Lekcija iz Istorije mode

Istorija modnih revija: Od dosadnih prezentacija, do spektakla o kome se i dan danas priča! (FOTO)

Britanski Gardijann, samo nekoliko nedelja nakon Nedelje mode osvrće se na evoluciju modnih revija, na sam početak kada su se kolekcije prikazivale u salonu za specijalnu klijentelu, iza zatvorenih vrata, na poziv

Objavljeno: 28.03.2018. 12:29h
Autor:
Foto: Profimedia

Nekada davno fotografima je bilo zabranjeno da prisustvuju revijama, shodno uverenju određenih dizajnera da su dotični špijuni, piše Elle. Danas revije predstavljaju multimilionerski biznis, spektakl kome prisustvuju svi koji nešto znače u modnoj industriji - blogeri, stilisti, urednici, filmske i muzičke dive, kolege kreatori, "street style" i modni fotografi, bajeri, influenseri, izdavači.

Najveće razlike

Ko god je prvi put otišao na neku reviju, a da nije neki verni pratilac mode, bio je u šoku kratkim trajanjem same revije. Danas skoro svaka revija i prezentacija nove kolekcije ne traje duže od 10 minuta, ali vas zato teleportuje u neki drugi svet i stvori hajp neviđenih razmera.

To je slika današnjice, ali nekada davno sve je bilo daleko suptilnije, intimnije i sa manje euforije.

Šanel revije iz 50-ih i 60-ih godina prošlog veka, iza zatvorenih vrata ne mogu da se porede sa spektaklima koje danas Karl Lagerfeld pravi u "Grand Palaisu". Glavne promene su ne samo u lokaciji, produkciji već i budžetu.

Danas mnoge kuće a posebno Dior, Šanel, Alelsander Mekvin Žan Pol Gotje, Barberi, Versaće..., na revije troše priličnu svotu iz budžeta, pretvarajući piste u teatar, dok je broj zvanica utrostručen!

Na početku

Krajem 19. veka, pariski dizajner Čarls Frederik Vort, prozvan "ocem visoke mode" bio je među prvima koji je pokrenuo trend predstavljanja kolekcije na živim modelima, i to u "Longchamp Racecourse." Već ulazak u 20. vek nagovestio je neke bitne promene, stvarajući od revija modne parade koje su često održavane na ulicama gradova.

4 stvari koje niste znali o Tomu Fordu: Mrzi mobilni telefon, ne može da odoli krofnama! (FOTO)

foto: Profimedia

Tako je britanska dizajnerka Lejdi Daf-Gordon praktikovala da svoje nove modele prikaže u svom salonu, na adresi Hanover, dajući svojim modelima romantična imena u želji da sve izgleda nekako egzotično.

Naspram nje, Pol Poire je održavao fensi balove na kojima su žene mogle da se inspirišu i informišu o novim trendovima.

Neverovatan život neustrašive Italijanke: Prva modna kraljica na koju je i Koko Šanel bila ljubomorna! (FOTO)

foto: Profimedia

Pol je takođe praktikovao da putuje sa svojom kolekcijom, na svojevrsnu turneju sa lutkama. U to isto vreme prodavnica "Erich Brothers" iz Njujorka je počela da praktikuje prezentacije unutar svog butika.

Dvadesete godine prošlog veka predstavljaju već zlatno doba visoke mode kada su se proslavili i pročuli Koko Šanel, Madelen Vionet i naravno Elsa Skjapareli.

Neverovatna životna priča Helene Rubinštajn: Izgradila carstvo, udavala se dva puta, izgubila sina! (FOTO)

foto: Profimedia

Tokom Velike depresije, krize koja je zadesila svet krajem 1928. godine mnogi dizajneri su propali. Svi ali ne i kreatori visoke mode.

Kristijan Dior i njegovi naslednici: Beskompromisni gospodari elegancije! (FOTO)

foto: Profimedia

Visoka moda je nastavila da biva sve traženija, popularnija i raskošnija.

Već 1931. godine Elsa Skjapareli je prikazala svoju najnoviju kolekciju u njujorškoj robnoj kući "Saks". Fotografima je ulaz bio zabranjen, sa ciljem da se zabrani kopiranje. Određeni umetnici imali su tada pristup i zadatak da skiciraju reviju.

Njujorška rapsodija

Početkom četrdesetih godina Njujork je zahvatila modna revolucija. Nakon perioda II svetskog rata, svet je režio vedrom pozitivizmu koji je podrazumevao i sjajnu, atraktivnu modu. 1943. godine lansirana je preteča Nedele mode u Njujorku.

Revije su tada održavane u hotelu "Pierre Hotel" i prestižnoj Plazi.

Ipak, američka scena tada je bila pod jakim uticajem i dominacijom evropskih dizajnera čije modele su naručivale dame iz visokog društva.

Novi počeci u Evropi

Samo evropsko tržište nakon II svetskog rata pretrpelo je promene. Sin Nine Riči, Robert imao je ideju da pozove modne kuće da lansiraju minijaturne verzije sopstvenih kreacija, ne bi li maksimalno iskoristili svoje resurse. Taj koncept je poznat pod imenom "Le Petit Theatre de la Mode", ili minijaturni modni teatar.

28. marta 1945. godine, 200 lutki, veličine tri puta manje od čovekove, odeveno je u modele Balensijage, Lanvin i postavljeno u Luvru, pre putujuće izložbe. Već sledeće godine, novi set modela-lutki je prezentovan američkoj publici.

New Look - Nova pravila

Pre rata, kuće koje su radile isključivo visoku modu praktikovale su da kolekcije prikazuju u skučenim salonima, mahom u sedištu kuće, tačnije ateljeu dizajnera, prodajući direktno klijentu koji bi se vraćao na serije probnih fitinga koji bi trajali minimum po šest nedelja.

U tim danima, fokus modnih kuća bio je isključivo na klijentima, a ne na publicitetu i medijima. Fotografima je kao što smo napomenuli, pristup bio zabranjen. Samo dve godine nakon završetka rata, jedan čovek unosi promenu, i to ne samo u odeći, već i u odnosu prema medijima i fotografima.

10 stilskih lekcija Marka Džejkobsa: Verujte svojoj intuiciji i usudite se da budete drugačiji! (FOTO)

foto: Profimedia

1947. godine Dior postaje jedan od prvih dizajnera koji dozvoljavaju fotografima da slikaju i dokumentuju celu jednu kolekciju. "Carmel Snow", tadašnja urednica Harpers Bazara, tu kolekciju naziva "The New Look".

Ipak, iako je Dior dozvolio fotografima da prisustvuju njegovim revijama, prezentacije modnih dizajnera još tokom 50-ih i 60-ih su ostale zatvorene za veliki deo javnosti. Fotograf Kris Mur priseća se: "Još uvek su mislili da smo špijuni."

Na sledećoj stranici saznajte kada je Milano počeo da se takmiči sa Parizom i ko su bile prve IT devojke modelinga koje su dizajneri poput Živanšija i Balensijage angažovali za promovisanje sopstvenih kolekcija:

Uspon Italije

Italijanske revije počele su prvobitno da se održavaju ne u Milanu, sadašnjoj modnoj prestonici Italije, već u Firenci. Početkom pedesetih godina prošlog veka, modne kuće iz Rima, Torina, Milana i sa Kaprija - između ostalih Simoneta Viskonti, Šubert i Emilio Puči, prikazivale su svoje nove kolekcije u grandioznoj sali, Sala "Bianca".

Monstrumi mu šetali pistom, ljudi padali u nesvest na revijama: Životna priča neprikosnovenog kralja visoke mode! (FOTO)

foto: Profimedia

Preteču Nedelje mode u Milanu - a osnovao je Đovani Batista Đorđini, sa ciljem da se takmiče sa Parizom, pokrenu italijansku tekstilnu industriju i modne ateljee posle II svetskog rata. Promovisali su se kao usputna stanica za američke urednike na putu ka francuskoj prestonici. Za sve goste bio je organizovan transport iz Rima do Firence.

Tek 1958. godine kada je osnovano italijanska asocijacija za modu - "Camera Nazionale della Moda Italiana", revije su preseljene iz Firence u komercijalno-poslovniji Milano.

Nova armija modela

Tokom pedesetih godina prošlog veka, pored Diora još jedan čovek je privukao pažnju modne publike. U pitanju je Živanši koji je zajedno sa Odri Hepbern, i to od početne saradnje za filmove Sabrina i Doručak kod Tifanija, bio prvi kreator koji je započeo eru svojevrsnog partnerstva između neke slavne ličnosti i modnih dizajnera.

Detinjstvo joj obeležili očevi seks skandali: Buran život genijalne Palome Pikaso! (FOTO)

foto: Profimedia
foto: Profimedia

Rađanje pret-a-porter mode

Do šezdesetih godina prošlog veka, kreacije visoke mode uveliko su dominirale.

Dona Karan: Izgubila muža i svoju najveću podršku, promenila način odevanja moderne žene! (FOTO)

foto: Profimedia

Tek početkom 60-ih, određena grupa kreatora visoke mode na čelu sa Karvenom i Nina Riči počinje da prezentuje svoje "ready-to-wear kolekcije", i to dve nedelje pre revije visoke mode. 1966. godine i sam Iv Sen Loren lansira svoju "pret-a-porter" kolekciju u sopstvenom "Rive Gauche" butiku.

Prve revije koje poznajemo i danas

Već u disko sedamdesetim, "pret-a-porter" počinje da preovladava nad visokom modom, i piste kao one koje danas pratimo, zamenjuju salonske revije.

U Parizu većina kreatora počinje dva puta godišnje da prikazuje svoje kolekcije. 1973. godine osniva se "Chambre Syndicale du Pret-a-Porter des Couturiers et des Createurs de Mode", regulatorno telo sa ciljem lakše organizacije i kordinisanja revijama. Ovo se u modnoj istoriji pamti kao sam start Pariske nedelje mode.

Progresivni i alternativni London

Još u prvim godinama osamdesetih, London postaje prestonica kreativnosti zahvaljujući punk kreatorki Vivijen Vestvud koja piste pretvare u rokenrol scenu prepunu kostimirane odeće, seksa, anarhije i muzike koja privlači enormnu količinu folovera koji modu počinju da prate fanatički, kao svoj omiljen bend. Njene revije predstavljaju "prst u oči" svim tadašnjim tradicionalistima u modi.

Samo godinu dana posle osnivanja "British Fashion Council-a" (1983), manifestacije "British Designer Show" i "London Designer Collections" spajaju se i pod jednim okrljem počinju da se održavaju, i to u parku zdanja "Commonwealth Institute".

Nasledila bogatstvo, pobegla iz Italije, zavodila koga je htela: Buran život bivše prve dame Francuske! (FOTO)

foto: Profimedia

Britanska prestonica postaje glavno mesto za medije i bajere koji traže sledeću veliku stvar .Pored Vivijen, još jedan brend menja sliku mode. Londonski progresivni brend "BodyMap" tokom 80-ih počinje da prikazuje bizarne, rokenrol revije nalik najalterantivinijim video spotovima.

Ako je London bio tih godina mesto na kom su se otkrivali novi talenti, kraj osamdesetih i devedesete zacementirale su Pariz kao mesto gde "kuca" srce mode i kulture.

Japanski dizajneri Rei Kavakubo i Joši Jamamoto dolaze u Pariz ne bi li prikazali svoje kolekcije. Održana u pariskom hotelu Intercontinental, revija brenda "Comme des Garcons" sa Jamamoto ludilom u modi, donosi jedan aseksualni pristup modi, kontrast između čiste, ali vrlo moćne mode i novih krojeva.

Era supermodela može da POČNE

Devedesete unose jednu veliku promenu u tadašnjem funkcionisanju modnih revija. Fokus se ovoga puta sa odeće prebacuje na modele, i to na one sa prefiksom super. Otac tog trenda svakako je Đani Versaće, koji je možda priredio i najveću reviju u istoriji modne industrije.

Klaudija Šifer (47) o sazrevanju i ključnim momentima u karijeri: Reč supermodel mi je davala snagu! (FOTO)

foto: Profimedia

1991. godine njegovu kolekciju su obeležile Linda, Sindi, Kristi i Naomi koje su na rime čuvene "Freedom" dominirale scenom kao boginje.

Životna priča najkontroverznije manekenke 90-tih: Ostao je pokošen njenom lepotom! (FOTO)

foto: Profimedia

Ovoj kultnoj reviji odata je počast upravo prošle godine kada je Donatela na kraj svoje prolećne prezentacije izvela Sindi Kraford, Karlu Bruni, Kristi Tarlington, Naomi Kembel i Klaudiju Šifer.

Manolo Blanik: Ako išta može spasiti brak na klimavim nogama, onda su to cipele s mojim potpisom! (FOTO)

Njegovim stopama krenuo je i Tom Ford koji je Guči pistu obeležio seksom, zvezdama i glamurom. Njegova jesenja prezentacija 1995. godine protekla je u maksimalnom osvetljivanju modela koje je od izlaska na binu pratilo svetlo s fokusom na seksepilnim bokovima Amber Valeti ili senzualnom hodu Kejt Mos u svilenoj, otkopčanoj bluzi.

Lokacija, lokacija i lokacija!

Početak 21. veka donosi jedan sasvim novi trend. Dizajneri u želji da osveže postojeće revije i unesu neku primetnu promenu, počinju da tragaju za što luksuznijim i neobičnijim prostorima u kojima bi mogli da prikažu svoje nove kolekcije.

1989. godine belgijski dizajner Martin Margela postaje jedan od prvih dizajnera koji zaobilazi ustanovljenu praksu prikazivanja kolekcija na revijama (do 1993. godine većina revija je održana u parku ispred muzeja Luvr).

Martin svoju novu kolekciju prikazuje na dečjem igralištu sa pozivnicom koja nema red sedenja.

Kraljica mode: Inspirativni citati Dajane Vrilend, žene koja je pomerala granice (FOTO)

foto: Profimedia

1996. godine Aleksandar Mekvin organizuje reviju Dante u crkvi "Hawksmoor Christchurch" u mestu Spitlfilds. Bio je to momenat koji se pamti u istoriji mode kao prelomni čas u kome se na samoj reviji više priča o lokaciji, atmosferima i modelima, nego o odeći.

Ovaj Mekvin šou dao je vetar u leđa Galijanu prilikom njegovog dolaska u Pariz. 1993. godine britanski dizajner svoju prvu parisku reviju održava u atrijumu banke "Left Bank" koju mu je ustupila mecena i ugledna dama pariske scene Sao Šlumberger.

Modni vodič Ane Vintur: Pravila dame koja diktira modne trendove! (FOTO)

foto: Profimedia

Pet godina kasnije, za svoj haute couture debi u Dioru, Galijano priređuje spektakl u operi "Garnier". Tadašnja urednica francuskog Vog izdanja komentariše reviju "eksplozijom lepote", a sama revija postaje najspekatkularnija i najekstravagantnija u istoriji mode.

Kako je Internet i Instagram promenio modu

Tehnologija je možda najviše od svega promenila modu, pa samim tim i postojeće revije. Dok smo pre iščekivali prve fotografije revije u magazinima ili tek odabranim onlajn portalima, sada revije možemo da pratimo uporedo s njihovim održavanjem, i to uz pomoć jednog klika.

Sastale se kraljica mode i kraljica Velike Britanije: Elizabeta II uživala na modnoj reviji! (FOTO)

foto: Profimedia

1998. godine austrijski dizajner Helmut Lang bio je jedan od prvih koji su prigrlili nove digitalne tokove, prikazavši svoju reviju onlajn. "Osetio sam da internet raste i da će prevazići sve, pa sam smatrao da je pravi trenutak da istražim tu platformu", izjavio je tada kreator.

2010. godine Aleksandar Mekvin među prvim dozvoljava prenos uživo svoje revije. Već sledeće godine, pridružuju mu se svi dizajneri sa Nedelje mode u Njujorku. U međuvremenu, Instagram influenseri postaju glavni gosti na revijama koji svojim milionskim pratiocima daju priliku da zajedno sa njima isprate uživo top revije.

Insta-nt moda

Uporedo sa tehnologijom, modna industrija prolazi kroz velike promene koje uslovljavaju lansiranje po nekoliko među-kolekcija, što rezultira instant modom koja iz butika se menja na dnevnom nivou.

Za promociju svojih "pre-fall" i "resort" kolekcija brendovi putuju preko okeana, menjajući stalno rute.

Kako je obična žena postala najuticajnija Francuskinja: Od ove dame možete mnogo da naučite! (FOTO)

foto: Profimedia

Dior odvodi goste u kalifornijsku pustinju, dok Šanel pravi mali međunarodni presedan, prikazujući svoju kolekciju na Havani (Kuba), nakon revija u Salcburgu, Edinburgu i Los Anđelesu. Da ne pominjemo Luj Viton i njihovu sjajnu reviju u Rio de Žaneiru.

Sve ove revije, mahom su osmišljene da zadovolje Instant apetit. Odeća je u drugom planu i potpuno nebitna.

Prvi red

Pored fenomenalnih lokacija, novih supermodela još jedan propratni segment promenio je izgled revija. U pitanju je famozni prvi red. Mnogi mediji, pa i mi, s nestrpljenjem iščekujemo da vidimo ko je zauzeo prvi red na revijama.

Modne ikone na reviji Sen Loren: Pogledajte ko je sedeo u prvom redu!​​​​​​​

foto: Profimedia

Naravno tu su modni urednici, bajeri, stilisti modeli, blogeri ali i poznati koji predvode aktuelne glumice i pevačice.