Održavanje normalne težine u prvoj godini detetovog života može biti teže nego što se čini. Beba može da odbija dojku, količina proizvedenog mleka može biti nedovoljna, a njegov kvalitet slab. Kada dođe vreme za čvrstu hranu, onda možete upasti u zamku da forsirate konzumiranje jedne grupe namirnica dok je druga zaspotavljena, prenosi Yumama.com.
OVDE saznajte trikove kako da beba prespava celu noć!
Takođe, tu su i eventualni bebini zdravstveni problemi koji vam mogu otežati pravilno formiranje navika u ishrani i održavanje bebine idealne težine. Imajte na umu da je najvažnije pažljivo pratiti uputstva detetovog lekara i da beba bude zadovoljna, zdrava i sita. Kako biste to postigli, trebalo bi da znate koliko je normalno da dete bude teško u kojoj fazi razvoja.
Prvi mesec
OVDE pročitajte pismo budućeg tate koje će vas i te kako dirnuti!
Drugi mesecDete bi trebalo da umereno povećava svoju telesnu masu svake nedelje. Ukoliko se brinete da vaša beba ne dobija dovoljno mleka i hranljivih materija, obratite se lekaru. Nikako ne uvodite čvrstu hranu ovako rano jer postoji način da se izborite sa svakim problemom i da vaša beba pravilno napreduje.
Treći mesecU ovoj razvojnoj fazi, beba se više neće gojiti umereno, već treba očekivati da nedeljno dobije 170 grama!
OVDE saznajte pet malo poznatih stvari o deci - svaki roditelj treba da zna!
Četvrti mesecU ovom periodu beba pokazuje da je spremna za čvrstu hranu: ona sama podiže glavicu, može da sedi (uz malu maminu pomoć) i pokazuje interesovanje za ono što vi jedete. Uz majčino i (ili) adaptirano mleko, njenoj ishrani dodajte voće i povrće, a potom i žitarice. Imajte na umu da je važno postepeno uvođenje različitih grupa namirnica.
Peti mesecIzmeđu petog i šestog meseca, dete bi trebalo da ima duplo više kilograma nego na rođenju.