Novopečeni roditelji, pažnja

ŠTA KAD BEBU MUČI STOMAČIĆ: Gasovi kod novorođenčadi su normalna stvar, a evo kako da im olakšate muke

Nadut bebin stomačić, grčevi i gasovi su prava noćna mora, kako za bebu, tako i za njene roditelje.

Vaše dete & vi
Autor:
ŠTA KAD BEBU MUČI STOMAČIĆ: Gasovi kod novorođenčadi su normalna stvar, a evo kako da im olakšate muke
Foto: Shutterstock

Često se dešava da provedete skoro celu noć budni u nadi da će mučenje prestati. Ovaj problem počinje brzo posle bebinog rođenja. Bebe iz nekog razloga zajedno s mlekom, tokom dojenja, nesvesno progutaju i vazduh, kojim napune stomačić, koji to ne prihvata i pokušava da ga izbaci.

beba
foto: Shutterstock

Tu su i grčevi

Borba s gasovima je u stvari samo lakši način da pomognemo bebi da podrigne. Taj problem se dešava tokom hranjenja ili nedugo nakon toga. Jedina stvar koja pored toga može da uzrokuje slične probleme je jak i istrajan plač. Neke bebe su manje, a neke više sklone grčevima, ali se sve tokom obroka bar nekoliko puta nagutaju vazduha, bez obzira na to da li sisaju ili koriste flašicu.

Stavite bebicu preko svog krila tako da joj stomačić leži na jednom vašem kolenu a glava na drugom, okrenuta od vas i lagano je tapšite po leđima da bi što lakše izbacila mehuriće vazduha iz stomaka

Prekinite obrok

Da vaše čedo muče gasovi, možete zaključiti ako ono učestalo prekida sisanje, u nekom trenutku počne da plače, prianja ponovo uz dojku ili cuclu kao da je gladno ili ako mu je koža oko usta poprimila beličastu boju. Kada treba da prekinete s hranjenjem, beba će vam sama pokazati tako što će se odvojiti od dojke ili cucle. Ako i dalje zadovoljno ručka, nema potrebe da intervenišete - sačekajte da sama prestane da jede.

mama i beba
foto: Shutterstock

Pomozite bebi da podrigne

Ponekad je dovoljno samo da uspravite bebu. Vazduh se uvek kreće naviše, tako da se glavni trik sastoji u tome da mu oslobodite put i omogućite da izađe iz bebinog stomaka. Ako vam ovo ne pomogne, postoji još nekoliko načina. Stavite bebicu preko svog krila tako da joj stomačić leži na jednom vašem kolenu a glava na drugom, okrenuta od vas. Zatim je lagano tapšite po leđima kako biste joj pomogli da što lakše izbaci mehuriće vazduha iz stomaka. Takođe, možete da je ljuljuškate napred-nazad. To ćete učiniti tako što ćete je staviti preko svoje podlaktice tako da joj lice bude okrenuto nadole. Drugom šakom je pridržavajte da bude blizu vas.

Mama, Dete, Beba, Dojenje
foto: Profimedia

Nastavite s hranjenjem

Ako ste uspeli da bebu oslobodite grčeva, onda slobodno možete nastaviti s hranjenjem. Međutim, cela ova procedura oko podrigivanja može da rasani bebu. U tom slučaju samo joj ponudite još malo mleka i ona će brzo zaspati.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs