Prošlo je već 25 godina od dana kad je jedna velika ljubav pokošena snajperskim hicima na Vrbanja mostu u Sarajevu. Čitav svet saznao je za tragičnu priču sarajevskih Romea i Julije, koji su postali simbol pobede bezumnog ludila nad svim dobrim i plemenitim.
Srbin Boško Brkić i Bošnjakinja Admira Ismić, odlučili su 1993. da napuste ratom zahvaćeno Sarajevo i odu u neku obećanu zemlju gde bi nesmetano mogli da žive svoju ljubav i mladost.
Sunčanog 18. maja, dvoje mladih i zaljubljenih, zaputili su se ka naselju Grbavica, koje je tada bilo pod kontrolom Vojske Republike Srpske, u želji da se domognu slobode. Oboje su imali po 25 godina.
Unapred je preko posrednika bilo dogovoreno da nijedna strana ne zapuca dok ovo Boško i Admira budu prelazili preko mosta.
Plan je bio savršen, a lepa slika budućnosti smešila se mladom zaljubljenom paru.
Dok su, držeći se za ruke uz Amirino povremeno skakutanje i zajedničke osmehe, prelazili Vrbanja most, snajperski hici pocepali su sunčano sarajevsko nebo i obrušili se na simbole večne ljubavi.
Najtragičnija ljubavna priča Sergeja i Isidore: Nisu mogli ni zajedno, ni jedno bez drugog! (FOTO)
Prvo je pao Boško i njegov život se odmah ugasio. Sledeći metak pogodio je Amiru dva koraka od njega. Teško ranjena devojka uspela je zadnjim atomima snage da dopuže do mrtvog Boška i priljubljena uz njega u zagrljaju ubrzo je izdahnula.
Tela nesrećnog para ležala su na Vrbanja mostu sedam dana, jer su međunarodne snage odbile da pomognu u uklanjanju tela, a nijedna zaraćena strana, iz straha od druge, nije smela da reaguje.
Konačno, sedmi dan je Vojska Republike Srpske sklonila tela. Sahranjeni su u Lukavici na srpskom vojničkom groblju, ali su im tela 1996, po želji Admirinih roditelja, prenesena na groblje Lav u Sarajevu.
Godinama su mnogi optuživali da su dvoje mladih ubijeni sa srpske strane. Iskaz bivšeg operativca bošnjačke tajne službe AID Edina Garaplije, dat u Tužilaštvu Sarajevskog kantona, za Boškovu i Admirinu smrt krivi pripadnike tajne muslimanske terorističke jedinice “Ševe”. Garaplija je za ovo ubistvo optužio Nedžada Herendu, koji je neko vreme bio šef “Ševa”, te pripadnika ove jednice Dragana Šošića.
Istina je da istraga nikada nije sprovedena i da se sa sigurnošću ne zna šta se dogodilo.
Za ubistvo sarajevskih Romea i Julije do dana današnjeg niko nije odgovarao.
Ovu tragičnu priču o dvoje ljudi koji su stadali u želji da napuste grad u kom je bezumlje prevladavalo, prvi je svetu poslao američki novinar Kurt Šork, čija je želja bila da ga sahrane blizu groba Boška i Admire.