U moru dijeta koje danas postoje teško je pronaći onu koja će omogućiti da u kratkom roku izgubite kilograme na zdrav način, a da se pritom nakon kratkog vremena ne vrate.
Ukoliko ste u potrazi za zdravim načinom gubitka kilograma teško da ćete pronaći bolji način od dijete sa niskim udelom ugljenih hidrata, barem tako pokazuju istraživanja.
Low carb dijeta, u bukvalnom prevodu dijeta sa malo ugljenih hidrata, pokazala se kao odličan izbor kada je cilj brzo skidanje kilograma.
Kako low carb dijeta zapravo izgleda?
Dijeta koja sadrži ograničeni unos ugljenih hidrata, dovodi do toga da se metabolozam ubrzava, hrana se bazira uglavnom na ptoteinima što povećava mišićnu masu, a smanjuje kilograme i masne naslage.
Za većinu ljudi jedenje manje ugljenih hidrata znači pre svega izbacivanje velike količine nezdrave hrane iz svakodnevnog jelovnika.
Veliki broj grickalica, slatkiša, sokova, sve su to „skladišta“ ogromne količine ugljenih hidrata - zatim hleb, testenine i peciva. Kada pređete na Low carb dijetu iz ishrane izbacujete sve spomenuto.
Šta bi trebalo da jedete?
Meso – najbolje je da jedete meso onih životinja koje se hrane travom. Dozvoljeno je jesti i svinjetinu, piletinu, govedinu, ovčetinu, ćuretinu i meso divljači.
Riba – losos, pastrmka ili bakalar su najbolji izbor, ali možete jesti i druge vrste. Najbolji izbor je divlja riba umesto one iz uzgajališta.
Jaja – Odlično zasićuju, imaju malo kalorija i bogate su proteinima.
Povrće – Birajte spanać , blitvu, brokoli , karfiol , kelj, kupus i trudite se da što više jedete sveže povrće
Voće – Najviše jedite jabuke, kruške, pomorandže, jagode, maline, borovnice
Dozvoljeno je i jesti orašaste plodove (Bademi, orasi, seme sucokreta, laneno seme), mleko i mlečne proizvode, masti i ulja (neprerađena hladno ceđena ulja, kokosovo, maslinovo ulje, maslac ).
Inače, u ovoj dijeti nema brojenja kalorija, a od tečnosti preporučuje se – naravno – samo čista voda i limunada bez šećera (kao blagi detoks), ali i nezaslađeni čajevi.
Šta treba da izbegavate?
Šećere – Sve što je puno šećera: sladoledi, kolači, torte, zaslađena pića izbegavati pod obavezno.
Žitarice kao što je pšenica, spelta, raž, ječam.
Testenine – hleb, peciva, paste, posebno od belog brašna.
Trans masti i sva biljna ulja koja imaju visok procenat omega 6 masnih kiselina : margarin, sojino ulje, suncokretovo ulje, kukruzno ulje i slično
Primer jelovnika
Prvi dan
Doručak – omlet sa jajima i sveža salata
Ručak: Grilovano meso i salata
Večera: Losos na maslinovom ulju i povrće
Drugi dan
Doručak – slanina sa jajima
Ručak – hamburger sa povćem, bez peciva
Večera – Jogurt sa šakom bobičastog voća i badema
Treći dan
Doručak – omlet sa povrćem
Ručak – Salata od morskih plodova
Večera – Grilovano meso sa povrćem
Četvrti dan
Doručak – Omlet sa povrćem
Ručak – kuvano povrće i komad ćuretine
Večera – Goveđa šnicla i sveža salata
Peti dan
Doručak – Jaja sa sirom
Ručak – Pečeni batak sa malo maslinovog ulja
Večera – prženi komadići svinjetine sa povrćem
Šesti dan
Doručak – Kuvana jaja i sveža salata
Ručak – Jogurt sa šakom bobičastog voća i šakom oraha
Večera – Ćufte od mesa i kuvano povrće
Sedmi dan
Doručak – Jaja sa slaninom i salata
Ručak – Spanać i pileće belo meso
Večera – Goveđa šnicla i salata
Dijeta bez ugljenih hidrata daje rezultate i to brzo. Prvo ćete izgubiti vodu a onda nakon toga kreću i masne naslage da se tope. Još jedan bitan savet je da pre nego što počnete sa dijetom, nekoliko dana krenite polako da smanjujete unos ugljenih hidrata kako vaš organizam ne bi doživeo šok kad ih odjednom prestanete unositi.