Kod dva do pet odsto ljudi ona se javlja kao hronični problem. Peruti su jednako podložna oba pola, ali s njim se mnogo teže nose žene, jer je lepa i sjajna kosa za njih imperativ. Rezultati istraživanja pokazali su da se perutanje kože glave najčešće javlja oko četrdesete godine. Ta pojava nema značajnije posledice po zdravlje, ali pošto je estetski problem, može znatno uticati na mentalno zdravlje i kvalitet života.
Koža je najveći organ ljudskog tela i pre svega ima zaštitnu funkciju. Na svakih 28 dana ćelije površinskog sloja se obnavljaju. Taj proces se bez izuzetka odvija i na koži glave. Kod onih koji imaju perut površinski sloj se ljušti brže, pa se na površini stvara veći broj odumrlih ćelija, koje se vide kao bele naslage u kosi. Kao propratne pojave mogu se javiti svrab kože glave, a kod težih oblika peruti i crvenilo.
Vrste peruti
Postoje suva i masna perut. Suva se javlja u vidu malih belih ljuspi, dok su kod masne peruti one veće i lepe se za vlasište. Masna koža pogoduje pojavi gljivice Pitirosporum ovale, koja inače živi na koži, ali kad je ima puno, ubrzava nastajanje peruti.
Lečenje
Lečenje bi trebalo početi odmah po pojavi prvih simptoma, kako bi se kasnije izbegli veći problemi. Naime, s vremenom na koži glave dolazi do pojave sve većeg broja ljuspica, što može izazvati jači svrab, pojavu ranica i u krajnjem slučaju infekciju.
Pravilna higijena glave
Kako na nastanak peruti utiču tip kože, hormoni i stres, ne možemo očekivati da ovaj, pre svega estetski problem otklonimo preko noći. Pored vremena, među osnovnim preduslovima su i redovna higijena i pravilan odabir preparata za negu kose i kože glave. Preporučljivo je koristiti šampone protiv peruti, jer sadrže supstance koje obnavljaju hidrolipidni sloj na koži glave i na taj način sprečavaju sušenje i ljuštenje kože.
Pazite šta jedete
Pravilna ishrana, koja podrazumeva dosta svežeg voća i povrća, kao i koštunjave plodove, pospešuje regeneraciju epitelnog sloja kože glave.