Majka koja ovako vaspitava decu, obično ostaje sama u starosti: Tvrdio je čuveni psiholog i otkrio šta treba uraditi

Zašto majka koja preterano kontroliše decu ostaje usamljena? Na ovo pitanje odgovorio je Sigmund Frojd.

Porodica
19:16h
Majka koja ovako vaspitava decu, obično ostaje sama u starosti: Tvrdio je čuveni psiholog i otkrio šta treba uraditi
Foto: Shutterstock

U roditeljskom vaspitanju, granica između ljubavnog vođenja i kontrole može biti iznenađujuće tanka. Majka želi da zaštiti dete od zla, da ga zaštiti i da ga vodi u svakom koraku njegovog života. Ali, kao što je Frojd jednom primetio, čak i voda, koja daje život, može dovesti do smrti. Preterana zaštita, poput prevelike kiše, može da opere samu otpornost i nezavisnost koja je detetu potrebno da preživi u svetu.

Ovo su 3 važna Frojdova saveta o obrazovanju, ljubavi i kontroli:

Sigmund Frojd
foto: Akademie / Alamy / Alamy / Profimedia

1. O kontroli i meri

"Ko zna umerenost u svemu biće srećan", rekao je Frojd, a koliko je to važno za umetnost vaspitanja dece.

U prvim danima, briga i kontrola majke su od ključne važnosti, baš kao što kiša hrani seme u polju. Ali ako ovo prisustvo postane konstantno, prateći svaki korak i odluku deteta, ono može ostaviti za sobom korenje koje nije u stanju da se učvrsti u tlu.

Pa šta se dešava sa detetom koje je uvek bezbedno pod budnim okom svoje majke, kome nikada nije dozvoljeno da posrne ili stane na noge? Frojd je ovo uporedio sa lavicom koja lovi svoje mladunče i servira mu hranu ne dozvoljavajući mu čak ni da doživi uzbuđenje i borbu potere. Ako ovo mladunče odrasta bez gladi i radosti nezavisnosti, da li će preživeti u divljini, daleko od majke? Isto važi i za decu koja odrastaju bez slobode da pokušaju, ne uspeju i pokušaju ponovo.

2. Zašto je majka koja kontroliše usamljena?

Majka i dete, Majka
foto: Shutterstock

Kad se krila zaštite pretvore u lance

Tu je dublja tuga, jer majka koja strastveno voli, ali se bori da pusti, može nesvesno da osudi sebe na usamljenost koju nikada nije želela.

Balans između negovanja i otpuštanja je delikatan. Roditelji koji stalno rade sve za svoju decu, koji se plaše svakog pogrešnog koraka ili teškoće, možda će se jednog dana suočiti sa srceparajućim saznanjem da njihovo dete pokušava da se oslobodi njihovih okova, da želi da pronađe slobodu.

Frojd je teoretisao da deca, kao i svi koji žele da budu nezavisni, mogu da pobegnu od sile koja se oseća previše kontrolisanom. Deca se instinktivno opiru onome što ih ograničava. Zbog toga, kada majke pokušavaju da upravljaju svakim detaljom iz života svog deteta, ova deca često žele da pobegnu. Oni traže život u kome mogu duboko da dišu, čak i ako to znači da moraju sami da se suoče sa poteškoćama.

Majka koja čvrsto drži uzde u svojim rukama, ma koliko s ljubavlju, može nehotice da odgaja odraslu osobu koja u budućnosti neće da komunicira sa svojom majkom, koja je izbegava po svaku cenu da bi stekla nezavisnost. Frojd je primetio da se zato mnoga prezaštićena deca, odrastajući, udaljavaju od roditelja.

Frojd je rekao: "Kako hrabar i samouveren postaje onaj ko stekne poverenje da je voljen."

Međutim, važno je razumeti da su ljubav i kontrola dve strane istog novčića i da ih ne treba mešati.

Kontrola se često zasniva na strahu i neizvesnosti. Kada neko želi da kontroliše drugog, to ne govori o ljubavi, već o želji za posedovanjem. Ljubav, u svom pravom obliku, uključuje slobodu i poverenje. Ne zahteva potčinjavanje, već naprotiv, inspiriše lični rast i razvoj. Prava ljubav nije kontrola, već podrška.

Preterana zaštita lišava decu važnih životnih lekcija. Deca moraju da uče iz padova, malih pobeda, pa čak i modrica koje zadobiju usput.

Mudra majka razume da se najbolje lekcije nauče kada ćuti. Njena podrška, iako uvek prisutna, je mirna i poverljiva. Ona dozvoljava svom detetu da pokuša, posrne i ponovo ustane.

3. Šta majka treba da uradi ako prekasno shvati svoju grešku?

Nikad nije kasno da olabavite stisak, da pokažete svoju ljubav u novom obliku - tako što ćete verovati svom detetu da živi, pravi greške i raste.

Ovo nije laka tranzicija. Frojd je sugerisao da je često majka ta koja doživljava najveću poteškoću kada mora da se povuče i dozvoli svom detetu da se suoči sa svetom. Ali ovo otpuštanje je ispunjeno dubokom ljubavlju.

Jednom kada se dete oseti slobodnim da živi svoj život, najverovatnije će se vratiti – ne iz dužnosti, već iz ljubavi i poštovanja. Ako majka bude strpljiva, ako može da oslobodi ruke i pokaže podršku bez diktiranja uslova, postoji šansa da će se odnos majke i deteta u budućnosti poboljšati.

Što je veći pritisak na dete, to će se ono više povući. Međutim, kada se ovaj pritisak ublaži, odraslo dete će se osećati dovoljno bezbedno da se vrati, ne kao izdržavano, već kao ravnopravno, kao osoba koja iskreno želi da bude. zatvoriti.

Kao što je Frojd rekao: "Tajna ljudske duše leži u psihičkim dramama detinjstva. Dođite do dna ovih drama i doći će do izlečenja." Najveći dar je otpuštanje

Istina, najveći čin ljubavi može biti otpuštanje i poverenje u snagu svog deteta.

Na kraju, cilj nije da svom detetu date ulov, već da ga naučite kako da lovi i sa ponosom gleda kako gradi svoj život. To je ljubav kojoj će se vaše dete vratiti, snažno i zahvalno, znajući da mu je data ne samo ljubav, već i sloboda da istinski živi.

Ovde saznajte koje stvari dete nikada neće oprostiti roditeljima, čak ni onda kada ostare.

Milica Pavlović kupila džip od 120.000 dolara

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs