Sobne biljke oplemene prostor na predivan način, a posebno kada procvetaju su savršena dekoracija. Međutim, da bi vam bujalo tokom cele godine, neophodne je da ga pravilno negujete, a vrlo često se desi da ljudi nesvesno prave greške zbog kojih im se cveće brzo suši. Ali, otkrivamo vam sjajan trik profesionalni cvećara zbog kog će vam biljke biti zdrave i stalno u vazi cvetanja!
Sve što treba da uradite je da u 1,5 l vode sobne temperature dodate 1 kašičicu ricinusovog ulja. Flašu dobro zatvorite pa je jako promućkajte. Ulje treba da se dobro sjedini sa vodom pre zalivanja kako ne bi spalio koren biljke. Nakon što ste jako protresli flašu, odmah tom vodom zalijte cveće.
Ako biljka cveta jednom godišnje, onda zalijte cveće ovim rastvorom jednom godišnje. Ako cveta stalno, zalivajte to cveće ovom vodom jednom mesečno.
Saveti za pravilnu negu:
1. Redovno orezivanje je važno kako bi se uklonili ocvali cvetovi i promovisalo stvaranje novih pupoljaka.
2. Trebalo bi da stoje što bliže prozoru. I okrećite svake nedelje drugu stranu ka svetlosti, kako bi jednako rasle.
3. Važno je skidati prašinu sa listova, jer smanjuje redukciju svetlosti. Ako je manja biljka, listove možete obrisati, a veće možete istuširati u kadi, ostviti da se ocede i vratiti na mesto.
4. Redovno i pravilno zalivanje je ključno za višegodišnje biljke i ukrasno cveće tokom čitave sezone. Održavanje optimalne vlage u zemljištu pomaže u sprečavanju stresa i omogućava biljkama da nastave da cvetaju.
Zalivanje biljaka zavisi od vrste kojoj pripadaju, ali postoje određena pravila bez obzira na to o kom cveću je reč.
Naime, zalivanje se obavlja ujutru. Posle pola sata višak vode iz tacne prospite, u protivnom doći će do truljenja korena. Za zalivanje možete koristi i odstajali čaj, kao i rashlađenu vodu u kojoj su kuvana jaja, jer daju cveću potrebne minerale.
5. Primena odgovarajućih đubriva na redovnoj osnovi tokom sezone pomaže u obezbeđivanju hranljivih materija potrebnih za kontinuirano cvetanje. Pravilno doziranje i vreme primene đubriva igra veliku ulogu u uspešnom održavanju dugocvetajućih biljaka. Ne đubrite ih zimi, već samo u proleće i leto.
Neke od najpopularnijih vrsta cveća koje mogu cvetati tokom svih 12 meseci su:
- Petunija – Svoje cvetove širi u različitim bojama, od jednostavnih do prekrasnih šarenih varijeteta. Petunije dobro podnose sunce i suvoću.
- Begonija – Predstavljaju sjajne opcije za ispunjavanje senčastih područja u bašti. Begonija se ističe svojim raskošnim cvetovima i raznovrsnim listovima.
- Marigolda – Ova cvetna vrsta odlikuje se intenzivnim bojama i jakim mirisom. Marigolde ostvaruju odličan kontrast u baštenskom aranžmanu.
- Zinija – Raskoškna i živopisna ukrasna biljka koja uspeva u punom suncu i zahteva malo nege.