Stiže kineska Nova godina 2025: Evo šta sutra morate uraditi da bi vas pratila sreća, ovako terate zlo od sebe i iz kuće

Kineska Nova godina započinje 29. januara 2025, a traje do 12. februara 2026. godine – i u znaku je zmije.

Običaji
14:01h
Stiže kineska Nova godina 2025: Evo šta sutra morate uraditi da bi vas pratila sreća, ovako terate zlo od sebe i iz kuće
Foto: Shutterstock

Kineska Nova godina slavi se na različite datume prema lunarnom kalendaru i obeležava se za vreme drugog mladog Meseca posle zimske kratkodnevnice 21. decembra i označava početak proleća. Zato se u tradicionalnom kineskom nazivu Nova godina zove Prolećni praznik. Godina 2025. je prema kineskom kalendaru u znaku Zmije, a ona simbolizuje mudrost, spretnost i vitalnost.

Dočekuje se i proslavlja kod kuće

Na ovaj praznik je uobičajeno da se svi vraćaju u svoj dom, u mesto gde žive najstariji rođaci porodice, bez obzira gde živite. Stoga se u ovom periodu intenziviraju predpraznična kretanja Kineza kako unutar zemlje tako i širom sveta. Svi se trude da se vrate kući pre praznične noći i provedu je sa rođacima.

Kineska Nova godina, Zmija
foto: Shutterstock

Kako Kinezi teraju negativnu energiju i privlače novac?

Temeljno čišćenje doma

Veliki značaj pridaje se temeljnom čišćenju uoči proslave. Kinezi veruju da čišćenjem doma i prepremom za praznik čisti se kuća od neuspeha i teškoća, oslobađa se prostor za nešto novo i prosperitetno. Sve loše se bukvalno izbacuje iz kuće, odnosno predmeti koji se ne koriste, stare stvari, istrošene stvari. Oslobađa se prostor za pozitivne promene.

Crvena boja kao zaštita od negativne energije

Ulaz u stan ili kuću ukrašen je uparenim natpisima na crvenom papiru sa željama za blagostanje i sreću.

Trpeza
foto: Shutterstock

Crvena boja igra ključnu ulogu u proslavi kineske Nove godine. Tradicionalna kineska kultura je veoma simbolična, a crvenoj boji dodeljena je funkcija zaštite od negativne energije. U nekim domovima Nova godina se dočekuje u crvenoj odeći za koju se smatra da donosi sreću.

Riba na trpezi

Za trpezom se okuplja porodica kao vid jedinstva i radosti. Za stolom su najčešće prisutni članovi porodice iz nekoliko generacija. Od glavnih jela izdvaja se riba koja je simbol bogatstva i prosperiteta. Na kineskom, reč za "ribu" je u skladu sa rečju za "višak".

Kinezi veruju da će jedenje ribljih jela doneti profit i prosperitet u narednoj godini. Pripremaju se i knedle koje simbolizuje plodnost i bogatstvo. Takođe, knedle se oblikuju u obliku starih novčića. Kineska novogodišnja torta pravi se od pirinčanog brašna. Simbolično se pripremaju i "rezanci dugovečnosti" - što su rezanci duži, simbolizuju želju za dugim srećnim životom.

Kineska Nova godina
foto: Shutterstock

Obilje voća okruglog oblika na kineskoj novogodišnjoj trpezi kao simbola punoće i bogatstva. Mandarine i pomorandže prema kineskim verovanjima, privlače sreću i prosperitet. Gotovo u svakoj kineskoj kući postavljeno je drvo mandarine sa plodovima za Novu godinu kao alternativa novogodišnjoj jelki.

Bučna novogodišnja noć

Po završetku svečane večere u novogodišnjoj noći, niko ne ide u krevet, da ne bi propustio svoju buduću sreću. Kada ostaju budni za Novu godinu to znači: "Zaštiti godinu".

1 / 5 Foto: Profimedia

Pokretanje vatrometa u Kini nije samo zabava, već i drevna tradicija. Smatraju da svetlost i pucketanje teraju lošu energiju.

Razmena poklona

U Kini takođe razmenjuju poklone, imaju posebne pozdrave, čuje se muzika. Običaj je da se na kinesku Novu godinu poklanjaju crvene koverte napunjene određenom sumom novca koje se najčešće daju deci.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs