Jezive vesti stižu nam iz Hrvatske gde je 19-godišnji tinejdžer povredio učiteljicu i decu u jednoj osnovnoj školi u Zagrebu. Kako se nezvanično saznaje, jedno sedmogodišnje dete je nastradalo.
Ova užasna vest nas je podsetila na stravičan krvavi pir maloletnog dečaka iz Beograda koji je usmrtio svoje vršnjake iz razreda, kao i jeziv zločin Uroša Blažića koji je takođe ubio svoje vršake u Malom Orašju i Duboni.
Šta se dešava sa našom decom i zašto su sada krivična dela maloletnika u ekspanziji, jednom prilikom je govorio advokat Nebojša Perović:
"Mi moramo biti svesni da određena deca u pubertetu promene svest, promene odnos, prema porodici i postaju blago rečeno nesnosna odnosno nekontrolisana tako da fraze o tome da se decom treba pričati u nekim slučajevima "ne piju vodu", a onda se dolazi do velikog problema. Kada roditelj koji je više nemoćan, jer je ispucao sve demokratske metode, mora da pribegne i nekoj ćuški, imamo slučaj da se za tako nešto izriče strog zatvor, sa minimalnom kaznom od 3 do 12 godina. Na ovaj način mi kao društvo dajemo podršku osionoj deci, a roditeljima vežemo ruke. Ne zaboravimo da dok su se deca vaspitavala i kod kuće i u školi, od strane rođaka ali i komšija, da su imali daleko zdraviji odnos u društvu. Zbunjen sam šta se to dešava... Kao da neko sa namerom želi da promeni ustaljene običaje za stvaranje ličnosti, tamo gde je to potrebno," ispričao je advokat, prenosi Informer.
O tome kako su nekada vaspitavana deca, a šta se to promenilo devedesti najviše je govorila Milica Novković, dečiji psiholog.
"Deca su znala pravila koja su morala poštovati, nekada milom, nekada silom. Iako je bilo straha od štapa deca su vremenom razumevala da su pravila neminovnost. U takvoj porodici bilo je i više ljubavi prema deci i više poštovanja dece prema roditeljima, odraslima.
Već smo imali rušenje porodice unazad nekoliko godina i nov način vaspitanja. Dobili smo nakazno i nakaradno vaspitanje, koje ja zovem plišano, a Česi i Slovaci "meko". Devedesetih godina zajedno sa demokratijom su nam ga ponudili umesto tradiciolnog odgajanja, za koje ne možemo da kažemo da je bilo baš tako nasilno, više je onaj tatin štap ili mamina varjača bila pretnja. Ali, proglasili su nas nasilnim i surovim. Jako smo se iskompleksirali. U tradicionalnog porodici su se jasno znali modeli vaspitavanja - rad, red, znalo se šta se sme, a šta ne sme.
Dete mora da zna šta ga očekuje i šta se od njega traži, jer su svet i život vrlo komplikovani. Porodica napušta devedesetih autoritarni vaspitni sistem i prepoušta se plišanom.
Stalno su pretili i govorili kako mora štap da se ukine, a svedoci smo da je sa novim modelima vaspitanja došlo i mnogo više nasilja. Umesto da nam je bolje, nama je gore. Nama je neko podvalio. Dakle, umesto štapa smo dobili šargarepu," ispričala je Milica svojevremeno za Stil.