Jedna od najznačajnijih promena u srednjim godinama se dešava u vašem reproduktivnom sistemu. Počevši od kasnih 30-ih ili ranih 40-ih godina, vaši jajnici smanjuju proizvodnju polnih hormona estrogena i progesterona malo po malo.
Hormonske fluktuacije imaju veliki uticaj ne samo na menstrualni ciklus, već i na mentalne performanse, nivoe sna i energije. Doktori ovaj period nazivaju perimenopauza.
Perimenopauza može da traje nekoliko godina, sve dok nivoi estrogena i progesterona ne padnu dovoljno nisko da prekinu ovulaciju i menstruaciju.
Menopauza se dijagnostikuje ako vam menstruacija izostane 12 meseci, a lekar nije utvrdio drugi uzrok za to.
Tokom perimenopauze, možete da patite od čestog zaboravljanja i nemogućnosti da jasno mislite, povećanja telesne težine, neredovnih perioda i problema sa spavanjem. Neke žene primećuju da je njihov predmenstrualni sindrom postao mnogo gori nego ranije.
7 vitamina i minerala koji su neophodni ženama nakon 40-e i kako ih nadoknadite
Da li ste primetili da su gore navedeni simptomi slični onima koji se razvijaju kada štitna žlezda ne radi kako treba?
Razlog tome je što vaš reproduktivni sistem funkcioniše u skladu sa vašom štitnom žlezdom i mozgom.
Lekari kažu da u toku perimenopauze progesteron opada brže nego estrogen. Ovo izaziva takozvanu dominaciju estrogena.
Istovremeno, utvrđeno je da estrogen utiče na funkciju štitne žlezde, utičući na tiroidne receptore (specijalne molekule koji pomažu tiroidnim hormonima da uđu u ćeliju).
Drugi problem može da bude to što hormonske promene povezane sa starenjem mogu da izazovu autoimune procese u vašem telu.
Naučnici sugerišu da dominacija estrogena može da učini imuni sistem da proizvodi abnormalna antitela, koja napadaju sopstvene ćelije ili ih primoravaju da rade previše.
Iako nije primećena snažna povezanost između imunoloških grešaka i estrogena, studije su otkrile da se određene autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa češće nakon menopauze.
Nažalost, potpuno je nemoguće da predvidimo problem sa štitnjačom i sigurno ga sprečimo.
Ali to ne znači da nemate šanse da smanjite rizik.
Ovako se žensko srce menja nakon pedesete!
Prvo, važno je da zapamtite da vaše zdravlje ima jaku vezu sa funkcionisanjem štitne žlezde. Održavajte optimalnu crevnu floru, uzimajući probiotičke namirnice kao što su sir, jogurt i kefir, posebno ako ste koristili antibiotike.
Pokušajte da smanjite slatkiše i prerađenu hranu, koja može da pojača upale i pogorša autoimune procese.
Uzimanje dovoljne količine vitamina igra ključnu ulogu u vašem zdravlju.
Jedite više lisnatog povrća, mlečnih proizvoda, tune, graška i jaja kako biste obezbedili dovoljno vitamina B.
Vitamin D je jedini vitamin koji vaš organizam može da stvori kada boravite na suncu. Ako niste u mogućnosti da ga dobijete kroz sunčeve zrake, pitajte svog lekara o posebnim dodacima.
Naučite da se nosite sa stresom na zdrav način, praktikujući tehnike opuštanja, izlaske sa prijateljima i druženje sa voljenom osobom.
Hronični stres je poznati faktor rizika za hormonsku neravnotežu, autoimune procese i upale.