Menopauza je nepovratna faza u životu žene kada se funkcija jajnika postepeno "isključuje" i menstruacija prestaje. Reproduktivno starenje počinje od 47-53 godine, ali početak menopauze zavisi i od drugih faktora, kao što su nasledstvo, način života i hronične bolesti.
Nažalost, nemoguće je odložiti menopauzu. Održavanje normalne telesne težine, aktivan način života, pravilna ishrana i odricanje od loših navika su svakako korisni za organizam, ali ne utiču na nastanak menopauze.
Menopauza se često poredi sa "bledenjem", ali ponekad nakon menopauze to je samo početak. Postoje slučajevi kada su žene uspele da zatrudne nakon menopauze. Kada žena uđe u menopauzu, potrebna joj je dodatna pažnja i briga.
Da li bilo kakav poremećaj ciklusa nakon 45 godina treba da bude razlog za zabrinutost?
Poremećaj menstrualnog ciklusa u bilo kom uzrastu je razlog za posetu ginekologu. Ovo može ukazivati na razvoj bolesti reproduktivnog sistema i potrebno je da se uverite da je sve u redu ili da napravite efikasan plan lečenja.
Poremećaj ciklusa posle 45 godina nastaje usled smanjenja nivoa estrogena, ženskog hormona. 3-4 godine pre menopauze, menstrualni ciklus postaje kraći (19-21 dan) ili duži (35-45 dana). U ovom slučaju, gubitak krvi može se smanjiti ili povećati.
Konsultujte se sa ginekologom, a ako je poremećaj ciklusa povezan sa početkom menopauze, izaberite odgovarajuću terapiju. Ovo će smanjiti simptome menopauze.
Koje testove treba da prođete da biste razumeli da je menopauza počela?
Menopauza se dijagnostikuje nakon 47 godina života, ako je prošlo godinu dana od poslednje menstruacije. Neophodan minimum pregleda se može obaviti u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja: testovi na folikulostimulišući hormon (FSH) i luteinizirajući hormon (LH). Ako ovo nije dovoljno da se utvrdi uzrok neuspeha ciklusa, lekar može preporučiti druge preglede.
Ako se znaci menopauze pojave pre 45. godine, biće vam propisani ne samo FSH i LH, već i hormonski testovi na estradiol i testosteron, pregledi štitne žlezde, nadbubrežnih žlezda, mamografija.
Suptilni simptomi menopauze
Menstrualne nepravilnosti nisu jedini znak menopauze. Postoje i drugi simptomi:
- neopravdane promene raspoloženja
- razdražljivost
- poremećaj spavanja
- periodično povećanje krvnog pritiska
- smanjena seksualna aktivnost
- umor, brzi zamor i smanjenje performansi
- smanjen turgor i tonus kože, pojava prvih bora, smanjena vlažnost kože i sluzokože
- promene u držanju, hodu
- prekomerno znojenje
- gubitak kose i lomljivost
- povećanje telesne težine
Stanje se može korigovati individualno odabranom hormonskom supstitucionom terapijom (HRT), kozmetologijom i estetskom ginekologijom.
Ako je vaš ciklus poremećen, fitoestrogeni se takođe mogu preporučiti u pogodnim oblicima: rastvor ili tablete.
Naravno, ako nemate kontraindikacije za uzimanje lekova ili specifičnih procedura.
Glavna stvar je pronaći iskusnog ginekologa kome možete verovati.
Šta uzrokuje ranu menopauzu?
- hormonske neravnoteže
- operacija jajnika
- hronični inflamatorni procesi
- disfunkcija štitne žlezde
- bolesti krvi
Prekomerna fizička aktivnost je jednako štetna kao i nedostatak iste. Sportistkinje koje se bave teškim sportovima imaju disfunkciju jajnika. Često imaju povišen nivo testosterona i uzimaju sportske suplemente i steroide. To može dovesti do rane menopauze ili drugih ginekoloških patologija.