Praznici su nam na pragu, i sve nas očekuju stolovi prepuni raznih specijaliteta, kojima je teško odoleti.
Praznična hrana najčešće obiluje zasićenim mastima, šećerom, soli, i vrlo je visoke energetske vrednosti, a kada tome dodamo izostanak fizičke aktivnosti i kretanja, povećanje telesne težine na kraju januara je skoro neminovno.
"Svejedno da li ste gost ili domaćin, napravite plan na početku proslave u čemu želite da uživate.Nemojte jesti baš sve što se pred vas stavi na sto, već jedite ona jela koja preferirate, ali i s' njima budite umereni, a prilikom serviranja koristite manje tanjire, rekla je Julijana za Super ženu.
Ukoliko ste sladokusac i želite da pojedete kolač ili tortu, onda preskočite predjelo, pojedite glavno jelo i na kraju se zasladite svojom omiljenom poslasticom. Ako ste pak ljubitelj sireva, pršute i sitnih zakuski, na kraju proslave izbegnite slatkiš", kaže Julijana.
Takođe, nutricionistkinja savetuje da Novu godinu dočekamo bez salata na bazi majoneza, pavlake, kačkavalja:
"U predjelima neka dominiraju sveže salate u kojima je prisutno povrće i niskomasna proteinska namirnica poput mesa ili ribe, a redukujte kalorične dresinge. I pokušajte da ovu Novu godinu dočekate bez salata na bazi majoneza, pavlake, kačkavalja.
Za glavna jela koristite adekvatnu termičku obradu, kuvanje, grilovanje ili pečenje na pek papiru. Neka uz glavno jelo bude prisutna i salata na bazi povrća koja će doprineti unosu vitamina i minerala, ali će istovremeno biti i izvor vlakana što produžava sitost nakon konzumiranja obroka. Sa mesa i ribe obavezno skinite kožicu", kaže stručnjakinja.
A što se tiče alkohola, unos bi trebalo ograničiti na dva piće dnevno:
"Veliku količinu praznih kalorija donose nam alkoholna, gazirana i energetska pića. Preporuka je da unos alkohola ograničite na 2 pića tokom dana, ali ukoliko smatrate da će veća količina alkohola doprineti boljem druženju i zadovoljstvu, onda dodatno obratite pažnju na namirnice koje ćete jesti tokom proslave", objašnjava.
Unos vode, čajeva i prirodnih sokova se i tokom praznika podrazumeva:
"Hranu jedite što sporije jer prebrza konzumacija hrane dovodi do prejedanja! Uvek imajte na umu da mozak informaciju o sitosti dobija tek 20-ak minuta od početka obroka, stoga jedite lagano, dobro žvaćite hranu i uživajte u njenom ukusu.
Veoma je važno da ne preterate sa količinom pića i hrane nekoliko dana u kontinuitetu. Nakon novogodišnje proslave ili Božića, naredni dan započnite laganim doručkom, voćnom užinom ili nekim niskokaloričnim mlečnim proizvodom, a za ručak uzmite čorbu od povrća i ribu sa svežom salatom, ili lagano kuvano jelo sa manjom količinom mesa.
Hidrirajte svoje telo dovoljnom količinom vode, čajeva i prirodnim sokovima. Samo tako ćete smanjiti glikemijski index obroka (količinu šećera), ubrzati proces varenja hrane i smanjiti osećaj umora i pospanosti na kraju dana.
Mnogima je vreme praznika idealan trenutak za psihičko opuštanje, fizički odmor, kao i uživanje u raznim đakonijama, ali dobra je ideja pripaziti na količinu i izbor hrane koju ćete pojesti, kako bi u 2022. ušli nasmejani, vedri i vitki", poručuje Julijana.