Neke uobičajene stvari vam nakon obrokavremenom postanu rituali, ali tako zapravo ugrožavate svoje zdravlje.
Pored toga što je važno da se hranite zdravo i jedete umereno, bitno je i da izbegavate određene aktivnosti nakon obroka, koje narušavaju proces varenja, deluju toksično i čine da se osećate loše.
1. Nemojte pušiti
Istraživanja su pokazala da jedna cigareta nakon obroka na naš organizam utiče kao da smo popušili 10 cigareta. Najbolje je ostaviti ih potpuno, a kojih 6 mitova vas sprečavaju da to uradite, pročitajte OVDE.
Kada posle obroka pojedete voće, organizam tu zdravu namirnicu vari zajedno sa ostalom hranom. Tako zdrave materije iz voća kasnije dospevaju do creva i duže ostaju u želucu. Stručnjaci preporučuju da se voće jede najmanje sat vremena posle obroka ili pre jela. Najbolje vreme za uživanje u sočnom i zdravom voću je u jutarnjim časovima i to na prazan stomak.
3. Nemojte da pijete čaj
Lišće čaja sadrže visok procenat kiseline. Ove supstance mogu otežati varenje proteinaiz hrane. Sačekajte sat vremena nakon obroka i tada pripremite omiljeni čaj. A koji čaj pije Kendal Džener kako bi održala vitku liniju, saznajte OVDE.
Ovo nema nikakav uticaj na varenje ili creva. Jednostavno, to je znak da ste se prejeli. Ako znate da možete da otkopčate dugme i da vam bude udobno, možete imati opravdanje da preterate u uživanju u omiljenoj hrani.
5. Izbegavajte tuširanje nakon jela
Topla voda tokom kupanja će pojačati cirkulacijuu rukama, nogama i telu, pa će krv slabije strujati u predelu stomaka. Na taj način se sistem za varenje slabi i varenje usporava.
Fizički naori nakon jela mogu izazvati gorušicu i loše uticati na varenje. Međutim, svakako će vam prijati šetnja pola sata nakon obroka.
7. Ne spavajte odmah nakon obroka
Spavanje odmah nakon jela može usporiti varenje i izazvatistomačne probleme.