U Srbiji postoji prava prašuma, u kojoj se nalaze bukve stare više od 200 godina i visoke preko 50 metara, gde je svako stablo premereno, a u koju običan prolaznik ne može da zađe.
U pitanju je prostranstvo bukve koje se rasprotinje na više od šest hektara planine Boranje, koje se od 1950. godine nalazi se pod zaštitom države.
Novak Sredojević iz Šumske uprave "Krupanj" u čijem je gazdinstvu, naglašava da ovom rezervatu nedozvoljeno sprovoditi bilo kakve aktivnosti ili mu čak pristupati.
"To znači da nema izvođenja radova, seče, sakupljanja, skupljanja gljiva, sve je zabranjeno i pod kontrolom. Nema lova, ribolova, može da se obilazi samo u naučno-istraživačke svrhe, te nam dolaze razni stručnjaci iz oblasti biologije i genetike, da uzimaju uzorke i rade analize", objasnio je Sredojević.
Dodao je da bi sva prostranstva šume izgledala ovako kad ne bi bilo čovekovog uticaja, seče i prodaje šume.
"Bilo bi samo prirodnog ubijanja stabala, bukve same padaju, ali se i obnavlja sama. Ovde je bukva je stara preko 200 godina, a optimalna starost joj je 120 godina. Prosečan broj stabala po jednom hektaru je 114, a zapremina po hektaru je 688,2 kubna metra", otkriva zanimljive detalje sagovornik Kurir televizije.
U savršenom balansu prirode ovde su svoje mesto našli zečevi, srne, lisice, a pojedinci tvrde da su videli i medveda.
"Imamo šumara koji je zadužen za čuvanje rezervata, ima sve pogodnosti, vodi računa da sve ostane netaknuto, a u okviru svog redovnog posla čuva i svoj reon", zaključio je Novak Sredojević.
“Zasadi drvo”, akcija koju su 2019. godine pokrenuli Adria media group i “dm drogerie markt”, zajedno sa institucionalnim partnerima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Upravom šume, JP “Srbijašume”, JP “Vojvodinašume”, Pokretom Gorana Srbije i Privrednom komorom Srbije, Botaničkom baštom “Jevremovac”, Šumarskim fakultetom, srednjom Šumarskom školom u Kraljevu, Zavodom za zaštitu prirode Srbije i Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, predstavlja najveći projekat sadnje drveća u Srbiji.