Proces natapanja semena, orašastih plodova, žitarica i mahunarki preferiraju vegetarijanci, osobe koje vole sirovu hranu, kao i ljudi koji su preosetljivi na određene proizvode. Na taj način se može omogućiti povećanje nutritivne vrednosti i neutralisanje toksične komponente.
Činjenica je da sva semena imaju odbrambeni mehanizam protiv ljudskog digestivnog sistema. Zahvaljujući potapanju, smanuju se štetni uticaju toksina, ali ovaj proces, sa druge strane, povećava sadržaj vitamina.
Natapanje i klijanje nisu komplikovani procesi, ali zahtevaju preliminarnu pripremu. I vreme obrade svakog proizvoda je drugačije. Treba napomenuti da su „sirovo“ seme i orašasti plodovi koji su prošli pasterizaciju i sterilizaciju specijalnim rendgenskim zracima sve češće počeli da se prodaju kako bi se smanjio rizik od kvarenja proizvoda od bakterija i drugih štetnih mikroorganizama, kao i da bi se produžio njihov rok trajanja, ali nakon takvog tretmana, namakanje je beskorisno, jer klijanje nije moguće.
Kako pravilo natopiti seme?
Sipajte seme ili žitarice u posudu i 2 puta više vode, dodajte pola kašičice soli (morske), limunovog soka ili jabukovog sirćeta ( 1-2 kašike po čaši semena ili žitarica). Pokrijte posudu krpom i ostavite da se natopi.
Ocedite svu tečnost i isperite semenke ili žitarice pod mlazom vode (dok voda ne bude bistra pri oceđivanju). Isperite ih poslednji put rastvorom jabukovog sirćeta. Posle toga su spremne za dalje kuvanje.
Semenke zahtevaju 4 do 8 h da budu u vodi, žitarice 4 do 12 h, orašasti plodovi 2 do12 h, a mahunarke 7 do 48 h, u zavisnosti od vrste.
Koliko je potrebno vremena da proklijaju?
Žitaricama je potrebno 1-12 dana da proklijaju, semenkama 2-5 dana, mahunarkama 2-4 dana.
Neophodno je da se klijanje namirnica odvija i čistoj posudi. Proklijali proizvodi se mogu kuvati u raznim jelima, a u frižideru se čuvaju nekoliko dana.