Maslačak (Taraxacum officinale) povoljno deluje na bubrege, žučni mehur, gušteraču, želudac, creva i krv. Smatra se jednim od najsigurnijih i najvažnijih biljnih lekova za jetru. Gorke materije maslačku daju snažno dijuretičko dejstvo.
Zato se listovi maslačka koriste kod zadržavanja vode, bubrežnih smetnji, celulita i gojaznosti. Sadrži i kalijum, koji nadoknađuje količinu tog minerala koji se gubi pojačanim mokrenjem. Korenje deluje dijuretički i blago laksativno (podstiče stolicu). Listove maslačka pripremite kao salatu i uživajte u ukusnom obroku koji po vitaminskom bogatstvu nadmašuje spanać i paradajz. Zbog visokog sadržaja insulina maslačak se preporučuje dijabetičarima. Listovi maslačka bogati su vitaminima i mineralima pa ih je dobro jesti u salatama.
Najbolje ih je brati u proleće pre nego što biljka procveta, jer nakon toga razvija gorak ukus, koji je mnogima neprijatan. Gorčinu možete da izbegnete i ako jedete samo gornje delove listova. Nakon što maslačak procveta, obično krajem leta, pojavljuju se novi mladi listovi, koji se takođe mogu skupljati. Stabljike maslačka najbolje su dok biljka cveta. Retko se koriste kao hrana, ali sok isceđen iz njih može da ukloni bradavice. Austrijska travarka Marija Treben stabljike maslačka preporučuje u borbi protiv hronične upale jetre (pet-šest stabljika na dan) i dijabetesa (deset komada na dan). Takve terapije traju tri nedelje, ali nema naučnih istraživanja koja bi potvrdila njihovu efikasnost.
Čudo od biljke, nema šta ne leči od glave do pete: Svaka kuća treba da je ima! (RECEPT)
Da biste dobili korenje, birajte biljke stare dve godine. Najkvalitetnije su one sa nepokošenog tla, gde je zemlja bogata i rodna. U tvrđem tlu koren može biti račvast i pretvrd. Korenje ubrano u proleće je slađe od jesenjeg zbog većeg sadržaja fruktoze, ali treba ga ubrati pre nego što cvetni pupoljci postanu veliki jer crpe hranjivu snagu iz korena. Idealno vreme za sakupljanje korenja je od septembra do februara – tad sadrži najviše inulina, zbog čega mu je i lekovito dejstvo snažnije. Može se jesti sirov, tanko narezan ili pržiti pa upotrebiti za pripremu dodatka za kafu. Od cvetova maslačka prave se vino i sirup, koji može poslužiti kao zamena za med. Cvetove je najbolje upotrebiti istog dana kad ste ih ubrali, ali treba da pazite da nisu prskani hemikalijama. Siguran je i u većim količinama. Čak i trudnice mogu da koriste lišće maslačka. Deci može biti muka ako pojedu previše maslačkovih cvetova, a tu će pomoći čaj od nane. Maslačak bi trebalo da pustite da slobodno raste u bašti, a ne da ga uništavate jer privlači korisne insekte – čak 85 različitih vrsta.
Recepti s maslačkom
1. Čaj od maslačka
Dve kašičice korena i/ili listova maslačka prelijte sa 250 ml vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta i procedite. Ujutro i uveče popijte po šoljicu, najbolje pola sata pre jela. Preporučuje se protiv bubrežnih tegoba, zadržavanja vode, celulita i gojaznosti.
2. Protiv celulita
Pripremite 25 g listova maslačka, 25 g listova koprive, 25 g korena maslačka i 25 g korena čička. Kašičicu korenja prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Dodajte kašičicu lišća, sklonite sa vatre, ostavite da stoji 10 minuta pa procedite. Pijte 2-3 šoljice čaja na dan.
3. Čaj za decu
Pripremite po 25 g listova matičnjaka, listova nane, semena anisa, korena maslačka i korena ehinacee. Posebno pomešajte korenje, posebno ostale sastojke. Kašičicu korenja prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Dodajte ostale sastojke, sklonite sa vatre, ostavite da stoji 10 minuta pa procedite. Pomaže protiv ospica, zaušaka, malih boginja i prehlade. Dajte detetu dve šoljice na dan.
Lekovite biljke sa nuspojavama: Svaki dan ih koristimo, a ovo su njihovi štetni efekti!
4. Domaći sirup
Pripremite 250 svežih cvetova maslačka, 1,5 l vode, 2 limuna, 2 pomorandže i 1 kg šećera. Cvetove prelijte hladnom vodom, dodajte iseckan limun i pomorandžu pa ostavite da pokriveno stoji na hladnom 24 sata. Procedite. Dodajte šećer, zakuvajte i kuvajte 90 minuta, uz povremeno mešanje, da se stvori gust sirup. Ulijte u tegle i čuvajte na hladnom. Uzimajte po kašičicu pre svakog obroka za regulisanje probave i jačanje apetita.
5. Ulje za negu
Ispunite od pola do dve trećine male tegle cvetovima maslačka. Prelijte ulje preko cvetova do vrha tako da ih potpuno prekrije. Promešajte smesu da izađu mehurići vazduha. Stavite gazu na vrh tegle i pričvrstite je gumicom ili koncem. Ostavite teglu na sunčanom toplom mestu dve nedelje ili dok cvetovi ne postanu smeđi. Nakon toga procedite ulje u sterilizovano tamnu bocu. Čuvajte ulje na hladnom i tamnom.
6. Anemija
Pomešajte jednake delove listova maslačka, koprive i potočarke. Stavite u teglu. Prilikom pripreme čaja kašičicu te mešavine prelijte šoljicom vruće vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte tri šoljice na dan.
Čudo od biljke: Štiti od raka i tumora, čisti disajne puteve, na sve bolove deluje kao morfijum!
7. Holesterol
Za čaj koji postupno smanjuje holesterol potrebna vam je mešavina jednakih delova korena maslačka, čička i đumbira. Kašiku te mešavine prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Nakon toga sklonite s vatre, dodajte kašičicu plodova ili cvetova gloga, ostavite da odstoji još deset minuta i popijte.
8. Sveži sok
Tri šake maslačkova lista i 50 ml vode procedite u sokovniku ili usitnite u električnoj mešalici pa procedite kroz gazu. Čuvajte u frižideru. Uzimajte tri puta na dan po kašičicu. Sveži sok koristan je protiv prolećnog umora, podstiče izlučivanje tečnosti, olakšava artritis i bakterijske plućne bolesti.
9. Povišeni šećer
Pomešajte 30 g korena maslačka, 30 g listova borovnice, 15 g semena komorača i 30 g semena piskavice. Prelijte 1-2 kašičice šoljicom vrele vode i ostavite 10 minuta. Pijte dve do tri šoljice na dan.
10. Kafa od maslačka
Korenje maslačka operite, isecite i ispecite u rerni. Sameljite ga u mlinu za kafu. Pripremajte ga samostalno poput kafe ili kao dodatak kafi.
11. Maslačkovo vino
Pripremite 6 l vode, 20 šolja svežih cvetova maslačka, 2 i 1/2 kg šećera, 2 limuna, 2 pomorandže, 20 g kvasca i malo grožđa. Cvetove prelijte vrelom vodom, poklopite i ostavite da odstoje 24 sata. Ocedite pa dodajte sok i koru limuna i pomorandže (neprskane) pa šećer. Kuvajte 10 minuta, procedite, ohladite i umešajte izmrvljeni kvasac. Ostavite u loncu dok se ne pojave mehurići, ulijte u flaše i začepite zatvaračima od mekog belog papira. Pričekajte nekoliko nedelja da fermentacija prestane, u svaku teglu stavite malo grožđa i zatvorite prokuvanim poklopcem. Vino je pitko nakon šest meseci.
Sprečava infarkt, normalizuje rad svih organa: Tinktura od najlekovitije biljke na svetu! (RECEPT)
12. Upala jetre
Kod hronične upale jetre treba uzimati 5-6 svežih cvetnih stabljika dnevno u sirovom obliku. Za poremećaje jetre takođe prokuvajte 25 grama listova i istu količinu korena u litri vode pola sata. Popijte jednu šoljicu ovog napitka pre svakog obroka.
13. Stres i glavobolja
Pola kašičice korena maslačka i pola kašičice kore bele vrbe prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Sklonite s vatre, dodajte pola kašičice kamilice i pola kašičice nane, ostavite da odstoji još deset minuta i procedite.
14. Bradavice
Biljnim sokom koji se stvara kad prelomite stabljiku namažite bradavice nekoliko puta na dan. Bradavice bi trebalo da postanu smeđe i nakon mesec dana nestati.
15. Žučni kamenac
Potrebno vam je 40 g korena maslačka, 40 g cikorije i 20 g nane. Sve pomešajte i stavite u teglu. Prilikom pripreme čaja uzmite 3 šoljice mešavine, prelijte litrom proključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 2 sata. Pije se svaka dva sata po jedna velika kašika.
16. Zeleni frape za mršavljenje
Potrebna vam je jedna banana, 300 ml vode, 100 g šumskog voća (svežeg ili zamrznutog), 100 g listova maslačka i kašičica meda prema želji. Sve sastojke stavite u blender i meljite 1-2 minuta. Sok popijte odmah, malim gutljajima. Može poslužiti i kao zamena za jedan obrok.
Pazite šta gajite u dvorištu: Ove biljke su opasne i otrovne, odmah ih posecite!
17. Maslačkov med
Pripremite 500 cvetova maslačka, 4 veća limuna, litru vode i 5 kg šećera. Stavite cvetove u veliku posudu i prelijte hladnom vodom (1 l). Isecite limun na kriške i potopite uz cvetove i ostavite da odstoji 24 sata. Zgnječite cvetove pa dobro procedite. Oceđenu tečnost lagano zagrevajte i dodajte kilogram po kilogram šećera, ali pre nego što se tečnost zagreje. Lagano mešajte i kuvajte dok se ne zgusne.
18. Slatki liker
Pripremite 50 cvetova maslačka, 60 g meda, 1 kg šećera, limun, litru domaće rakije ili vodke. Maslačak stavite u teglu, prelijte medom (ako je kristalizovan, zagrejte ga da se otopi) i šećerom, prekrijte limunom narezanim na tanke kolutove i prelijte rakijom. Ostavite da stoji na tamnom i toplom mestu dve nedelje pa procedite i sipajte u boce.
19. Čaj od korena
Koren maslačka moćan je lek za jetru i želudac. Šest šoljica čaja od korena maslačka dnevno navodno mogu da izleče hepatitis u roku od dve nedelje. Fitoterapija s ovim čajem leči svakojake tegobe. Preporučuje se kod probavnih tegoba, nedovoljnog lučenja žuči, visokog pritiska i manjka apetita.
20. Za bolji vid
Pomešajte 50 g listova maslačka, 25 g sušenih borovnica i 50 g eufrazije. Kašičicu korena maslačka prelijte šoljicom vode, kuvajte 20 minuta i sklonite s vatre. Dodajte kašičicu ostalog i pustite da odstoji još deset minuta. Ovaj čaj bogat je beta-karotenom i luteinom i podstiče cirkulaciju u području očiju.