Dijeta od 20 minuta u svetu je poznata i kao "spora dijeta" ili "umetnost sporog konzumiranja hrane" , a podrazumeva konzumiranje obroka najmanje 20 minuta, lagano žvaćući i gutajući hranu, uživajući u svakom zalogaju.
Zapamtite,brza hrana nije samo ono što se prodaje na kiosku, to je kojom brzinom vi pojedete svoj obrok.
Šta podrazumeva dijeta 20 minuta?
- Temeljno žvaćite hranu
- Zabavite se prilikom ručanja
- Komunicirajte
- Pravite puze između zalogaja tako što ćete odložiti pribor
- Setite se narodne mudrosti: "Ko dugo žvaće, dugo živi"
Zašto je dijeta od 20 minuta tako delotvorna?
Nauka je potvrdila da unosimo manje kalorija ako detaljno žvaćemo i sporo jedemo svoju hranu. Istina je da možete izgubiti i do 10 kilograma godinšnje, ako se maksimalno posvetite ovom režimu ishrane.
Ako pravilno žvaćete, za jednu porciju bi vam trebalo oko 20 minuta kako biste je pojeli.
Pokušajte da jedete što sporije, a bilo bi idealno ako bi prosek vašeg obedovanja bio oko 20 minuta.
Nedavne japanske studije su pronašle snažne dokaze da postoji direktna veza između brzine jedenja i indeksa telesne mase i gojaznosti. Što brže osoba jede, veća je verovatnoća da će dobiti i održati višak kilograma.
U studiji je učestvovalo 4.700 stanovnika Zemlje izlazećeg sunca. Volonteri su, očekivano, izmerili visinu i težinu, a zatim saznali kakvu hranu jedu i kojom brzinom to rade. Stopa unosa hrane je definisana kao „brzo“, „prilično brzo“, „srednje“, „razumno sporo“ i „sporo“.
Šta se desilo?
Prosečan čovek - visina 168,3 centimetra, težina - 64,8 kilograma - jede prosečnom brzinom. Ako je brzina konzumiranja hrane odgovarala kategoriji "brzo" - težina je premašila normu u proseku za 4 kilograma. A za one koji jedu sporo, težina je u proseku 3 kilograma manja od normalne.
Kada se hrana žvaće polako, mozak ima vremena da zadovolji glad pre nego što osoba počne da apsorbuje dodatne kalorije: stomak na vreme kaže mozgu da je već pun. Ovo pravilo važi za oba pola.
Bonus video: