U Srbiji od raka dojke svake godine oboli više od 4.000 žena. Kada se bolest otkrije na vreme, devet od 10 žena bude izlečeno.
Prim. dr Miomir Kocić, spec. hirurg Klinike za onkološku hirurgiju Instituta za onkologiju i radiologiju u Beogradu dao nam je odgovore na najčešća pitanja koja lekaru postavljaju žene kojima je dijagnostokovan karcinom dojke - prenosi Yumama.
Kojih 7 malih navika mogu da vas zaštite od raka dojke, saznajte OVDE - Sačuvajte zdravlje grudi!
1. Da li su samopregledi efikasni i da li uvek ukažu na problem ako ga ima?
Samopregledi su neophodni i potrebno je da ih upražnjava svaka žena, barem jadanput u toku meseca. Zahvaljujući njima, bolest se može otkriti u najranijoj fazi.
Ne smete ih ignorisati - Kojih 9 simptoma ukazuju na rak kod žena, saznajte OVDE.
2. Šta treba da radim ako sam zabrinuta, koga mogu da pozovem?
Najbolje je obratiti se ambulanti za preventivne preglede Instituta za onkologiju i radiologiju, gde se dobijaju dalje smernice za način dijagnostike i eventualno lečenje.
OVDE saznajte kako žena (72) ne stari, ne pije lekove i ne boluje ni od čega - Otkrila tajnu zdravlja i mladosti!
3. Na koje simptome treba obratiti pažnju?
Prilikom samopregleda treba obratiti pažnju na promene na koži dojke (boju, temperaturu i oblik), promene oblika areole i bradavice, prisustvo novonastalih čvorova u tkivu dojke i eventualne pojave uvećanih limfnih žlezda u pazdušnim jamama.
Promene na grudima koje ne smete ignorisati - Grudvice, osip na bradavicama, naborana koža!
4. Koja vrsta raka dojke je u pitanju i koliko je bolest proširena?
Najćešće je reč o dva histološka tipa karcinoma dojke, a to su duktalni i lobularni tip. Nažalost, ova bolest je česta, s tendencijom progresije.
5. Ima li izbora pri lečenju?
Najbolji izbor pri lečenju pacijenta jeste ispoštovati principe onkologije, koja ima određen protokol u dijagnostici, lečenju i kontroli pacijenata.
Napravite moćnu mešavinu začina koja sprečava rak - Dve hiljade godina stara tradicija! Recept preuzmite OVDE.
6. Koji su rizici i nuspojave pojedinih načina lečenja?
S obzirom na to da postoji kombinovani pristup lečenja, a to su hirurški, hemioterapijski, radioterapijski, svaki vid ovog lečenja nosi određene minimalne rizike i nuspojave koje su u celini beznačajne u odnosu na benefit koji ovi terapijski pristupi donose. Na primer: diskretne estetske promene na dojkama, opadanje kose, dermatit nakon zračenja.
OVDE pogledajte kako je 15-godišnjak ostavio naučnike bez teksta - Izumeo najjeftiniji i njabrži metod za rano otkrivanje raka!
7. Koliko dugo traju terapije?
U zavisnosti od rasprostranjenosti bolesti, terapija može trajati nekoliko dana do godine.
8. Šta se može desiti ako odlučim da ne primam terapiju?
Ukoliko pacijent donese samostalnu odluku da se ne podvrgne nekom od ovih vidova terapije, preuzima veliki rizik da se bolest proširi, generalizuje i dovede do fatalnog ishoda!
Samo jedna vežba dnevno umanjuje rizik od raka dojke! Više saznajte OVDE.
9. Hoću li morati da menjam svoje uobičajene životne navike? Ako da, na koliko dugo?
Životne navike u suštini ne moraju da se menjaju ukoliko su u skladu sa zdravim načinom života. Mora se obratiti pažnja na pravilan način ishrane i umerenu fizičku aktivnost, posebno u toku zračne i hemioterapije.
OVDE saznajte kakva ishrana može da spreči rak debelog creva - Povećajte unos vlakana!
10. Ako se podvrgnem rekonstruktivnoj operaciji, hoću li i dalje imati osećaj u dojci?