BELA NEDELJA JE POČELA, A OVO SU PRAVILA VASKRŠNJEG POSTA: Svi koji hoće da poste, do ponedeljka moraju da urade 1 STVAR

Tokom Bele nedelje postoje pravila koja bi svi vernici trebalo da ispoštuju, ukoliko planiraju da poste.

Običaji
21:53h Autor:
BELA NEDELJA JE POČELA, A OVO SU PRAVILA VASKRŠNJEG POSTA: Svi koji hoće da poste, do ponedeljka moraju da urade 1 STVAR
Koja su pravila Vaskršnjeg posta?, Foto: Profimedia

Vaskrs je jedan od naših najradnosnijih praznika koji krase prelepi običaji. Pre nego što krene radost povodo vaskrsenja Isusa Hirsta, sledni strogi post sa važnim pravilima. Ove godine počinje 18. marta i trajaće do 4. maja. Međutim, za sve vernike koji žele da poste važno su smernice siropusne nedelje.

Name, siropusna nedelja obeležava sedmicu pre velikog posta, a ove godine počinje 8. marta. Poslednji dan ove pripremne nedelje za post je u nedelju, 17. marta, kada se obeležavaju Bele poklade.

Siropusna nedelja se još naziva "sirna" ili "bela" nedelja, jer se tokom njenog trajanja ne jede meso, već samo mlečni proizvodi i jaja.

Mleko, Puter, Surutka, Sir, Mlečni Proizvodi
foto: Shutterstcok

Ova sedmica predstavlja pripremu za Veliki post, jer tokom ovog perioda vernici koji poste izbacuju iz ishrane meso, ali iz jelovnika ne izbacuju takozvani "beli mrs". Na taj način se organizam polako priprema za period u kome se neće jesti namirnice životinjskog porekla, osim ribe.

Šta su Bele poklade?

Prema narodnim običajima, poklade su praznik koji uvek za ručak treba da okupi sve članove porodice. Trpeza Belih poklada, treba da bude ispunjena jelima koja se spremaju od jaja, sira i drugih mlečnih prerađevina. Stari kažu da se na taj dan pozivaju i siromašni susedi i prijatelji jer svi treba da se "omrse" tokom zajedničkog obreda i složno i u veselju uđu u post koji će trajati do Vaskrsa.

Naime, nedelju dana pre Belih poklada se obeležavaju Mesne poklade, one se uvek proslavljaju obilatim gozbama na kojima se služi puno mesa, a zatim sledi Bela nedelja, koju čine dani kada je strogo zabranjeno konzumiranje mesa, ali važi pravilo siroposne nedelje kada su dozvoljeni mleko i mlečni proizvodi.

Isus Hrist
foto: Godong / robertharding / Profimedia

Bele poklade su poznate i kao Proštene poklade - Proćke, jer se na ovaj dan opraštaju svađe i uvrede. Smatra se da u period velikog posta treba ući bez greha i neraščišćenih računa.

U nekim srpskim selima Bele poklade su vreme kada zetovi obavezno moraju da obiđu tasta, taštu, kuma, starojka i traže "proćku", odnosno oproštaj da mogu časno da započnu post.

Kada uđu u kuću, oni treba da pozdrave tasta i kažu: "Oprosti, dedo", a tast da odgovori: "Neka ti je prosto, sinko".

Kao i svaki period koji se praznuje, i Bela nedelja ima ustaljena pravila i običaje, pa tako postoje određene radnje koje su dozvoljene, ali i one koje strogo zabranjene tokom Bele nedelje, pa tako na primer preko Bele nedelje valja da se sadi beli luk, jer se veruje da će dobro roditi, bez obzira na to kakva je godina.

Uskrs
foto: Shutterstock

Bela nedelja je i nedelja u kojoj se ne konzumira meso, ali je dozvoljen takozvani beli mrs - mogu se jesti jaja i mlečni proizvodi.

Negde je običaj i da se deca ljuljaju na ljuljaškama, radi rodne godine i zdravlja ljudi i stoke, a na raskrsnicama se uveče obično pale vatre, koje simbolizuju početak nove agrarne godine.

Oko vatre se igra kolo, koje predstavlja staru i novu godinu, pevaju se pesme, a momci se nadmeću u junaštvu preskačući vatru. Vatra ima i dezinfikujuće svojstvo, pa se pale i stare stvari, koje mogu biti izvor zaraze.

Zanimljivo je i to da su poklade vreme kada mlađi članovi porodice treba da "vode glavnu reč", pa se tih dana zbijaju šale, organizuju se igranke i svi se zabavljaju.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs