3. Provodite vreme sa dragim ljudima
"Kada ste povezani sa ljudima, uživate u razgovoru, smehu i deljenju iskustava, kvalit vašeg života se automatski poboljšava, ističe Taker.
4. Usvojite rutinu koja vam prija
Dobra rutina je ključna kada je u pitanju ishrana. "Važno je svakog dana imati isplanirane obroke, bogate vitaminima, mineralima, proteiima i vlaknima. Samo ustaljena rutina kada je hrana u pitanju može pozitivno da utiče na naše zdravlje", dodaje ona.
5. Proteini su ključni
"Vrlo je važno unositi proteine, posebno kako starimo i naši mišići slabe. Dovoljno proteina uključite u doručak, ručak i večeru, bilo da se radi o mesu, orašastim plodovima, jajima ili ribi. Cilj je po obroku uneti oko 20-30 g proteina“ dodaje Džesika Krandal, nutricionistkinja.
6. Jedite namirnice bogate antioksidantima
Antioksidanti su glavno oružje u borbi protiv starenja, pa ih konzumirajte što više možete. Bobičasto voće, grožđe i voće jarkih boja su dobra opcija.
7. Unosite dovoljno vitamina D
Manjak ovog vitamina je povezan sa mnogim pokazaal je studija objavljena u magazinu Aging and Disease prošle godine.
8. Ne zaboravite na unos tečnosti
Nemoguće je razgovarati o zdravoj ishrani bez dovoljnog unosa tečnosti u organizam. 8 čaša vodednevno je idealna doza.
9. Posvetite sebi barem 15 minuta dnevno
Stres je veliki problem, a što smo stariji više obaveza imamo i odvajamo manje vremena za sebe. Naučiti kako se boriti protiv stresa je izuzetno važno, napominje dr. Rejčel Goldman, profesorka psihologije i napominje da ukoliko ne znamo kako da se nosimo sa stresom, to se direktno odražava na naše zdravlje.
Zato svakog dana odvojite 15 minuta koje ćete posvetit sebi, sopstvenim mislima i osećanjima.
10. Udahnite svež vazduh
Savremeni način života podrazumeva dostasedenja i gledanja u ekran, ali to nije izgovor da barem na 10 minuta izađete iz kuće ili kancelarije i udahnete svež vazduh.
![Devojka, Sreća, devojka se smeje, Sloboda](/data/images/2021/07/21/15/254567_sreca_ff.jpg?ver=1629196989)
11. Zube čistite koncem
"Nakon pranja zubi četkicom, iskoristite konac za zube kako bi se rešili svih nečistoća do kojih četkica ne može dopreti. Tako ćete spriječiti pojavu karijesa i ostalih bolesti desni2, napominje dr. Hevlet.
12. Nanosite kremu sa zaštitnim faktorom tokom cele godine
Koža je naš najveći organ, pa je briga o njoj veliki korak u prevenciji razvoja mnogih bolesti.
13. Stičite nova znanja
"Završetak školovanja ne znači da trebate da prekinete da se usavršavate i prestaanete da stičete nova znanja. Stimulisanje moždanih ćelija je od izuzetne važnosti. Tako se smanjuje rizik od Alchajmerove, ali i mnogih srugih menatlnih bolesti
14. Koristite ulje lavande
Za bolji san i više energije nakon buđenja nanesite par kapi ulja lavande na slepoočnice – to je najbolje esencijalno ulje za opuštanje.
15. Ne zaboravite na unos magnezijuma
Ovo je esencijalni mineral koji utiče na pravilan rad organizma, a pomoćiće vam da budete fokusirani i mate više energije tokom dana. Uz to on opušta mišiće i živce, a neophdan je i svima koji vežbaju.