Serijske ubice među ženama predstavljaju prilično retku, ali uvek šokantnu pojavu. Zašto onda neke žene odlučuju da počine surove zločine i postanu serijske ubice? O tome je govorio ruski psihijatar Vasilij Šurov, na primerima stvarnih počiniteljki, kao što su bile: Ajlin Vurnos i Irina Gajdamačuk.
Irina Gajdamačuk mrzela je svoju svekrvu jer je maltretirala, što je navelo da ubija bake i uzima im sve dragocenosti i novac iz kuće, a uz to je bila i teška zavisnica od alkohola, jer je njeno odrastanje bilo sve samo ne lepo.
Ajlin Vurnos je sa druge strane, bila žena koja je prodavala svoje telo za novac, što je navelo da stvori veliku mržnju prema muškarcima. Pored toga, njen otac je bio pedofil, a majka je sa četiri godine ostavila babi i dedi. Deda je nemilosrdno tukao i mučio, i na kraju izbacio iz kuće.
Zašto žene ubijaju i kako se njihovo ponašanje razlikuje od muškog?
Između muškaraca i žena serijskih ubica postoji karakteristična razlika. Kod ženskih ubistava gotovo nikada se ne primećuje izraženi intimni sadizam. One ne imitiraju intimni čin nožem, ne oskrnavljuju tela, niti prave oltare od stvari svojih žrtava.
Njihova delovanja su pragmatičnija, gde se psihološko-emocionalne potrebe često mešaju s koristoljubljem. Zato su većina serijskih ubistava koje žene počine povezana s pljačkama, ubistvima muževa ili osiguranih članova porodice. Pojedinačni zločini su često povezani sa samoodbranom i porodičnim nasiljem.
Metode ubistava takođe se razlikuju. Žene su perfidnije, ubijaju na prikriven način. Češće koriste otrov ili manipulišu drugim muškarcem koji "odradi prljavi posao."
Međutim, generalno, nasilni i surovi zločini nisu karakteristični za žene i najčešće se dešavaju u okviru porodičnih i svakodnevnih konflikata.
Ipak, poslednjih decenija uočava se negativan trend porasta teških nasilnih zločina koje počine žene.
Zašto se to dešava, šta su glavni okidači?
1. Zavisnost
Porast alkoholizma i narkomanije među ženama znatno utiče na to. Hemijska zavisnost narušava kritičko razmišljanje i sposobnost za emocionalnu samokontrolu, što može biti veliki okidač.
2. Društveni problemi
Uprkos zakonskoj ravnopravnosti, žene su i dalje izložene velikim društvenim problemima. Porodično nasilje, intimno zlostavljanje i napastvovanje, kao i pritisak fizičkom snagom kojem žena često ne može dugo da se suprotstavi, dovode do surovih tragedija, piše "Dzen".
Ono što se iz svega da zaključiti, jeste to da detinjstvo igra veoma bitnu ulogu u tome, iz kakvog deteta će nastati čovek.
Psihijatar otkriva tri ključna signala koja ukazuju na psihopatski poremećaj kod dece