Ako imate osetljiv želudac, moguće je da imate previše želudačne kiseline ili vam nedostaju enzimi koji regulišu varenje.
Jak bol u želucu koja se širi u kroz stomak uz nadutost, povraćanje ili mučninu, neredovna stolica ili pojava krvi su stanja koja zahtevaju odlazak kod lekara. U svim ostalim slučajevima, rešenje je moguće naći u tradicionalnoj medicini.
Ovo je 1o najboljih lekova za želudačne tegobe:
LEK PROTIV KISELINE
Napadai kiseline mogu se pojaviti nakon konzumiranja jake, začinjene hrane. U ovom slučaju će pomoći čaj od nadzemnog dela suručice i soda bikabona.
1. Tinktura od suručice
Sastojci: 115 g osušenih cvetova suručice, 250 ml vode Priprema: Cvetove prelijte vodo, dobro zatvorite i ostavite desetak dana, po mogućnosti na suncu. Povremeno protresite. Procedite i prelijte tinkturu u tamnu teglu.
Uzimajte po 5 ml tri puta na dan, razređeno sa malo vode.
2. Soda bikarbona i pomešana sa malo vode je tardicionalan lek koji su još naše bake koristile. Ona će pomoći da se eliminišu gasovi i uravnoteži pH želuca. Ali, budite oprezni sa sodom bikarbonom. Ne sme se koristiti duže od deset dana niti u velikim količinama jer može biti toksična.
3. Čaj protiv dijareje
Sastojci: 25 g listova borovnice, 25 g suvih plodova borovnice, 25 g semenki dunje, 25 g metvice, ½ litre vode
Priprema: Sve sastojke dobro promešati, tri kašike mešavine preliti sa pola litre kipuće vode, poklopiti i procediti za dva sata. Piti tokom dana u malim gutljajima.
LEK ZA GASTRITIS, BOLOVE, GRČEVE I NADRAŽENU SLUZNICU
4. Šargarepa
U lečenju gastritisa može pomoći sveže isceđen sok od šargarepe. Pije se obavezno na prazan želudac, svako jutro.
5. Ječam
Protiv gastritisa odlično se pokazala i ječmena voda. U čašu vode dodati kašiku ječma u zrnu i ostaviti 12 sati, procedite i popije.
6. Sok od svežeg kupusa
Tegobe izazvane gastritisom vrlo brzo može ukloniti jedan decilitar soka od svežeg kupusa. To je tradicionalni lek koji preporučuju čak i mnogi lekari. Kupus je bogat izvor glutamina, koji pomaže u zaceljivanju sluznice i smanjivanju nadraženosti želuca.
7. Kim
Semenke kima prepune su vitamina i minerala koji sprečavaju razmnožavanje loših bakterija koje uzrokuju tegobe u želucu. Kim sadrži bakar, cink, kalcijum, kalijum, mangan, magnezijum, selen, gvožđe i vitamine A, C, E, kao i vitamine B-kompleksa.
8. Komorač
Komorač se često nalazi u čajevima za probavne smetnje, jer sadrži eterična ulja kao što su fenilpropanoid, anetol, feninkon, limonen i pinen, koja su posebno dobra za želudac i creva. Čaj od komorača, odnosno njegovih semenki, podstiče probavu, smanjuje nadutost, pomaže kod grčeva i smanjuje mučninu kod želučane nervoze.
9. Kamilica
Čaj od kamilice još je jedan tradicionalni lek kod upale sluznice i želuca. Olakšava i ublažava akutne želučane tegobe jer vrlo brzo smanjuje bolove i umiruje želudac, a pozitivno deluje i na ravnotežu crevnih bakterija pa smiruje mučninu i povraćanje.
LEK ZA USPOREN METABOLIZAM
10. Đumbir
Čaj od đumbira stari je lek za probavu. Gingerol i šogaol zaslužna su za pozitivan uticaj đumbira na probavni sistem. Čaj od đumbira sprečava nadutost, ublažava mučninu, ubrzava rad digestivnog sistema i reguliše apetit.
Kod grčeva u želucu dobro je staviti oblog od tople vode i izrendanog đumbira na želudac.
Čaj od đumbira priprema: u 1L ključale vode ubaciti sveže naseckan đumbir. Ostaviti oko 15 minuta, pa procedite.