Doktor i specijalista za ishranu, Jagoda Jorga je autorka knjige "Dijeta za tinejdžerke", a za sajt Detinjarije je pričala o tome kako treba da se hrane devojčice:
"Najveće opasnosti lišene ishrane su nedostizanje maksimalnog rasta u visinu i razvoja pojedinih dimenzija tela, najčešće grudnog koša. Potom se kod devojčica često javlja poremećaj ciklusa kao posledica izražene mršavosti, odnosno gojaznosti, ali i neunošenja masti. Razni popularni režimi na svežem voću i povrću za posledicu imaju pojavu anemije, a ona na razne načine ugrožava optimalno funkcionisanje. Može da se nabraja ceo dan, ali suština je u tome da nepravilna ishrana nije kao grip, pa da su znaci vidljivi odmah. Štete su često odložene za kasnije periode života ili su neuhvatljive, kao nedostizanje maksimalnog rasta...
Da skratim priču, u ovom periodu najopasnije su one dijete koje izbacuju cele grupe namirnica, kao što su, na primer, čist veganizam, dijete samo sa svežim namirnicama, dijete bez ugljenih hidrata i čisto mesne dijete, pa njih nikako ne treba primenjivati."
16 saveta za očeve kćerki: Ako se tata dobro brine o njoj, sutra će se ona dobro brinuti o sebi!
"Roditelji su tu da pruže podršku. Bilo bi dobro da probaju da zajedno s ćerkom nađu prave odgovore. Drugim rečima, kad god postoji problem, valja se obratiti na pravu adresu za dobijanje pravih odgovora – od pedijatra do endokrinologa i specijaliste za ishranu. Oni će znati da definišu veličinu problema, a on je često sasvim mali i rešiv, s tim što zahteva strpljenje, ali ponekad i izmene ponašanja samih roditelja, što to mi se čini najtežim.
Kad postanemo roditelji, ne dobijamo blanko potvrdu da u svemu postupamo ispravno, a naše greške vide se na našoj deci kao u ogledalu – mislim pre svega na navike u ishrani i fizičkoj aktivnosti. Ćerke su posebno osetljive na tatino mišljenje, pa očevi moraju biti vrlo pažljivi pri zadirkivanju koje je u vezi s ćerkinom težinom ili ukupnim izgledom. Znači, ako žele da pomognu deci koja stvarno imaju problem, onda cela kuća mora da menja navike u smislu izbora namirnica i načina pripremanja hrane. Treba uvesti više povrćki, manje raznoraznih testa, pohovanja i slično. I, naravno, ne davati deci pare za doručak, već im obrok pripremati kod kuće. Kad god je moguće, treba imati zajedničke obroke, pri kojima nikad ne treba voditi neke ozbiljne i teške razgovore!"
Bahato ponašanje kod tinejdžera: 5 načina da ga sasečete u korenu!