"Žena ne može biti previše bogata ni previše mršava": Šokira koliko su dijete visokog društva 20. veka bile ekstremne

Ekstremna ishrana prebogatih žene iz visokog društva koje su samo želele da ostanu vitke zauvek

Lifestyle
"Žena ne može biti previše bogata ni previše mršava": Šokira koliko su dijete visokog društva 20. veka bile ekstremne
Foto: Wolfgang Kühn / United Archives / Profimedia

Nijedna prava dama iz visokog društva nikada neće priznati da je na dijeti. To pravilo datira još s početka 20. veka, kada je punašnost kao znak privilegovanog života zamenjen za zategnutu figuru, što je sugerisalo da neko ima dovoljno slobodnog vremena za sportske aktivnosti.

Međutim truditi se da ostaneš vitak je očajnički potez i totalno deklasirano. Dijeta je zločin za bogataše, prljava tajna koju rade u mraku da bi mogli da sijaju na svetlosti tokom gala zabava.

Žena nikada ne može biti ni previše bogata niti previše mršava. - rekla je Volis Simpson, poznata dama visokog društva 20 veka.

Čuveni pesnik i zavodnik lord Bajron bio je opsednut svojom figurom, a njegove nakaradne ideje o ishrani (samo hleb i čaj nekim danima, samo povrće i vino drugim) kopirale su aristokratske žene širom Evrope, nametnuvši na taj način prvu modernu dijetu visokog društva.

Lord Bajron
foto: Profimedia

Njegov trajni doprinos ovoj oblasti bio je i pronalazak sredstva za čišćenje kože, jabukovog sirćeta, koje se vratilo na velika vrata pre nekoliko godina, ovog puta uz pomoć modela i glumica kao što su Miranda Ker, Hilari Daf i Megan Foks. Scarlett Johansson, koja ga je koristila na svom licu, rekla je jednom britanskom intervjueru: „Malo je smrdljivo, ali ako ne prespavate kod svog dečka, zaista je efikasno."

Godine 1931. samoprozvana „maserka za ishranu“ Silvija Ulbak objavila je Hollivood Undressed, tračerski priručnik pun tajni za mršavljenje slavnih ličnosti koje su postale senzacija, pokrenuvši nacionalnu pomamu za savetima o ishrani poznatih ljudi koja verovatno ostaje neugašena.

„Glumica Džin Harlou promovisala je dijetu od jagnjećeg kotleta, bifteka, želea i paradajza kako bi izgubila šest kilograma za četiri dana“, piše istoričarka kulture i hrane Adrijen Rouz Bitar u svojoj novoj knjizi Dijeta i bolest civilizacije. Elizabet Tejlor i Debi Rejnolds su u međuvremenu promovisale holivudski hleb posebne formule, koji je obećavao čudesne rezultate sa samo 46 kalorija po komadu.

Elizabet Tejlor
foto: Profimedia

Britanski establišment nikada nije oprostio Volis Simpson, koja je postala vojvotkinja od Vindzora, što je suverena Edvarda VIII koštala njegovog trona 1936. Ogovarali su da je zamenila obroke viskijem i sodom da bi ostala dovoljno mršava da bi mogla da stane u svoje kreacije visoke mode. Istina je da je više volela elegantne draperije Else Schiaparelli i oštro podrezane strukove Kristijana Diora nego bokserski dizajn Koko Šanel.

U San Francisku, 1942, dama iz visokog društva Irma Šlezinger stavlja svoju bucmastu dvanaestogodišnju ćerku na dijetu. Devojčica, buduća Nan ​​Kempner, odmah počinje da puši kao sredstvo za suzbijanje apetita.

Džeki Kenedi
foto: Profimedia

A priča da se nakon što je po drugi put ostala udovica, svakodnevna ishrana Žaklin Kenedi Onazis koja se sastojala od jednog pečenog krompira sa kašičicom beluga kavijara, prešla u predanje.

Međutim, 1998. godine njena dugogodišnja kuvarica Marta Sgubin objavila je "Kuvanje za gospođu", knjigu koja pruža najkonkretnije dokaze o ukusima bivše prve dame. Najzanimljivija jela su rižoto bez sira i tepsija s rezancima napravljena od svežeg sira. Nije ni čudo što je Džeki nosila te ogromne tamne naočare, verovatno nije mogla da podnese da gleda u hranu i ide iz jednog ekstrema u drugi.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs