Visoka vlažnost vazduha i hladni zidovi su izuzetno pogodno tle za pojavu buđi.
Ružne crne mrlje na zidovima predstavljaju ne samo estetski, već i zdravstveni problem, a svi koji su nekad pokušali da ih uklone znaju koliko je to problem. Kako da se uopšte ne pojave ove crne fleke? Sledećih šest saveta važni su za redovno održavanje, prenosi Lisa.rs.
1. Grejanje
Stalne promene temperature podstiču stvaranje buđi. Zato stalno zagrevajte prostorije! Temperatura u dnevnoj sobi trebalo bi da se kreće između 19 i 22 Celzijusova stepena, a u spavaćoj sobi između 17 i 18 stepeni.
2. Provetravanje
Kako bi vlažan vazduh mogao optimalno da se kreće, provetravajte prostorije četiri puta dnevno od 5 do 10 minuta (čak i one koje se retko koriste). Savet: Nemojte luftirati ceo dan kako se zidovi ne bi sasvim ohladili!
3. Omogućite da vazduh cirkuliše
Nameštaj bi trebalo da stoji na 5 cm od zida, a slike oko 1 cm.
4. Provetravanje kupatila
Kada se tuširate ili kupate zatvorite vrata da se vodena para ne bi širila po stanu, a onda kupatilo dobro provetrite.
Boja za kupatilo: Optimalna za bojenje zidova i pločica u kupatilima bez prozora je boja koja je rezistentna na buđ. Savet: Dobra alternativa je i ona koja se koristi i za krečenje kuhinje - akril lateks boja.
A odakle sve vrebaju bakterije u vašem kupatilu saznajte OVDE.
5. Idealna kontrola
Najbolje bi bilo da u kupatilu imate termohidrometar pouzdano meri vlažnost vazduha i temperaturu. Idealna je vlažnost vazduha od 45 do 65 procenata, a temperatura od 21 do 23 stepena.