Ubistvo Đanija Versaćea 1997. godine ponovo je dospelo u centar pažnje zahvaljujući seriji Rajana Marfija American Crime Story. Ipak, iako serija pruža detaljan prikaz događaja, mnogi gledaoci ostaju s pitanjem – zašto je jedan od najpoznatijih modnih dizajnera tog doba tragično izgubio život u trenutku kada je bio na vrhuncu slave? Versaćeovo ubistvo od strane 27-godišnjeg Endrua Kunanana, serijskog ubice, otvara uvid u kompleksan i mračan um počinioca koji je svoj zločinački pohod završio javnim činom nasilja.
Istragu su pratili protivrečni detalji i teorije koje nisu dovele do konačnog odgovora. Serijski ubica Kunanan bavio se prostitucijom i poznavao je Đanija
Endru Kunanan bio je nepoznat javnosti, ali ga je policija odlično poznavala. Pre ubistva Versačea ubio je četvoricu muškaraca. Za jednog od njih, arhitektu Dejvida Medsona, dokazano je da je bio Kunananov ljubavnik. Podaci iz biografije Endrua Kunanana nisu prestajali da pune novinske stranice 1997. godine, a najviše se pisalo o tome da je serijski ubica bio muški žigolo koji je bio ljubomoran, jer se kasnije pisalo da Versaće nije želeo da sa njim ulazi u dublji odnos, pa Endru navodno nije mogao da prihvati to odbijanje. Otkriveno je da je "tom profesijom" počeo da se bavi kao srednjoškolac i da je često ucenjivao svoje mušterije. Nakon obdukcije odbačene su sumnje da je ubica koji je imao 27 godina bolovao od side i da je crni niz pokrenula njegova osveta zbog neizlečive bolesti. Ispostavilo se i da nije bio samo "Đanijev obožavalac" već da su se njih dvojica upoznali na jezeru Komo u Italiji, kao i da su se početkom devedesetih sreli u San Francisku. Da li su se viđali i nakon toga, ostalo je misterija.
Jedini koji nije verovao da je Endru pucao bio je njegov otac koji je izjavio da je Kunanan odgojen u katoličkom duhu i da to nikada ne bi uradio. Đani Versače ubijen zbog dugova italijanskoj mafiji? Priču o ubistvu dizajnera dodatno je 2010. zakomplikovala knjiga "Metastaze" Đuzepea di Bele, bivšeg pripadnika Ndrandete, kriminalne organizacije iz Kalabrije, u kojoj se navodi da je Đani ubijen zbog dugova italijanskoj mafiji. Kako dugogodišnji policijki doušnik piše, Đani je godinama sarađivao sa Paoom di Stefanom, mafijaškim bosom koji je preko modne kuće "Versače" prao ogromne sume novca. Bela kaže i da je italijanska mafija ukrala pepeo kreatora kako bi njime ucenjivala Đanijeve naslednike. I dok je italijanska policija tvrdila da je Đuzepe di Bela uvek iznosio tačne informacije, porodica dizajnera oštro je demantovala njegove reči i uzvratila tužbom.
Versaćevo ubistvo: Tragična slučajnost ili opsesija?
Poznate ličnosti koje su postale žrtve ubistva retko su ubijene isključivo zbog svoje slave. Versaće, jedan od najslavnijih modnih kreatora tog vremena, ubijen je naizgled nasumično. Neki veruju da je bio žrtva slučajnog susreta s ubicom, dok drugi smatraju da je Kunanan, nezadovoljan svojim životom, bio opsednut Versaćeom, želeći da postane ono što nikada nije mogao. Ta opsesija mogla je kulminirati zločinom iz zavisti.
Jutro kada je ubijen: Nesvakidašnji potez
Tog jutra 15. jula 1997. godine, Versaće je učinio nešto što inače nije – lično je otišao da kupi novi broj "Voga". Takođe, baš tog jutra nije popio espreso kao što je obično činio, uzeo je samo novi broj "Voga" i krenuo kući. Sam, bez telohranitelja, jer je Majami Bič smatrao svojim domom. Versaće je godinama unazad po novine slao asistenta. A to se nije dogodilo tog jutra. U povratku u vilu susreo se s ubicom koji mu je došao sa leđa. Bio je obučen kao običan prolaznik, u majici kratkih rukava i bermudama.
Dok je otključavao vrata, Kunanan mu je prišao i ispalio dva hica iz neposredne blizine – jedan u lice, drugi u vrat.
Versaće je preminuo na stepenicama svog doma, dok je njegov partner Antonio D’Amiko s kojim je bio 15 godina, u tom trenutku pio kafu i pušio cigaretu na terasi, čuo pucnje i video kako njegova najveća ljubav pada, pogođenja sa dva hica.
„Zatekao sam Đanija kako leži u krvi na stepenicama. Prošlo mi je kroz glavu da je neka šala, nisam na prvi mah mogao da poverujem da je zaista ubijen, a onda mi je pao mrak na oči i više se ničega ne sećam“, izjavio je kasnije Antonio.
Policijske istrage: Mafija ili serijski ubica?
Prvobitno, policija je posumnjala da je ubistvo delo mafije, jer je pored Versaćeovog tela pronađen mrtav golub, što su mnogi interpretirali kao mafijaški znak. Međutim, ta teorija ubrzo je odbačena kada su dokazi povezali zločin s Endruom Kunananom. Ipak, godinama kasnije, dvojica mafijaša, Đuzepe Di Bela i Filippo Bareka, tvrdili su da je Kunanan bio samo žrtveni jarac te da je Versaće bio umešan u pranje novca za mafiju.
Kunananov ubilački pohod: Serijski ubica bez jasnog motiva
Pre nego što je ubio Versaćea, Kunanan je već bio poznat FBI-ju kao serijski ubica koji je nasumično birao žrtve. U periodu od aprila do maja 1997. godine, brutalno je ubio četvoricu muškaraca. Njegova prva žrtva, Džefri Trejl, bio je prodavac propana koga je Kunanan namamio u stan svog bivšeg ljubavnika Dejvida Medsona. Nakon svađe, Trejl je ubijen tupim predmetom, a njegovo telo je sakriveno u tepihu. Nekoliko dana kasnije, pronađeno je i Medsonovo telo na obali jezera sa dve rane od metka.
Do danas ostaje nejasno da li je Medson bio saučesnik u Trejlovom ubistvu ili je poslednje dane proveo kao Kunananova zatočenik, čekajući sopstvenu smrt. Versaće je, nažalost, postao poslednja žrtva ovog krvavog niza zločina, pre nego što je Kunanan okončao sopstveni život nedelju dana kasnije.
Ubistveni pohod Endrua Kunanana pre Gianni Versaceove smrti
Endru Kunanan, serijski ubica poznat po svojoj šarmantnoj i manipulativnoj prirodi, počinio je četiri brutalna ubistva pre nego što je stigao u Majami i ubio slavnog modnog dizajnera Đanija Versaćea. Njegov zločinački niz nije se uklapao u standardne profile serijskih ubica. Nije pokazivao znake McDonaldove triade, niti je postepeno ulazio u svet zločina. Jednostavno je počeo da ubija.
Prvi zločini – brutalnost bez granica
Kunananov prvi zločin dogodio se 27. aprila 1997. godine u Mineapolisu, kada je ubio Džefrija Trejla, bivšeg mornara i prodavca propana. Trejl je ubijen u stanu Dejvida Medsona, Kunananovog bivšeg ljubavnika. Nakon svađe koja se čula iz stana, Trejl je pronađen mrtav, prebijen čekićem i umotan u tepih. Nekoliko dana kasnije, ribari su pronašli telo Dejvida Medsona pored jezera, sa dve prostrelne rane u glavi.
Nakon toga, Kunanan se preselio u Čikago, gde je ubio 75-godišnjeg milionera i trgovca nekretninama, Lija Miglina. Miglin je bio vezan, izboden vrtnim makazama, a zatim mu je Kunanan prerezao grlo testerom za kosti. Miglinova porodica je tvrdila da njihov otac nije imao nikakve veze s Kunananom, ali je ubica ostavio mnogo dokaza, uključujući i obrijane dlačice u umivaoniku.
Sumnjivi susreti sa Versaćeom
Pre nego što je počinio ubistvo slavnog dizajnera, Kunanan je navodno imao priliku da upozna Versaćea. Godine 1990, obojica su se zatekli na žurki u San Francisku. Versaće je navodno prepoznao Kunanana i upitao: „Lago di Komo, zar ne?“ Veruje se da je Versaće mislio da je Kunanana sreo na jezeru Komo, ali taj susret nikada nije potvrđen. Kunanan je kasnije tvrdio da je bio blizak s Versaćeom, ali te priče su odbacili svedoci poput socijalitea Harija de Vilda, koji je negirao bilo kakav kontakt sa Kunananom.
Kunananov život kao žigola
Kunanan je radio kao eskort za bogate starije muškarce, što mu je omogućilo da prouči njihove navike i slabosti. Bio je poznat po tome da se vešto infiltrirao u krugove bogatih i uticajnih, koristeći svoj šarm kako bi manipulisao ljudima. Prema izjavama njegovih poznanika, Kunanan je pažljivo birao svoje mete, fokusirajući se na imućne homoseksualce bez porodica.
Policija brzo identifikovala ubicu
Kada je Versaće ubijen 15. jula 1997. godine na stepeništu svoje vile u Majamiju, policija je gotovo odmah sumnjala na Kunanana. Nakon što je ubio Versaćea, Kunanan je uspeo da pobegne, ali policija je već imala njegov profil. Glavni policijski inspektor Majamija, Ričard Bareto, izjavio je da je ubistvo bilo planirano i da Versaće nije bio slučajna žrtva.
Istraga je pokazala da je Kunanan bio prisutan u Majamiju nekoliko meseci pre ubistva, skrivajući se od vlasti. Njegov ubilački pohod završio se nekoliko dana nakon Versaćeove smrti, kada je izvršio samoubistvo na brodu gde se skrivao.
Dana 23. jula, nedelju dana nakon ubistva Versaćea, čuvar napuštenog kućnog broda u oblasti South Beach primetio je sumnjivu osobu unutra. Ubrzo nakon toga začuo se pucanj. Čuvar je odmah pozvao policiju, koja je, kao da su unapred znali šta ih čeka, stigla sa punom opremom. Policija je ispalila i suzavac kako bi izbacila uljeza, ali bilo je prekasno. Endru Kunanan je izvršio samoubistvo, pucajući sebi u usta, ne ostavivši oproštajnu poruku.
Istraga je kasnije otkrila da je Kunanan propustio da preuzme lažni pasoš, što ga je dovelo do zaključka da će ubrzo biti uhvaćen. Njegova smrt ostavila je mnoge nedoumice i otvorena pitanja o motivima iza njegovog krvavog pohoda.
S obzirom na količinu dokaza koji su upućivali na Kunanana, neverovatno je da nije bio uhvaćen pre nego što je ubio Versaćea. Ubistva Džefrija Trejla i Dejvida Medsona u Minesoti jasno su ukazivala na Kunanana. On je bio poslednja osoba viđena s obojicom, a ukrao je i Medsonov automobil. Ovaj trag je mogao da omogući policiji da ga locira ranije.
Kada je policija pronašla Risov kamionet u Majamiju, pored njega su se nalazili odbačeni Kunananovi predmeti, uključujući i zlatni novčić ukraden od Miglina. Još neverovatniji propust bio je to što je Kunanan založio taj novčić pod svojim imenom, ostavljajući čak i otisak prsta u zalagaonici. Sve to dogodilo se nedelju dana pre Versaćeovog ubistva.
Misterija Endrua Kunanana
Endru Kunanan ostao je enigma i tokom svog života i nakon smrti. Rođen u Nacional Sitiju, Kalifornija, odrastao je daleko od sjaja i luksuza koje je priželjkivao. Bio je poznat kao inteligentan i šarmantan, s visokim koeficijentom inteligencije i sposobnošću da lako stiče prijatelje. Tokom studija na Univerzitetu Kalifornija u San Dijegu, napustio je školovanje i započeo život eskort radnika.
Kunanan je bio vešt manipulator, predstavljajući se kao diplomac prestižnih univerziteta poput Jejla i Beningtona, iako to nikada nije bio. Ljudi iz njegovog okruženja verovali su njegovim lažima, što govori o njegovoj sposobnosti da šarmira i obmanjuje.
Mnogi veruju da je Versaće bio simbol života koji je Kunanan želeo, pa je njegovo ubistvo možda bio čin ljubomore i očajničke želje za slavom.