12 pravila dugovečnosti doktora koji je živeo 104 godine: "Ako želite dug i zdrav život, ovo ni u ludilu ne radite"

Donosimo vam 12 pravila dugovečnosti doktora koji je živeo 104 godine.

Lepi & Zdravi
19:58h
12 pravila dugovečnosti doktora koji je živeo 104 godine: "Ako želite dug i zdrav život, ovo ni u ludilu ne radite"
Foto: Rudolf Kucherov / Sputnik / Profimedia

Hirurg Fjodor Grigorijevič Uglov formulisao je sistem dugovečnosti, koji je razvio iz ličnog iskustva.

Pošto je živeo više od jednog veka, Fjodor Uglov, upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najiskusniji hirurg, nadmašio je životni vek svojih roditelja, koji su preminuli mnogo ranije. Uprkos tome što je bolovao od teških zaraznih bolesti, koje su u prošlom veku često rezultirale smrću, Uglov je uspeo da preživi.

Doktor Uglov
foto: Profimedia

Ovaj izuzetni hirurg proslavio je stogodišnjicu za operacionim stolom, ne zbog počasti ili rekorda, već zato što se niko drugi nije usuđivao da preduzme složenu operaciju.

Američki kardiohirurg Majkl Debejki, koji je Uglova smatrao svojim mentorom, primetio je: "Profesor Uglov je vaše nacionalno blago. On je unapredio hirurgiju onoliko koliko ste vi napredovali u osvajanju svemira."

Evo 12 pravila zahvaljujući kojima je izuzetni doktor doživeo 104 godine:

Dugovečnost, Starac
foto: Shutterstock

1. Znajte kako da se kontrolišete. Ne gubite duh ni pod kojim okolnostima.

"Uvek se srećan vraćao kući sa posla i svaki put je izveštavao nešto optimistično i zanimljivo. Trudio sam se da nikoga ne uznemirim lošim vestima, samo pozitivnim emocijama. I sve je u kući zaiskrilo njegovim dolaskom. "On je optimista!", priseća se Emilija Viktorovna o svom mužu.

2. Volite svoju porodicu. Budite u stanju da odgovorite umesto nje.

Zauzeti hirurg je tek u 60. godini upoznao svoju srodnu dušu. Imao je 60 godina, a njegova izabranica Emilija Viktorovna 28 godina i bila je kardiolog. Od tog trenutka bili su nerazdvojni. Njihov sin Gregori je rođen kada je njegov otac imao 66 godina. Par je živeo u srećnom braku 44 godine.

3. Volite mentalni i fizički rad – to je garancija holističkog razvoja.

Fjodor Grigorijevič je verovao da je najbolji odmor promena aktivnosti. Bio je majstor upravljanja vremenom, kombinujući svoj posao hirurga i pisca. Tokom više od sedamdeset godina hirurške prakse, stalno je tražio nova interesovanja i postavljao ambiciozne ciljeve.

Jedan od tih hobija bio je i savladavanje hirurških instrumenata levom rukom, iako je bio dešnjak. Ova veština se pokazala neprocenjivom tokom složenih operacija, spašavajući živote pacijenata. Jednako korišćenje i desne i leve ruke pomoglo je Fjodoru Grigorijeviču da održi bistar um u starosti.

4. " Sve u životu treba da bude zanimljivo !" - pomaže da zadržite um!

Uprkos poodmaklim godinama, profesor Uglov je zadržao ne samo fizičko zdravlje, već i jasno razmišljanje. To je povezivao sa kontinuiranom naučnom delatnošću koja je podrazumevala proučavanje najnovijih dostignuća svetske hirurgije, pisanje naučnih radova i uređivanje medicinskog časopisa. Pored toga, Fjodor Grigorijevič je imao fenomenalno pamćenje za poeziju, redovno ih je recitovao naglas. Takva mentalna aktivnost je pomogla u očuvanju kognitivnih funkcija i prevenciji senilne demencije.

Uglov je bio pisac čija su dela stekla međunarodno priznanje. Prevodi njegovih knjiga, kao što su Da li živimo svoj život i Ljudski život je suviše kratak, bili su široko distribuirani. Pisac je verovao da je životni vek osobe u velikoj meri određen njegovim sopstvenim postupcima i izborima.

5. Umerena ishrana

" Što je struk tanji, život je duži!"

Odrastajući u velikoj porodici sa ograničenim resursima i nedostatkom hrane, Fjodor Uglov je od malih nogu naučio da se hrani štedljivo, prateći principe fiziologije. Umesto stroge dijete, konzumirao je raznovrsnu hranu umereno, držeći porcije male.

Nemojte se prejedati!

6. Održavajte svoju normalnu težinu , bez obzira šta je potrebno.

Višak kilograma donosi mnoge neprijatnosti i povećava rizik od raznih bolesti, kao što su: arterijska hipertenzija (visok krvni pritisak), visok holesterol i ateroskleroza, dijabetes, srčana oboljenja, bolesti zglobova, žučne kese i pluća, neki oblici raka (prostate, creva, bešike, jajnika, dojke).

Starenje
foto: Shutterstock

7. Neophodno je poštovati režim rada i odmora – to je osnova zdravlja.

Režim rada i odmora ugrađen je u samu osnovu rada vašeg tela. Volite svoje telo, vodite računa o njemu i ojačajte ga. Nemojte se plašiti da na vreme odete kod lekara.

I sa 100 godina Fjodor Uglov je ostao aktivan i zadržao dobro zdravlje. Svakog dana je obavljao poslove oko dače, uključujući skupljanje drva za ogrev, čišćenje snega, planinarenje i skijanje zimi. Shvatajući važnost zdravih nogu za hirurga koji izvodi duge operacije, fokusirao se na jačanje mišića donjih ekstremiteta i karličnog područja uz pomoć osnovne vežbe - čučnjeva. Uglov je smatrao fizičku vežbu za noge sastavnim delom svog životnog stila, preferirajući hodanje. Takođe je mnogo godina vežbao polivanje hladnom vodom iz kante.

"Striktno se pridržavao režima. Uvek sam išao u krevet u 23:30. Nema kasnih noćnih druženja! Verovao je da je noć čoveku data za spavanje. Ustao sam u pola osam bez budilnika. obrijao sam se. Doručkovao sam. U 9 sam već bio u institutu." – priseća se njegova supruga.

8. Potpuna apstinencija od duvana i alkohola

"Nikad ne pijte i ne pušite, inače će sve druge preporuke biti beskorisne."

Fjodor Grigorijevič Uglov je bio strog trezvenjak. Potpuno se uzdržavao ne samo od alkoholnih pića, već i od bilo kakvih lekova koji sadrže alkohol. Njegovi prijatelji i kolege su ga više puta ubeđivali da im se pridruži na simboličnom piću, ali je Uglov uvek odbijao. Verovao je da mu alkohol nije potreban i da ono što je zaista cenio ne zahteva dodatne stimulanse.

Za Uglova je njegova dužnost hirurga bila iznad svega. Verovao je da bi trebalo da bude u stanju da uzme skalpel u bilo koje doba dana i noći, mirnom i nepokolebljivom rukom. A to bi bilo nemoguće da je pio alkohol.

9. Ljubav u Otadžbini!

Profesor Uglov je imao duboku ljubav prema svojoj domovini, kao pravi patriota. Smatrao je da veza sa istorijskim nasleđem i korenima naroda daje osobi posebnu otpornost i vitalnost.

"Volite i branite svoju domovinu", preporučio je profesor Uglov. "Bez korena ne žive dugo."

"Kada bi mi Gospod dao još sto godina života, ja bih, bez oklevanja, i njih dao na služenje Otadžbini, svom narodu, i poseban, tajni deo mog srca mom voljenom gradu Sankt Peterburgu", rekao je Fjodor Grigorijevič.

Starost, stari roditelji
foto: Shutterstock

10. Činite dobro ljudima i ne očekujte zahvalnost. Očekivanje zahvalnosti neizbežno će dovesti do razočaranja.

Spajanje ljubavi prema svojoj profesiji i iskrene brige za ljude je suštinski uslov za vođenje punog i smislenog života.

Kada se čovek strastveno bavi svojom omiljenom aktivnošću, u njoj nalazi izvor inspiracije i samospoznaje. Profesija prestaje da bude samo način da se zaradi novac, pretvarajući se u poziv i izvor dubokog zadovoljstva. Usredsređenost na rad i težnja za izvrsnošću u svom poslu ne samo da koristi društvu, već pomaže i samom čoveku da oseti sopstvenu važnost i potrebu.

Međutim, istinsko ispunjenje života postiže se ne samo profesionalnom aktivnošću. Dobrota prema drugima je sastavni deo ljudskog postojanja. Pomažući drugima i pokazujući saosećanje, ne samo da poboljšavamo njihove živote, već i obogaćujemo svoje. Ljubaznost i odzivnost stvaraju atmosferu pozitivnosti i harmonije oko nas, što blagotvorno utiče na naše fizičko i emocionalno zdravlje.

Hrišćanin je onaj koji čini dobro jer ne može a da ne čini dobro. Ovo je njegov normalan prirodni život.

11. Besmrtnost u ljudskom životu je nedostižna , ali dužina vašeg života u velikoj meri zavisi od vas.

Besmrtnost je večni san čovečanstva, ali ostaje nedostižna u ovom trenutku. S druge strane, dužina našeg života u velikoj meri zavisi od naših sopstvenih izbora i postupaka.

Posebnu pažnju treba posvetiti putevima jer su oni jedno od najopasnijih mesta za život u savremenom svetu. Rizik od udesa povećavaju faktori kao što su brzina, vožnja u pijanom stanju, ometanje i loši vremenski uslovi.

Takođe možemo da produžimo očekivani životni vek tako što ćemo voditi zdrav način života. Ovo uključuje redovnu vežbu i zdravu ishranu. Zdrav način života ne samo da smanjuje rizik od hroničnih bolesti, već i poboljšava naše opšte blagostanje i kvalitet života.

Stres, anksioznost i depresija mogu negativno uticati na naše fizičko zdravlje i dovesti do nezdravih navika. Pronalaženje zdravih načina za upravljanje stresom, kao što su vežbanje, meditacija ili joga, ključno je za naše opšte blagostanje.

12. Prenesite pravila dugovečnosti svojoj deci – to je vaša dužnost!

Sačuvajte svoju decu od muzičkih i televizijskih reklama koje uništavaju zdravlje, društvenih mreža i interneta. Zdravlje čoveka određuje se u detinjstvu...

Penzionisani lekar preporučuje alkohol za dugovečnost - Deda Jordan otkrio kako je dočekao desetu deceniju!

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs