Kuvana pšenica je čist izvor vitamina B, što znači da je ona veoma značajna za jačanje imuniteta.
Upotreba intgralne pšenicu u ishrani je korisna i blagotvorno deluje na čovekov celokupan sistem. Konzumacija kuvane pšenice na redovnom nivou može da deluje preventivno na pojedina zdravstvena stanja, poput opstipacije, hemoroida i raka debelog creva.
Zrno pšenice je bogato beta karotenom, vitaminom E, kalcijumom, magnezijumom, fosforim i gvožđem. Pšenicaima veći udeo proteina od svih ostalih žitarica.
U 100 gr nekuvane pšenice ima 351 kalorija, 13gr belančevina, 2.5 gr masti i 70 gr. ugljenih hidrata. Masti se nalaze u klicama pšenice, dokmineralni sastojci čine omotač samog zrna. Zbog toga je najbolji i najiskoristiviji način konzumiranje integrale pšenice, odnosno celog zrna.
Smatra se da kuvana pšenica pomaže kod:
1. Prevencija raka
Kuvana pšenica sadrži lignane, fitonutritijente koji imaju antikancerogeno dejstvo, a naučna istraživanjasu pokazala da ovo posebno važi za kancer dojke. Jedna studija je pokazala da konzumacija male doze integralnih pšeničnih mekinja dnevno može da smanji koncentraciju žučne kiseline i bakterija u stolici, za koje se smatra da mogu da budu podstrekači karcinoma debelog creva.
2. Regulacija telesne težine
Upotreba integralne kuvane pšenice može da pomogne u regulisanju i održavanju telesne težine, jer sprečava pojavu metaboličkog sindroma sakupljanja masti u predelu stomaka, a istovremeno pruža optimalnu količinu dobrog holesterola, triglicerida i održava krvni pritisak.
3. Lečenje hroničnih upala
Kuvana pšenica obiluje betainom, korisnim sastojkom koji igra važnu ulogu u ublažavanju hroničnih upalnih procesa.
4. Prirodni laksativ
Integralna pšenica, posebno mekinje, deluju kao prirodan laksativ, budući da su bogate boljnim vlaknima, fosforom i B vitaminima.
Kako se pravilno kuva pšenica?
Poput drugih žitarica i pojedinih mahunarki, pšenica se najbolje sprema kada se preko noći potopi u vodu. Nakon toga se procedi i kuva.
Količina vode za kuvanje treba da bude u nivou četiri prsta iznad pšenice. Kuva se oko pola sata do četrdeset minuta na tihoj vatri, da polako vri. Gotova kuvana pšenica može da se konzumira i kao poslastica i kao deo obroka.
Mogu joj se dodavati orašasti plodovi, cimet, med, suvo grožđe, a svima je poznat bogat ukus žita sa šlagom.
1- Salata od kuvane pšenice
Kuvana pšenica je odličan izbor za pripremu ukusne i hranljive obrok salate. Za pripremu ovog recepta je potrebno:
- 300 gr pšenice;
- 1 i po šolja seckanog peršuna;
- Pola šolje seckanih listova nane;
- 1 crni luk iseckan na kockice ili kolutove;
- 1 paradajz;
- Nekoliko listova zelene salate;
- četvrtina šolje limunovog soka;
- četvrtina šolje maslinovog ulja;
- Pola kašičice soli;
- Malo bibera.
Pšenicu oprati i skuvati po navedenom postupku, dok ne omekša, a potom je preliti hladnom vodom. Kada se prohladi, pšenicu ocediti i dodati sve ostale sastojke. Dobro promešati, a najbolje pustiti par minuta da se sve sjedini i da se razviju ukusi.
Ova salata je odlična i kao prilog, ali i kao hranljiv i samostalan obrok.
2 - Slatka pšenica
Potrebno je:
- 300 grama pšenice
- 3 kašike meda
- 3 kašike mlevenih oraha
- 2 kašike suvog grožđa
Priprema: Pšenicu skuvajte, pa je tako toplu izmeđajte sa medom i orasima, a potom dodajte i suvo grožđe. Poslužite toplo.
3. Pšenica kao gotov posni obrok
Potrebno je:
- 300 grama kuvane pšenice
- 1 konzerva tunjevine
- 100 grama kuvanog kukuruza
- 3 paradajza
- so i biber,
- malo maslinovog ulja
Priprema: Skuvajte pšenicu pa je procedite i ohladite. Dodajte joj komadiće tunjevine, a zatim i paradajza. Skuvajte kukuruz, pa ga dodajte salati. Stavite začine i izmešajte.