Kako zaista izgleda menopauza i šta ona nosi sa sobom?
Menopauza ili klimaks u užem smislu predstavlja trajni prestanak menstruacije, kao posledica pada proizvodnje glavnih polnih hormona - estrogena i progesterona. Sama reč kaže - meno (menstruacija, mesec) i pausis (pauza, prestanak). Obično se javlja u periodu između 48. i 52. godine života.
Menopauza se deli u tri razdoblja:
1. Premenopauza - period od 2 do 5 godina pre menopauze, kada dolazi do poremećaja funkcije jajnika, a samim tim i proizvodnje hormona.
2. Perimenopauza - klimakterijum ili prelazni period kada menstruacije počinju da izostaju, a nakon 12 meseci bez menstrualnog krvarenja menopauza zvanično počinje.
3. Postmenopauza - period kada se polni hormoni više ne luče, te dolazi do drastičnih promena u organizmu. Deli se u dve faze - ranu (pre 70. godine) i kasnu (nakon 70. godine) postmenopauzu.
Prvi znaci menopauze
Iako svaka žena na sebi svojstven način doživljava i proživljava početak menopauze, neki simptomi su zajednički za sve, bez obzira na to što njihov intenzitet i vreme pojavljivanja može da varira. Glavni simptomi su:
1. Napadi vrućine, takozvani valunzi, praćeni preznojavanjem i to naročito noću.
2. Promene raspoloženja koje mogu i te kako da utiču na kvalitet života - razdražljivost, umor, glavobolja, osećaj uznemirenosti, depresivna stanja.
3. Poremećen kvalitet sna.
4. Zaboravnost.
5. Usled gubitka hormona dolazi do stanjenja zidova materice, a kao posledica javlja se vaginalna suvoća, koja potom dovodi do gubitka želje za seksualnim odnosom.
6. Promene na koži - suvoća, gubitak elastičnosti i gustine, pojava novih bora, pa čak i staračkih pega i mrlja na licu. Usled pigmentacije kože, lice gubi sjaj i svežinu koju je nekada imalo.
7. Kosa trpi velike promene (proređivanje, isušivanje, gubitak elastičnosti i sjaja), ali ženama najteže pada ubrzano opadanje kose.
8. Dobijanje na težini usled promene načina života.
9. Osteoporoza, osteopenija – smanjenje gustine koštanog tkiva, bolovi u zglobovima i mišićima.
10. Kadiovaskularne bolesti – usled gubitka estrogena žene postaju podložnije razvoju kardiovaskularnih oboljenja, krvni sudovi su manje elastični, loš holesterol može naglo da se poveća…
Kako ublažiti simptome?
Menopauza je potpuno prirodan fiziološki proces, te je tako treba i prihvatiti. Pozitivan stav daje pozitivne rezlultate. Svaki simptom moguće je ublažiti, a prirodni načini su uvek najbolji.
- Korigujte ishranu - u supermarketu idite prečicom do voća i povrća, u restoranu se najedite čorbe i salate, a na posao od kuće ponesite zdrav obrok koji uključuje mlečne proizvode. Što manje šećera i crvenog mesa, a što više belog mesa i ribe, žitarica i maslinovog ulja. Jedite hranu bogatu vitaminom B, kalijumom, magnezijumom, gvožđem, jodom i hromom. Obavezan je i unos omega-3 masnih kiselina (losos).
- Recite zbogom lošim navikama - odvikavanje od cigareta, kontrolisan unos alkohola i kafe.
- Fizička aktivnost kao imperativ - hodajte najmanje 30 minuta dnevno, po mogućstvu u prirodi.
- Unosite dovoljno vitamina i minerala: pre svega kalcijuma, jer njegov nedostatak dovodi do osteoporoze (gubitka koštane mase). Ujedno treba uzimati i vitamin D jer on potpomaže vezivanje kalcijuma u kosti, a blagotvorno deluje i na nervni sistem. Vitamin E je jedan od najboljih antioksidanasa u organizmu, koji štiti ćelije od oštećenja pod dejstvom slobodnih radikala. Zajedno sa vitaminom C dobra je prevencija za nastanak oboljenja srca i krvnih sudova.
- Pijte 8 čaša vode dnevno, jer je hidratacija izuzetno važna za opšte stanje organizma.
- Koristite biljne preparate kao lek - matičnjak deluje opuštajuće, umiruje i poboljšava raspoloženje i umne sposobnosti; kantarion pomaže kod depresije, valunga, noćnog znojenja i nesanice, a od davnina se i žalfija koristila u te svrhe; lavanda i nana umiruju glavobolje.
- Pronađite adekvatnu negu - podivljali hormoni u menopauzi nemaju milosti ni prema kosi, ni prema i koži. Prirodan proces starenja sa sobom donosi velike promene koje i te kako utiču na izgled. Stoga je svakoj ženi neophodno pravo kozmetičko rešenje koje će očuvati njenu lepotu i u zrelim godinama. Bore se mogu ublažiti, zdrav ten sačuvati i sprečiti opadanje kose ali samo uz prave preparate.
U menopauzi nema pauze!
Kako biste bili sigurni koji preparat odgovara vašoj koži, Vichy je napravio saradnju sa partner apotekama i na taj način omogućio ženama koje se suočavaju sa simptomima menopauze da potraže savet od farmaceuta. Tokom februara, u okviru kampanje #Nema pauze u menopauzi, posetite najbližu partner apoteku i rešite sve nedoumice u vezi sa menopauzom. *
Uz savet farmaceuta za olakšavanje simptoma, dobićete i uzorak vaše adekvatne rutine nege, kao i poklon uz kupovinu vašeg omiljenog Neovadiol proizvoda - brošuru sa savetima u menopauzi i Neovadiol komplementarnu rutinu.
Uz Neovadiol kompenzacioni kozmetički kompleks nema pauze za mladolik izgled vaše kože - ni u menopauzi.
* Akcija traje do isteka zaliha poklona u partner apotekama. Poklon sadrži brošuru sa savetima u menopauzi, uzorak Neovadiol dnevne nege 3ml, kao i uzorak Neovadiol noćne nege 3ml.
PROČITAJTE JOŠ: Najčešći simptomi menopauze: Svaka žena mora da zna kako da se suoči
PROČITAJTE JOŠ: Hormoni nemaju milosti ni prema koži: Za promene u menopauzi postoji rešenje
PROČITAJTE JOŠ: Tokom menopauze i kosa je na udaru!