U "skoro svim slučajevima", ko god ovako spava, može imati problema sa demencijom: Najpreciznije istraživanje do sada

Naučnici su utvrdili da u 92 odsto slučajeva, ko god spava na ovaj način, može imati problema sa demencijom.

Fitnes & Nutricija
U "skoro svim slučajevima", ko god ovako spava, može imati problema sa demencijom: Najpreciznije istraživanje do sada
Foto: Shutterstock

Osobe koje se tokom sna prevrću u krevetu i trzaju mogu pokazivati rane znakove demencije ili Parkinsonove bolesti "u skoro svim slučajevima", navode stručnjaci.

Istraživanja već dugo sugerišu da oboleli od stanja poznatog kao poremećaj ponašanja u REM fazi sna (RBD) — kod kojeg pojedinci "oživljavaju" snove — imaju pojačanu upalu u delu mozga gde se proizvodi hemikalija dopamin.

Poznato je da pacijenti sa Parkinsonovom bolešću i demencijom imaju smanjene zalihe dopamina, jer su nervne ćelije koje ga proizvode uništene, prenosi "Dejli mejl".

spavanje
foto: Shutterstock

Sada američki naučnici tvrde da su razvili algoritam zasnovan na veštačkoj inteligenciji koji analizira video-snimke kliničkih testova sna.

Veruju da bi to moglo doprineti tačnijoj dijagnozi poremećaja, čak i pomoći u identifikaciji pacijenata sa većim rizikom od demencije i Parkinsonove bolesti.

Doktor Emanuel Djuring, vanredni profesor neurologije na Medicinskom fakultetu Maunt Sinaj u Njujorku, izjavio je: "Ovaj automatizovani pristup mogao bi biti integrisan u klinike tokom interpretacije testova sna kako bi se unapredila i olakšala dijagnoza i izbegle propuštene dijagnoze. Ova metoda bi se takođe mogla koristiti za donošenje odluka o lečenju na osnovu ozbiljnosti pokreta zabeleženih tokom testova sna, a na kraju i za personalizaciju planova nege za pojedinačne pacijente."

naučnici, mozak, zdravlje mozga
foto: Profimedia

RBD je izuzetno teško dijagnostikovati, jer njegovi simptomi često ostaju neprimećeni ili se mogu pomešati sa simptomima drugih bolesti.

Definitivna dijagnoza zahteva proučavanje sna, poznato kao video-polisomnografija, koje se sprovodi u medicinskoj ustanovi sa tehnologijom za praćenje sna.

U istraživanju su naučnici koristili 2D kamere kako bi procenili kliničke testove sna kod 170 pacijenata — 80 sa RBD-om.

Preostalih 90 pacijenata imalo je neki drugi poremećaj sna ili nisu imali problema sa spavanjem. Koristili su automatizovani algoritam za praćenje kretanja piksela na video-snimcima tokom REM faze sna.

majka i cerka, demencija, baka
foto: Shutterstock

Na osnovu toga su izvukli podatke o učestalosti, razmeri, jačini i brzini pokreta, kao i odnosu nepokretnosti.

U članku objavljenom u časopisu "Annals of Neurology", istraživači su naveli da je tehnologija imala tačnost od 92 odsto — najvišu zabeleženu do sada.

RBD pogađa oko pet odsto ljudi i uključuje razgovor, smeh, vikanje i psovanje tokom sna.

Većina obolelih se tokom sna naglo pokreće i oseća iscrpljenost narednog dana, a takođe i većina često zaspi tokom dana.

Amerika odobrila prvi lek protiv Alchajmerove bolesti:

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs