Išijas ili išijalgija je skup simptoma nastalih nagnječenjem jednog od pet kičmenih korenova živaca koji zajedno čine išijadični živac.
Najčešći uzrok je diskus hernija - oštećenje ili pucanje diskusa između pršljenskih tela, koji vrši pritisak na koren nerva različitog stepena i intenziteta.
Simptomi su: bol, ograničeni pokret, osećaj trnjenja, slabost mišića ukoliko je došlo do pritiska i na motornu granu nerva.
Različite dužine trajanja
Prema dužini, išijas može biti akutni (traje manje od 6 nedelja), subakutni (6-12 nedelja) i hronični (duži od 12 nedelja).
"Akutni se leči mirovanjem prva dva do tri dana od pojave prvih simptoma, odnosno bolova, kao i uzimanjem lekova protiv bolova i upale. Takođe, preporučuje se da budete u položaju koji smanjuje bol, kao i da izbegavate sedenje.
Ukoliko se simptomi ne smanjuju, obratite se lekaru. Nakon detaljnog pregleda stručnjaka treba vežbati, najčešće duboke stabilizatore trupa i ići na redovnu fizikalnu terapiju", kaže fizioterapeut Maja Cesarec.
Oprezno s oblogama
"Ako stavite toplu oblogu pogoršaćete stanje i pojačati upalu. Ako se pak radi o mišićnom spazmu i na bolno mesto se stavi hladni obloga, mišić će se dodatno stisnuti i pogoršati simptome", ističe fizioterapeut i dodaje da ako imate bolove morate se obratit lekaru.
Pacijenti često koriste komplementarne metode lečenja kao što su akupunktura ili kiropraktika kako bi si trenutno olakšali i smanjili bol.
Međutim, tako nećete rešiti uzrok problema zbog kojeg je išijas nastao, nego samo njegove simptome.Ako te metode koristite zajedno s odgovarajućim tehnikama fizioterapije moguće je da će se simptomi i uzrok išijasa potpuno povući.
Ne treba leći u krevet
"Uz standardnu terapiju lekovima protiv bolova i izbegavanje naprezanja, treba znati da bol u krstima ne prolazi sam od sebe. Ako nakon sedam do deset dana ne dođe do spontanog smirenja bola, uzroci mogu biti promene u funkciji kičme koje se otkrivaju detaljnim ispitivanjima", kaže traumatolog Zvonko Kejla, te dodaje:
2 pokreta koji otključavaju išijadični nerv: Momentalno blokiraju bol! (FOTO)
"Kad vas uhvati bol u leđima, treba svaki dan da održavate tonus mišića i da pazite na kilažu jer svaki kilogram više dodatno opterećuje kičmu i dovodi do promene položaja tela koja se pomiče prema napred. Tako se balans kičme menja, a mišićni stabilizatori naprežu."
On kaže da ukoliko želite da ojačate stabilizatore, treba da radite na svakoj od tih grupa istovremeno, jer samo tako ćete imati zdravu kičmu.
Ključni su trbušni i leđni mišići
"Nažalost kod simptoma koji dugo traju i pojačavaju se i proed lekova kojemo pijete, nekad je potrebno obratiti se lekaru jer je moguće da vam treba operacija, naglašava on.
Zbog toga se za prevenciju išijasa i bolova u donjem delu leđa preporučuju i vežbe za učvršćivanje donjih trbušnih i leđnih mišića, koje ćete raditi svakodnevno.
- Ako radite vežbe na podu ili prostirci, stavite zamotani peškir ispod glave, odnosno potiljka, a ne ispod vrata.
- Leđa moraju biti čvrsto na podu, a u lumbalnom delu ne smeju da "beže" prema gore.
Lekari tvrde da aluminijumska folija leči bol u leđima i vratu: Evo kako!