Trešnja je u Evropu stigla iz Male Azije, a njeni plodovi mogu biti od blago žute do bordo crvene boje, odlikuje ih izuzetna slatkoća ukusa.
Predstavljamo vam devet dobrobiti trešanja:
1. Štite od raka
Plodovi trešnje bogati su luteinom, zeaxantinom i beta-karotenom - spojevima koji su poznati "čistači" slobodnih radikala, potvrđenih uzročnika raka.
U njima je takođe obilno prisutan i kvercetin, biljni pigment iz skupine flavonoida. Prema rezultatima mnogobrojnih istraživanja ovaj spoj zbog svojih snažnih antikancerogenih svojstava značajno doprinosi prevenciji raka.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da je kvercetin sadržan i u medu, jabukama i luku - namirnicama koje se nalaze na samom vrhu lestvice najzdravijih namirnica, tada opravdano i trešnje možemo smatrati voćem neprocenljive vrednosti.
2. Čuvaju srce i krvne sudove
Kalijum sakriven unutar slatkih trešnjinih bobica značajno doprinosi zdravlju srca. Studije su pokazale da konzumacija namirnica bogatih ovim mineralom može biti od koristi u regulaciji krvnog pritiska, srčanih otkucaja i električne aktivnosti u srcu.
Doktor Paskal Strazulo sa Univerziteta u Napulju potvrđuje:
Rezultati mnogih istraživanja podržavaju preporuku za povećavanjem potrošnje hrane bogate kalijumom, kako bi se sprečile kardiovaskularne bolesti.
I magnezijum doprinosi očuvanju srčanih funkcija. On pomaže u regulaciji srčanih otkucaja, smanjuje rizik od srčanog udara te pospešuje oporavak nakon srčanog udara.
Steroli - biljni sastav iz trešanja - pomaže na prirodan način da se snizi holesterol.
Utvrđeno je da konzumacija namirnica bogatih ovim sastavima može smanjiti vrednosti LDL (lošeg holesterola) i do 20%.
Sprečite pankreatitis: Lista namirnica protiv smrtonosne bolesti!
3. Pomažu kod upala
Trešnje su poznate po svojoj sposobnosti ublažavanja upala. Istraživači s Državnog univerziteta u Mičigenu otkrili su da antocijanini, sastav koji daje trešnjama njihovu crvenu boju, ima snažno protuupalno delovanje.
Studija je pokazala da ovi sastavi imaju sposobnost inhibirati enzime koji igraju ključnu ulogu u proizvodnji prostaglandina - prirodnih hemikalija koje učestvuju u upali.
Studija sa Univerziteta Kalifornija u Davisu otkrila je da redovna konzumacija trešanja tokom 28 dana dovodi do smanjenja biohemijskih znakova upale u krvi.
Izveden je zaključak da konzumiranje trešanja može pomoći protiv hroničnih bolesti kao što su giht, artritis, fibromialgija (bolno stanje mišića), sportskih ozleda i mnogih sličnih zdravstvenih tegoba.
4. Smanjuju bolove i vraćaju snagu
Plodovi trešnje ili njihov sok imaju sposobnost smanjenja ili u potpunosti otkloniti bolove te fizičku i mentalnu iscrpljenost.
Istraživanje sprovedeno od strane Oregon Health and Science University of America utvrdilo je da su sportisti koji su pili sok od trešanja pre trke na duge staze imali blaže bolove u mišićima nakon trke, za razliku od ostalih učesnika.
Istraživanje Univerziteta u Londonu pokazalo je da se ispijanjem soka od trešnje može u roku od 24 sata povratiti čak 90% snage izgubljene tokom sportskih aktivnosti ili napornog fizičkog rada.
Prema tvrdnjama stručnjaka, 20 trešanja delotvornije je od jedne tablete aspirina.
5. Čiste bubrege i mokraćne kanale
Trešnje su odličan diuretik što znači da pospešuju izlučivanje mokraće. Osim plodova trešnje u narodnoj se medicini već decenijama koriste i peteljke. Od njih se pripremaju čajevi koji se koriste za otapanje bubrežnih kamenaca, čišćenje mokraćnih puteva, za pojačano izlučivanje mokraće kao i za upalu bubrega i mokraćnih kanala.
Za pripremu čaja operite i sitno naseckajte šaku peteljki, a potom ih stavite u litru uzavrele vode i kuvajte oko dve minute.
Ostavite čaj da odstoji 15 minuta, a zatim ga procedite. Pijte u gutljajima tokom dana.
Stavio je trešnju na otvor flaše: Evo zašto! (VIDEO)
6. Brinu o zdravlju kostiju
Ovo supervoće smatra se izvrsnim izvorom minerala bora, koji izuzetno povoljno utiče na zdravlje i kvalitet kostiju.Tu je i kalcijum čiji nedostatak s vremenom može dovesti do gubitka koštane mase.
Minerali bakar i magnezijum prisutni u plodovima trešnje takođe su od velike važnosti za zdravlje kostiju.
Osim toga magnezijum je neophodan za apsorpciju kalcijuma i njegovu ugradnju u kosti, što ga čini ključnim faktorom u prevenciji osteoporoze i lomova kostiju.
7. Ublažavaju nervozu i razdražljivost
Nervoza, razdražljivost, glavobolja, nemiran san i slične tegobe mogu se javiti kao posledica neuravnoteženosti hormona, viška stresa i nezdravih životnih navika. Za prevenciju i eliminaciju ovih problema odlično prirodno rešenje može biti melatonin prisutan u trešnjama.
Ovaj hormon što ga luči epifiza ima umirujuće delovanje na neurone u mozgu, smiruje živčani sistem, pomaže vam da lakše i mirnije spavate.
Osim što ima blago smirujuće dejstvo, melatonin prema nekim studijama može biti od koristi i kod opekotina od sunca, sindroma iritabilnog creva i epilepsije.
8. Pospešuju mršavljenje
Trešnje imaju vrlo malo masnoća i niskokalorične su. 100 grama trešanja ima svega 63 kalorije. Sadrže visoki deo vode koja povećava nivo energije i ubrzava metabolizam. Zahvaljujući vlaknima i pektinu ovi plodovi doprinose osećaju sitosti.
Istraživači Univerziteta Mičigen tvrde da antocijanini iz tamnih trešanja mogu smanjiti količinu masnih naslaga na stomaku te sniziti nivo holesterola i šećera u krvi.
Tiamin, riboflavin i vitamin B6 sadržani u trešnjama od vitalnog su značaja za metabolizam i pretvaranje hranjivih supstanci u energiju, što ide u prilog onima koji nastoje smršati.. Ukratko – trešnja je prijatelj vaše linije!
9. Doprinose mladenačkom izgledu
Zahvaljujući svom sastavu trešnje vam mogu pomoći u nastojanju da usporite pojavu znakova starenja kao što su bore, celulit, suvoća kože i kose i sl.
Dobar su izvor vitamina A, u obliku beta-karotena koji ima važnu ulogu u mnogim funkcijama organizma. Beta-karoten pospešuje rast kostiju i zuba, održava kožu zdravom i štiti od infekcija. Neophodan je i za zdravlje očiju i očuvanje dobrog vida.
Trešnje, sok od trešanja kao i čaj od njihovih peteljki u narodnoj medicini primjenjuju se za negu i obnovu suve kože te za uklanjanje podočnjaka.