Čine sve da sačuvaju običaje od zaborava, a zbog toga ih osuđuju i zovu "šumski ljudi": Ovo rade zarad duše pokojnika

Vekovima su Vede tražile hranu u šumama, lovile hranu i živele u pećinama Šri Lanke, a sada moraju da se snalaze na drugačiji način

Lifestyle
Čine sve da sačuvaju običaje od zaborava, a zbog toga ih osuđuju i zovu "šumski ljudi": Ovo rade zarad duše pokojnika
Foto: printscreen Youtube

Pleme Veda na Šri Lanki, poznato kao „šumski ljudi“, bili su prvi stanovnici ostrva, ali se danas malo govori o njihovom domorodačkom načinu života. Vekovima su Vede tražile hranu u šumama, lovile hranu i živele u pećinama Šri Lanke. Nakon što bi jedan od članova zajednice umro, cela grupa bi krenula u potragu za novom pećinom. Pokojnika bi polagali na dno pećine i pokrivali lišćem i prinosili meso i povrće svojim precima i božanstvima drveća, reka i šuma kako bi se duša lakše snašla.

Poslednje etničko pleme Šri Lanke vremenom nestaje, a preostali članovi se mogu naći u Dambanu, njihovom poslednjem utočištu. Danas Vede čine manje od jednog procenta stanovništva Šri Lanke. Njihova tradicija je bila na ivici izumiranja zbog usvajanja običaja doseljenika, ali oni koji su izabrali da slede njihov način života nisu pristali na asimilaciju.

Pleme Veda Šri Lanka
foto: printscreen Youtube

Izgradnja Senanaiaka Samudre, najvećeg veštačkog jezera na ostrvu 1949. godine, doprinela je raseljavanju Veda, koji su time izgubili deo svojih šumskih domova, a na to je uticala i vlada koja je ohrabrivala pripadnike plemena da se presele u singalska sela i da pomognu i uzgoju pirinča. Oni koji su se doselili nisu imali drugog izbora nego da se asimiliraju sa Singalcima i usvoje njihovu kulturu i običaje. Singalezi su Vede smatrali zaostalim i nekulturnim, pa bi pripadnici plemena činili sve da se što bolje uklope i sakriju svoje nasleđe, pa čak i promenili svoja imena i jezik kojim su govorili.

U to vreme, samo sedam porodica koje su živele u pećini Rathugala odlučilo je da zadrži svoju tradiciju; iako su počeli da se bave poljoprivredom uzgajajući žitarice kao što su kukuruz, proso i pasulj. Danas su Vede uglavnom budističke, ali i dalje imaju animistička verovanja; na primer, deca se uče da nikada ne beru cveće ili cepaju lišće ako im nije potrebno.

Vedska zajednica u Dambani, selu 65 km od Rathugale, zarađuje za život od turista kako bi ostali nezavisni.

Pleme Veda Šri Lanka
foto: printscreen Youtube

„Većina ljudi se žali da Vede traže novac čak i da objasne svoju istoriju i tradiciju“, kaže Umaiangana Pujani Gunasekara, autor knjige o Vedama, dodajući:

"Ne možete ih kriviti. Kada su stupili na snagu vladini propisi koji su ih sprečavali da love u šumama, izgubili su ekološki, svesni način života i pristup hrani. Tako da im je bio potreban način da prežive", kaže on.

U Vild Glamping Gal Oia, posetioci mogu da odsednu u luksuznim šatorima oko Rathgule. Vedovi tamo rade i kao kuvari, uzgajaju voće i povrće na organskoj farmi u okviru kompleksa i rade kao turistički vodiči.

Marginalizovana populacija je uspela da pronađe svoj put bez obzira što nije imala nikakvu pomoć vlade da spreči njihovo pleme da zauvek nestane sa lica planete.

Stil / dnevnik.hr

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs