Za mnoge zaposlene stres na radnom mestu je normalna i svakodnevna pojava. A ne bi trebalo da bude jer to nije normalno, a ni dobro po zdravlje.
Psiholozi upozoravaju na dve vrste stresa uzrokovanog poslom: stres koji se može podneti i stres koji se naziva izgaranjem (burnout) i ima sve karakteristike mentalnog poremećaja. Tu pojavu, koja se danas smatra ozbiljnom bolešću, trebalo bi voditi kao mentalni poremećaj, baš kao i depresiju. Istraživanje iz 2017. godine pokazalo je da čak 61 odsto zaposlenih s vremena na vreme oseća kao da će poludeti zbog posla, to jest da zbog previše obaveza, kratkih rokova i neslaganja s nekim kolegama pate od vrlo ozbiljne nervoze i anksioznosti, koje se prenose i na slobodno vreme, što narušava i kvalitet privatnog života. Evo koji znakovi ukazuju na to da izgarate na poslu...
Nemate podršku
Loše rukovodstvo i manjak podrške na radnom mestu mogu doneti veoma veliko nezadovoljstvo kod zaposlenog, koje se pretvara u hronični stres. Iako su dugi radni sati i poneka čarka neizbežni, ukoliko problem potraje, a ne rešava se, i ako se o njemu otvoreno ne razgovara, zdravlju ćete doneti više štete nego koristi.
Nesanica i iscrpljenost
Poremećaj spavanja, buđenje noću, razmišljanje o stresnim situacijama koje vam se dešavaju i nemogućnost da ponovo zaspite takođe su veoma čest znak izgaranja i stresa. Razmislite zašto vam se to dešava, šta vas tačno tišti, kako da rešite problem i koje to stvari možete promeniti kod sebe (jer nisu uvek drugi krivi) da bi se stvari popravile. Hronično nespavanje ujutro će vam doneti umor i nervozu, pa i ljutnju, a samim tim nećete biti produktivni, što je opet loše po vaše zdravlje.
Ne ponosite se poslom
Iako je najčešći razlog izgaranja previše posla i skraćeni rokovi, ljudi ga mogu osetiti i kada shvate da ono što rade nema svrhu i da ih više ne ispunjava. U tom slučaju treba razmisliti da li bi promena radnog mesta ili odlazak iz firme rešili stvar. Odluku nije doneti lako, ali je beg iz okruženja koje vas dugoročno čini anksioznim ponekad jedini način da se dovedete u normalu.
Pokušavate da budete savršeni
Ako stalno i u svemu pokušavate da budete perfekcionista, na dobrom ste putu da pregorite kao šibica. Ako stalno i u svemu nastojite da budete savršeni, ne ginu vam nezadovoljstvo i stres, a samim tim ćete (svih osam sati, koliko traje radno vreme) biti neraspoloženi, što na kraju opet dovodi do nezadovoljstva koje ćete odneti kući.
Ne opuštate se dovoljno
Posao jeste značajan deo života, ali on je stvoren zato da biste zaradili novac kako biste što lepše živeli van firme. Zato je važno slobodno vreme provoditi s porodicom i dragim ljudima, raditi stvari koje vas ispunjavaju i pronaći balans između poslovnog i privatnog života. Jedino tako možete napuniti baterije i prikupiti pozitivnu energiju koja će vam u narednim (radnim) danima koliko-toliko ublažiti nervozu.
Kad više ne možete da izdržite
Ukoliko ne možete da se izborite s napetim situacijama i ako sve češće osećate posledice, posetite psihologa ili psihijatra, on zna najbolje metode kojima može da vam pomogne!