Sigurno ste se bezbroj puta uverili u dobrobiti lavande, a miris ove biljke čest je gost u domaćinstvima. Ako i dalje tragate za novin načinima upotrebe lavande u svakodnevnom životu, pročitajte ove savete.
Pomaže kod peruti
Ako imate problema sa peruti, probajte sledeći recept. U šoljici pomešajte 15 kapi eteričnog ulja lavande sa dve šoljice maslinovog ili bademovog ulja. Zagrejte u mikrotalasnoj pećnici oko 10 sekundi i gotovu smesu umasirajte u kosu. Zatim je zamotajte u kapu za tuširanje, pustite da deluje sat vremena i isperite šamponom. Rezultat ćete videti nakon nekoliko tretmana.
Kojom strategijom možete da se otarasite peruti saznajte OVDE.
Rešava problem nadutosti
Nadutost i loša probava mogu da budu posledica razmnožavanja "loših" bakterija, do čega dolazi usled uzimanja antibiotika. Lavanda sadrži polifenole koji snižavaju nivo "loših" bakterija u crevima. Kako biste se rešili nadutosti, probajte jogurt na koji ste stavili sušenu lavandu.
I kefir je dobar za nadutost, a više o tome saznajte OVDE.
Opušta duh i telo
Istraživanja su potvrdila da miris lavande deluje na vaše telo tako što usporava otkucaje srca i snižava krvni pritisak. Zato pre odlaska u krevet, kako biste prijatnije spavali, stavite šaku sušene lavande u vazu ili sobu osvežite mirisom na bazi ulja lavande.
Umiruje iritiranu kožu
I protiv uboda komaraca možete da se borite eteričnim uljem lavande. Deluje protivupalno i smanjuje svrab, otečenost i crvenilo. Stavite kap ulja ili dve na zahvaćeno područje i pričekajte 15 minuta da se upije (ako vaša koža loše reaguje na lavandino ulje, prestanite s primenom). Primenjujte ulje svakih šest do osam sati sledećih 24 sata.
Čini obrok zdravijim
Isprobajte nove začine u svakodnevnoj kuhinji. Provansalska mešavina začina sadrži, između ostalog, i lavandu, a ovom mešavinom možete da začinite meso na roštilju, piletinu, povrće ili pilav. A OVDE pročitajte kako da sprečite rak i neutrališete otrovne materije mesa sa roštilja.
Ne samo da ćete jelo obogatiti ukusima, već ćete osnažiti i vaš organizam.