ZABRINJAVAJUĆE!

PROSEČNA STAROST EVROPE SVE VEĆA: Evo koja zemlja najbrže stari, a koja najviše odvaja za penzije!

Stanovnici Evopre su za jednu deceniju postali stariji narod, čak, za dve i po godine!

Vesti
14:39h Autor:
PROSEČNA STAROST EVROPE SVE VEĆA: Evo koja zemlja najbrže stari, a koja najviše odvaja za penzije!
Foto: Shutterstock

Od 27 država članica Evropske Unije, stanovništvo je ostarilo u čak 23! Prosečna starost u EU tokom 2021. dostigla je 44,1 godine, što je za dva meseca više od proseka iz prethodne!

Tačno polovina stanovništva EU ima više od 44,1 godine, dok je druga polovina mlađa od tog doba. Starost u proseku poraste za tri meseca svake godine, pa je, na primer, 2018. iznosila već 43,1 godinu.

JEDINE ZEMLJE SA PROSEČNOM STAROŠĆU ISPOD 40 GODINA

Ova vrednost je bila 38 godina na Kipru, 38,5 u Irskoj i 39,6 u Luksemburgu i to su jedine države članice sa srednjom starošću ispod 40 leta.

"NAJSTARIJE" ZEMLJE

S druge strane, srednja starost je bila 47,6 godina u Italiji, 45,9 u Nemačkoj i 45,8 u Portugaliji.

Baka i deda, Stariji par
foto: Shutterstock

Između 2011. i 2021. ovaj pokazatelj je porastao u gotovo svim državama članicama EU. Za četiri ili više godina je porastao u Španiji, Portugaliji, Grčkoj, Irskoj i Slovačkoj. U Švedskoj se smanjio - sa 40,8 u 2011. na 40,6 godina u 2021.

Ovaj demografski pokazatelj je smanjen ili ostao isti u Belgiji, Nemačkoj, Litvaniji i Holandiji.

Najveći porast između 2020. i 2021. primećuje se, navodi Eurostat, u Irskoj, Španiji, Italiji i Slovačkoj, i to kod svih za 0,4 godine.

ITALIJANI NAJVIŠE TROŠE NA PENZIONERE

Italija radi na novoj, sedmoj po redu, reformi penzijskog sistema, kako bi se u njega, kako kažu, "unelo više fleksibilnosti". Oblast penzija regulisana je privremenim modelom, čija važnost ističe krajem ove godine, pošto je, pod pritiskom demonstracija, napuštena reforma iz 2011. godine, jer je donela veliki skok u broju godina za završetak radnog veka.

Ova zemlja danas za penzije troši najviše u Evropi - oko 17 odsto svog BDP, ako se izuzme Grčka sa svojom traumom dužničke krize iz prve decenije ovog veka. Italijanski javni dug je, pre svega zbog zaduživanja za penzije, već odavno probio plafon i iznosi oko 150 odsto bruto društvenog proizvoda.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs