Med i orasi su vrlo zdrave namirnice. Naučnici su odavno dokazali da sadrže veliku dozu važnih vitamina i minerala, tako da blagotvorno deluju na čovekov organizam.
Kako da prepoznate pravi?
1. Protrljajte malo meda između palca i kažiprsta dok se ne raspadne. Nešto meda će se apsorbovati u kožu, ako ima meda, jer je čisti med dobar za kožu. Prirodni med nije ljepljiv. Ako je ono što utrljate lepljivo znači da ima šećera ili dodatnih zaslađivača u njemu.
2. Dodajte nekoliko kapi meda na papir ili maramicu. Čisti med neće dugo moći da prođe kroz papir.
3. Napunite čašu vode i dodajte kašiku meda. Čisti med će se zgrudvati i spustiti na dno, a lažni med će početi da se otapa u vodi.
4. Stavite malo meda kod mrava. Mravi neće dirati prirodni med. Pčele instinktivno grade košnicu na drveću i među stenama. One stavljaju med kako bi se zaštitile od štetočina, kao što su mravi.
5. Namažite med na krišku hleba. Prirodni med će otvrdnuti hleb za nekoliko minuta. Lažni med će navlažiti hleb, zato što sadrži visok procenat vode.
6. Promešajte malo meda sa žumancetom. Ako je med čist, kada umutite žumance izgledaće kao da je kuvan.
7. Pravi med će vam dati osećaj bockanja u ustima neposredno pre gutanja. Lažni med to ne može postići.
8. Kristalizacija meda. Imitacija će ostati glatka kao sirup. Kristalizacija zavisi od vrste meda. Ako uporedimo bagremov i livadski med, uvek se pre kristališe onaj med u kom je sadržaj glukoze veći od sadržaja fruktoze, a to se dešava zato što je glukozni šećer teži po masi od fruktoze. Čisti bagrem može do dve godine da se ne kristališe.
9. Umočite vrh šibice u med i pokušajte zapaliti. Prirodni med neće smetati da se šibica zapali. Lažni med ima veći procenat vode pa se šibica neće moći zapaliti.
10. Dve do tri kašike meda stavite na visoku temperaturu. Prirodni med će se brzo karamelizovati i neće postati penast. Lažni med će se teško karamelizovati i biće prepun mehurića.
(agromedia.rs)