Na praznik svetog Prokopija zna se šta je važno: odmarajte u miru i molitvi. Ovo je jedan od ognjenih svetaca koji je u našem narodu veoma poštovan, te vernici strogo praktikuju odlaganje svih fizičkih poslova.
Na Prokopijevdan je običaj da se venčavaju mladenci, jer se smatra da će ih ovaj ognjeni svetac čuvati. Ali s druge strane pokop i sahrane su zabranjene.
Nije preporučljivo da se na svetog Prokopija ide na reke, jezera i mora - jer su Srbi verovali da nije sigurno da se kupamo na ovaj dan.
O veličini ovog praznika svedoči da ga praznuju i vernici islamske veroispovesti.
U pojedinim krajevima se ovaj dan posebno posvećuje deci, gde se moli za njihovo zdravlje.
Ko je bio sveti Prokopije?
303. godine, mučenički je postradao veliki Hristov sledbenik, koga srpski narod posebno slavi. Sv. Prokopije potiče iz Jerusalima. Ime mu je bilo Neanije. Prihvatio se vojničke službe za vladavine cara Dioklecijana. U vreme jednog pohoda Hristos mu se čudesno javio, ukazavši mu na veliki svetli krst na nebu. On se krstio i dobio ime Prokopije.
Javno je ispovedio svoju veru, znajući da će biti pogubljen.
U Nišu je u prednemanjićko doba postojao manastir sv. Prokopija, u kom se čuvala ruka svetitelja. Svetinja je kasnije, kad su Turci zauzeli Niš, preneta u Prokuplje, koje je i dobilo ime po ovom mučeniku. Sudbina moštiju nije poznata od 18. veka.