Sa godinama mozak propada i javlja se rizik od nastanka mnogh bolesti, među kojima je i Alchajmerova, a taj rizik se naglo povećava nakon 40-te godine života. Da bi mozak obnavljao ćelije, neophodno je pravilno se hraniti.
Ukoliko se u organizam ne unose neophodni minarali i vitamini veća je šansa da ćete početi da zaboravljate stvari, imate lošu koncentraciju i teško pamtite, pokazala su istraživanja.
Ova hrana je odgovorna za dobro zdravlje moga:
Sumpor je neophodan da bi moždane ćelije normalno funkcionisale. Sumpor se nalazi u kupusu, šargarepi, krastavcima, belom luku, smokvama, luku i krompiru.
Cink poboljšava mentalne performanse i sastav krvi, a takođe sprečava neke nervne bolesti. Cink se nalazi u pšeničnim klicama i pšeničnim mekinjama.
Kalcijum je neophodan za normalne procese hematopoeze, a takođe sprečava ulazak patogena u krvotok i stoga štiti od infekcije. Kalcijum se u većim količinama nalazi u jabukama, kajsijama, repi, kupusu, šargarepi, višnjama, krastavcima, grožđu, zelenom povrću, bademima, pomorandžama, breskvama, ananasu, jagodama i integralnim žitaricama.
PRAVE VIŠE ŠTETE NEGO KORISTI: Tokom vrelih dana ova hrana je zabranjena, upozorava nutricionista!
Gvožđe obezbeđuje potreban nivo hemoglobina u krvi, bez njega su vitalni procesi u tkivima mozga nemogući. Gvožđe se nalazi u pasulju, kupusu, višnjama, zelenom povrću, senfu, pomorandžama, grašku, ananasu, paradajzu, pirinču i školjkama.
Magnezijum je neophodan za normalno funkcionisanje nervnog sistema i prevenciju nervnih bolesti, nesanice, anksioznosti, glavobolje i depresije. Magnezijum se može dobiti iz namirnica poput badema, zelene salate, mente, cikorije, maslina, kikirikija, krompira, bundeve, šljive, oraha i celih žitarica.