Kontinuirano debljanje, masne naslage na stomaku, pad libida, hronični umor, depresija, nesanica, problemi sa probavom, glavobolje, znojenje i akne samo su neki od simptoma koji mogu upućivati na poremećeni nivo hormona u telu.
Do poremećaja nivoa hormona može doći u bilo kojem periodu života. To je, tvrde stručnjaci, usko povezano sa savremenim stilom života i ishranom, ali i usled izloženosti otrovnim hemikalijama u kozmetici koje oponašaju delovanje estrogena. Iza nekontrolisanog debljanja često se krije i otpornost na insulin.
4 dijete za vitkije ruke, kukove, butine i struk: Hormoni i ishrana utiču na masne naslage!
Gomilanje kilograma može biti i znak zamora nadbubrežne žlezde koja pod hroničnim stresom proizvodi previše kortizola i šalje signal štitnjači koja potom usporava metabolizam. Na znak za uzbunu reaguje i gušterača pa počinje skladištenje masnoće, naročito na stomaku i leđima.
Nije svejedno kada ste rođeni: Zimsku decu muči depresija, jesenja pate od astme!
Takođe, usled nedostatka sna smanjuje se i proizvodnja polnih hormona što rezultira padom libida. Smanjena sposobnost učenja i pamćenja takođe može upućivati na neprestano visok nivo kortizola što je posledica hronične izloženosti stresu.
Umor i iscrpljenost mogu biti znak niskog nivoa hormona štitnjače, a izgledi da patite od hipotireoze su još veći ako je umor praćen i iznenadnim debljanjem pa ste u kratko vreme dobili pet do deset kilograma kojih se ni dijetama ni vežbom ne možete rešiti.