Pored glavobolje, mučnine i vrtoglavice, kašalj je simptom koji prati mnoge bolesti i nekad je veoma teško utvrditi njegov pravi uzrok.
Nekada je u pitanju samo bezazleno “kašljucanje” jer smo se zagrcnuli, udahnuli dim i slično, ali kada kašalj postane hroničan, to može da bude prvi signal upozorenja koji telo šalje i znak da se organizam bori sa nekom upalom ili oboljenjem.
Najčešći uzroci hroničog kašlja su:
- Alergije i astma Alergijski kašalj može biti umeren i jak, uglavnom je suv, dok se kod astme češće javlja produktivan kašalj u vidu jakih napada.
- Pušenje Otrovi iz cigareta uzrokuju nagomilavanje sluzi u grlu i plućima, koje telo refleksno pokušava da odstrani putem kašlja.
- Prehlade i grip U 99 odsto slučajeva, kašalj je prateći simptom sezonskih bolesti, koji može da traje i do 3 nedelje nakon pojave bolesti.
- Sinusne infekcije, laringitis, bronhitis Respiratorna oboljenja kod kojih treba lečiti i uzrok i posledicu. Poseta lekaru je neizostavna.
- Ozbiljne bolesti pluća U 5 do 10 odsto slučajeva, kašalj je alarmantan znak kancera, hronične opstruktivne bolesti pluća, sarkoidoze i tuberkuloze.
Ono što sami možete da uradite kako biste se rešili hroničnog kašlja jeste da izbegavate cigarete, zadimljene prostorije i što više vremena provodite na svežem vazduhu.
Ako je u pitanju kašalj izazvan prehladom, gripom ili respiratornim oboljenjima, uz čajeve, prirodne lekove ili terapiju koju vam lekar prepiše, možete da pronađete preparat za iskašljavanje u vidu sirupa, tableta ili kapi za inhalaciju, koji će vam pomoći da ublažite ovaj iritantan simptom i umirite grlo i pluća.
Ukoliko uz sve ovo kašalj traje duže od 2-3 nedelje, a pritom se jave i drugi simptomi poput temperature, bola u plućima i tragova krvi u iskašljanom šlajmu, trebalo bi što pre da zakažete lekarski pregled.