Iako je kupus sam po sebi vrlo zdrava i hranjiva namirnica, procesom kiseljenja postaje još jači saveznik u čuvanju našeg organizma od raznih zdravstvenih problema.
Prilikom kiseljenja zelje iz sebe ispušta tečnost, a to zanemareno blago u narodu je poznatije pod nazivom - rasol.
Jačanje imuniteta
Konzumiranje rasola posebno se preporučuje tokom hladnijih meseci.
Jesen i zima sa sobom donose razne bakterije i viruse koji izazivaju zdravstvene probleme, a rasol je prepun hranljivih materija koje jačaju imunitet.
Vitamin C, vitamin B, kalcijum, magnezijum, gvožđe i cink samo su deo bogatstva koje se krije u ovoj tečnosti.
Regulisanje probave
Imate problema zatvorom? Rešiće ih čaša rasola. Dobre bakterije koje nastaju u rasolu prilikom fermentacije unose balans u crevnu floru i održavaju je zdravom.
Olakšano mršavljenje
Rasol je niskokalorična namirnica, a istovremeno sadrži mnogo vlakana i vitamina, te deluje kao probiotik, zbog čega se pokazuje kao odličan dodatak ishrani prilikom dijete. Dovoljno je zasitan da može zameniti jedan međuobrok, te efikasno redukuje nezdrave masnoće.
Ublažavanje mamurluka
Ako ste slučajno popili previše džin-tonika s prijateljicama, sve nuspojave zabavnog izlaska ublažićete rasolom. On će ekspresno nadoknaditi izgubljene elektrolite i pomoći u hidrataciji organizma.
Jačanje kostiju
Važnu ulogu u zdravlju naših kostiju ima vitamin K2. On aktivira proteine koji pomažu u apsorpciji kalcijuma, čoveku neophodnog minerala koji hrani kosti. Upravo se u rasolu i kiselom zelju nalazi vitamin K2.