Gel lak je idealan za sve nas koje volimo dugu i postojanu boju na noktima. U zavisnosti od brzine rasta prirodnog nokta zavisi i njegova trajnosti. Neki optimalni period je oko 3 nedelje ali naravno razlikuje se od osobe do osobe. Nakon toga ga je neophodno zameniti ili ukloniti odnosno uraditi korekciju.
Trajni lakovi za nokte su stekli veliku popularnost poslednjih godina i većina žena ih obožava. U mnogim kozmetičkim salonima ovi proizvodi su skoro u potpunosti zamenili klasične lakove za nokte. Zahvaljujući njima efekti manikira traju nekoliko nedelja, a boja ostaje jednako intenzivna kao prvog dana.
Ukoliko ste i vi među obožavaocima trajnog laka a našli ste se u situaciji da ga morate sami skinuti evo kako da to najjednostavnije i uradite. Ceo postupak može da traje oko pola sata, ili duže, što zavisi od vaše veštine i efikasnosti proizvoda koje koristite.
PRAVILNA PRIPREMA
Početak svakog „uradi sam” posla predstavlja pripremu materijala i pribora za rad. Za uklanjanje trajnog laka potrebni su:
- turpije odgovarajuće granulacije;
- folije sa sunđerom;
- sredstvo za uklanjanje trajnog laka;
- četkica za prašinu i
- instrument za skidanje trajnog laka.
Pre samog početka na sto postavite peškir, da biste na kraju brže i lakše očistili radnu površinu. Neka vam sav materijal i pribor budu lako dostupni prilikom rada. Za početak, dobro operite ruke toplom vodom i sapunom, kako biste uklonili suvišnu masnoću i nečistoće sa nokta.
PRVI KORAK - TURPIJANJE
Prvo što je potrebno da uradite jeste da skratite nokte na željenu dužinu. Kako biste izbegli oštećenje prirodnog nokta, nemojte koristiti makazice i grickalice. Manikir majstori savetuju da nokte skratite turpijom granulacije 180/180, pomerajući je u jednom pravcu.
Koristeći istu turpiju uklonite i završni sjaj sa površine nokta. Laganim pokretima skinite samo površinski sloj gel laka, vodeći računa da ne oštetite prirodni nokat. Nakon toga, četkicom uklonite prašinu sa noktiju. Turpijanje je obavezan korak kojim se omogućava lakše i brže delovanje sredstva za uklanjanje trajnog laka.
DRUGI I NAJVAŽNIJI KORAK
Vreme je da pripremite foliju sa sunđerom za uklanjanje trajnog laka. Nanesite odgovarajuće sredstvo za skidanje trajnog laka na blaznicu na foliji i spustite je na nokat. Obmotajte prst ostatkom folije i lagano je pritisnite sa strana.
Najbolje je da za ovu namenu koristite posebne folije sa blaznicama, odnosno sunđerima. U nedostatku materijala možete koristiti klasičnu aluminijumsku foliju ili štipaljke za uklanjanje trajnog laka, u kombinaciji sa tuferima za skidanje šminke. Ukoliko nemate remover, u ovu svrhu dobro će poslužiti i aceton za nokte.
Ostavite prste zamotane u foliji 10-15 minuta, kako biste omogućili sredstvu da deluje. Nakon toga odmotajte foliju i ostatke trajnog laka uklonite odgovarajućim instrumentom za skidanje trajnog laka, odnosno guračem zanoktica ili drvenim štapićem.
Nakon toga je potrebno da „odmastite” nokatnu ploču i pripremite je za sledeći tretman. Koristite buffer turpiju granulacije 220/280 i izmatirajte celu površinu nokta. Na kraju, pomoću četkice uklonite sve ostatke prašine sa nokta, koji su ostali nakon turpijanja.
TREĆI I ZAVRŠNI KORAK
Sledi zabavniji i svakoj ženi poznat posao – lakiranje nokta. Ne zaboravite da nakon lakiranja, obavezno koristite ulje za zanoktice, koje hrani kožu oko nokta i čini je mekanom, zdravom i hidriranom. Na kraju očistite radnu površinu i dezinfikujte pribor koji ste koristili.
Važno je da budete strpljivi i pažljivi, kako biste što bolje ovladali osnovnim tehnikama i malim tajnama velikih manikir majstora.